Parkování na garážovém stání

Vložil Hana (bez ověření), 1. Březen 2021 - 9:25 ::

Dobrý den, prosím o radu, jaké mám možnosti přinutit souseda, aby nezabíral část mého vyhrazeného stání v garáži. Jelikož soused má široké auto, zaparkuje přes dělící čáru a já se na moje stání nevejdu. Faktem je, že stání na současná auta jsou u nás poměrně úzká, pokud se postavíme mezi „své“ čáry, máme co dělat se z auta vysoukat. Soused to řeší tak, že zabere 1/3 mého místa a já se na moje stání nedostanu. Nepomáhají písemné prosby , maily, zasílaná fota, prostě nereaguje. Předmětným autem téměř nejezdí /k cestám používá auto kterým zabírá další stání před SVJ/, takže je tam odstavené a mně tudíž znemožňuje používat to moje. Ještě ke všemu, stání nepatří k jeho bytu ale jinému vlastníkovi, který jej využívá velmi sporadicky a s nímž se prý na využití místa domluvil. Napadá mě jedině nechat auto odtáhnout, ale ..... Děkuji za rady. Hana

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil VN (bez ověření), 2. Březen 2021 - 11:16

  V některém domě řešili totéž, co u vás. SVJ zavedlo pravidla a sazebník pokut za jejich nedodržování. Někdo je nedodržoval a bránil v užívání sousedního stání. Za to obdržel od SVJ pokutu, kterou nezaplatil. Skončilo to u soudu, který dal za pravdu SVJ. Byl o tom článek na www.novinky.cz , konkrétní judikát nevím, kde najít. Nicméně, pokud toto místo je skutečně dle dokumentace „vaše“ , poté si myslím by neměl být problém až soused odjede si sem nainstalovat zábrany…

  Vložil Justitianus, 1. Březen 2021 - 14:24

  Paní Hano, napřed laskavě vysvětlete pojem „mé vyhrazené stání v garáži“. Z čeho usuzuje te, že je vyhrazeno Vám? Napište prosím vše co je o tom uvedeno v prohlášení. Zejména zda garáž je jednotka, nebo společný prostor domu.

  Dalším vodítkem může být minimální šířka jednotlivých stání podle normy ČSN 73 6058. Pokud vlastníci jednotek/spolu­vlastníci garáže souhlasili s vyznačením stání s užším (nedostatečným) rozměrem, pak je pouze jejich problém že některá auta se tam nevejdou.

  Je možné to řešit úpravou pravidel vjezdu – jen pro vozidla do maximální šířky. O takovém omezení rozhodnou:

  1. spoluvlastníci jednotky „garáž“ jde-li o jednotku;
  2. vlastníci jednotek změnou prohlášení, jde-li o společný prostor;
  3. shromáždění změnou stanov SVJ, jde-li o společný prostor.

  Podotýkám, že uložit členům SVJ novou povinnost (neuvedenou dosud ani v prohlášení, ani ve stanovách) je možno pouze způsobem podle č. 2 nebo č. 3. Jak judikoval Vrchní soud v Praze, není možné uložit členovi SVJ novou povinnost pouhým hlasováním shromáždění. K tomu viz usnesení Vrchního soudu v Praze 7 Cmo 291/2015, ze dne 1.2.2018.

  Justitianus

  Vložil Hana Jelínková (bez ověření), 1. Březen 2021 - 20:19

  Děkuji, podívám se do smlouvy. H

  Vložil hak (bez ověření), 1. Březen 2021 - 21:02

  Co je uvedné ve smlouvě není podstatné. Podstatné je to, co je o parkování, parkovacím stání uvedené v Prohlášení vlastníka. Tak nám to sem napište.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".