Orientace v účetnictví SVJ

Vložil Anonymous, 1. Prosinec 2019 - 17:02 ::

Na

https://www.klaiex.cz/index.php…

je k mání Orientace v účetnictví SVJ pro členy výborů, vydání 1/2019. Zakoupila jsem předchozí vydání. Do jaké míry je tato knížka vylepšená? Vyplatí se pořídit nové vydání?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Čtenářka (bez ověření), 6. Prosinec 2019 - 0:11

    Varování: V „Orientaci“ je poněkud obtížná orientace.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 6. Prosinec 2019 - 11:05

    Omlouvám se, příručku jsem psala pro osoby dle § 4 OZ.

    Vložil Martina vlastnice jednotky (bez ověření), 6. Prosinec 2019 - 20:00

    „příručku jsem psala pro osoby dle § 4 OZ“

    Mýtus: Je-li text nesrozumitelný, může za to čtenář.

    Skutečnost: Je-li text nesrozumitelný, může za to autor. Vždy. Bez výjimky. Dobře napsaný text je srozumitelný. Srozumitelnost je vlastnost textu, nikoliv čtenáře.

    Ke shora uvedenému je ovšem třeba dospět. Nechci, abyste mi věřili, sami k tomu dospějete. Dříve nebo později.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 8. Prosinec 2019 - 6:26

    Jde o poněkud planou diskuzi, do které však také přispěji. Troufnu si tvrdit, že když budete číst jakoukoliv odbornou knihu z oboru, ve kterém se nevyznáte, tak jí nebudete rozumět a text bude pro Vás nesrozumitelný. A bylo by asi poněkud nespravedlivé vinit autora takového textu, že mu čtenář nerozumí. Účetnictví je oborem, kterému většina lidí nerozumí a když si přečtou nějakou odbornou účetní knihu, bude pro ně nesrozumitelná. Paní Klainová se pokusila napsat svou knihu pro co nejširší čtenářskou obec, ale není možné napsat odbornou knihu tak, aby byla srozumitelná opravdu pro každého. Existuje nějaká hranice, za kterou se kniha stane nesrozumitelnou. Na jedné straně knihu zjevně nepochopí pětileté dítě, na druhé straně knihu zjevně pochopí účetní s dvacetiletou praxí. Tvrzení, že „Je-li text nesrozumitelný, může za to autor“ je tak nesprávné, stejně, jako že za nepochopení může čtenář. Obě platí částečně a v některých případech, ale ani jedno neplatí všeobecně.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 7. Prosinec 2019 - 8:50

    Nejlepší je nejdříve text přečíst a potom posuzovat jeho srozumitelnost.

    Někteří k tomu snad časem sami dospějete.

    Navíc: Cílem příručky není vysvětlovat účetnictví. Na to mám účetnický web, ale orientovat členy volených orgánů v účetních předpisech, aby byli schopni na první pohled zjistit, jestli to, co je vydáváno za účetnictví, je opravdu účetnictvím.

    Členům výborů, případně předsedům SVJ doporučuji, aby si přečetli alespoň příspěvky, na které jsem v tomto vláknu odkazovala.

    Vy, kteří nezvládáte přežít žádný můj příspěvek bez řádné kritiky, pokračujte. Už vás nechám v klidu.

    Ostatním přeji pěknou pohodu v tomto krásném předvánočním čase, kouzelné Vánoce a šťastné vykročení do nového roku.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 7. Prosinec 2019 - 10:23

    Paní Kleinová, v císařském patentu – občanský zákoník – sice § 4 nebyl, ale byl tam jiný krásný paragraf:
    § 21 stanovil, že zuřiví, šílení a blbí jsou pod zvláštní ochranou zákona :-)

    Vložil Spasitel (bez ověření), 7. Prosinec 2019 - 11:03

    Reklama:
    Statutáři by měli též projít rekvalifikací pro obory Výtahář – elektromechanik, zedník, požární ochrana … aby mohli posoudit, zda oprava výtahu je skutečně opravou, zedník spojil cihly tradičním způsobem tj.maltou a požadavky ozo nejsou šikanou.

    „§ 21 stanovil, že zuřiví, šílení a blbí jsou pod zvláštní ochranou zákona“
    To je i dnes. Důkazem jsou řidiči z Brna.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 3. Prosinec 2019 - 19:06

    Příručku pro členy výborů a jiné zájemce o orientaci v účetnictví SVJ jsem aktualizovala naposledy v roce 2017. Zájemcům, kteří měli ještě starší verzi, jsem tu novější posílala zdarma ještě v roce 2018. Další aktualizaci budu dělat, až dojde k významnější změně účetních předpisů.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 6. Prosinec 2019 - 11:09
    Vložil AsiTak, 6. Prosinec 2019 - 23:43

    Naše účetní záznamy deníku za 12 let existence SVJ zabírá cca 5 tis. záznamů jednoho listu excelovského sešitu. Jsou to záznamy účelově stanovených detailů ale i předzpracovaných agregátů. Máme-li VT a potřebnou výpočetní mohutnost (počítače a úložiště) nemusíme mít strach o množství. Detaily lze vždy agregovat dle potřeby, součty rozdělit již nelze. Spolupracoval jsem na implementaci části účetního systému s ročním přírůstkem nových účetních případů v počtu přes 7 mil. Každý případ byl účtován nejméně 2 obraty účtovacího předpisu. Výbor má specifikovat rozpočtový hospodářský model SVJ (účely vynaložení nákladů a jejich výše), účetnictví jako věda zobrazovací takové hospodaření zobrazit volbou odpovídajících agregátních a detailních účtů. Specifikovat detaily struktury SN, sdružování SN do položek měsíčního předpisu plateb. Specifikovat pravidla rozpisových účasti jednotky na tvorbě přispění financování a na účasti rozdělení společných nákladů na jednotky. Výbory SVJ by měly koncipovat otázky charakterizující úroveň hospodaření v daném ZO, následně vývoj trendu hospodaření v časových řadách jednotlivých ZO. Výbor má rozumět a umět hospodařit a účetnictví jen to zobrazit.

    Vložil xyz (bez ověření), 7. Prosinec 2019 - 3:42

    Výbor má specifikovat rozpočtový hospodářský model SVJ (účely vynaložení nákladů a jejich výše). To je nádherná teorie. Co budete dělat v praxi, když bude nutné vynaložit značné náklady, např. 100 tis. Kč ana opravu výtahu a vy to nemáte v hospodářském modelu. U výtahu níkdy nevíte, kdy taková porucha může nastat a kolik to bude stát. Když to nemáte ve vašem modelu, tak výtah zavřete a čekáte rok, až bude hotový model? Nebo jak to děláte?

    Vložil AsiTak, 7. Prosinec 2019 - 7:56

    Změnu vyvolává vznik nového účelového nároku (rekonstrukce výtahu). Je třeba řešit zdroj financování, není-li k dispozici a nelze vytvořit vlastní zdroj, lze využit pouze cizí zdroj, tj. získat úvěr. Do seznamu položek měsíčního předpisu přidáme novou položku na úhradu nákladu splátky úvěru. Měsíční splátka úvěru SVJ je rozpočítána na jednotky do nové položky asi majetkovým poměrem.

    Vložil xyz (bez ověření), 7. Prosinec 2019 - 10:58

    Do seznamu položek měsíčního předpisu přidáte novou položku. Tak to vás lituji. Náš předpis by podle vašich představ měl i pět listů. Ekonomické teorie jsou věc zcela jistě věc pozoruhodná, ale nám se osvědčil selský rozum. Když jsem postavení před hotovou věc, že se u výtahu musí ihned vyměnit „něco“ a bude to stát 100 tisíc, tak mi je máme.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".