Oprava tepelné izolace střechy

Vložil Jaroslav Červenka, 31. Říjen 2019 - 15:08 ::

Rádi bychom opravili tepelnou izolaci střechy (doplnili v místech, kde chybí, případně opravili difuzní folii). Otázka: je možné účetně řádně vypořádat případ, kdy na tuto opravu přispěje jeden nebo více vlastníků (nikoliv všichni) jednorázově vloženou finanční částkou, která pokryje náklady na opravu a tato částka by se vlastníkovi (vlastníkům) zohlednila tak, že by po určitou dobu měli nižší příspěvek na správu domu? Je případně možné jiným způsobem vypořádat takovéto jednorázové mimořádné příspěvky na správu domu poskytnuté s cílem zajistit chybějící finance na různé větší opravy? Děkuji za odpověď.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Hubert (bez ověření), 2. Listopad 2019 - 14:06

  asi to tak mozne je, ale muze se to nekomu zdat kostrbate, neprehledne, narocne na spravu a je otázka jak pravne vymahatelne, když někdo nebude platit svůj podíl a každý ma jiny podil

  Podle mého nazoru, v těchto pripadech je dobře si brat uver na opravu a všichni pak plati stejne.

  Nebo je mozna situace, kdy všichni daji mimoradny příspěvek na opravu.

  Vložil tep (bez ověření), 2. Listopad 2019 - 18:44

  Nepochopil jste zadání: někteří vlastníci jsou ochotni vložit své finance hotově a pak by po určitou dobu neplatili příspěvek na opravu společných částí domu, který je závislý na majetkových podílech na domě.

  Pokud všichni majitelé bytů nemají stejně velké podíly na domě, i úvěr na opravu střechy musejí splácet v poměru svých majetkových podílů. Garsonka nesmí přece platit stejně jako byt 1+3!

  Vložil tep (bez ověření), 2. Listopad 2019 - 7:44

  Jde o opravu společné části domu, na kterou každý vlastník bytu přispívá dle majetkového podílu na domě. Majitel X přispívá měsíčně na opravu společných částí domu např. 353 Kč a uhradí-li jednorázově 35300 Kč, tak má předplaceno na 100 měsíců, po které nebude tento příspěvek od něj vybírán. Je to třeba pohlídat v účetnictví.

  Příspěvky jsou různé a nelze míchat jablka s hruškami. Příspěvky např. na služby by měl platit dále, jinak se nedopočítáte.

  Vložil Jaroslav Červenka, 6. Listopad 2019 - 12:42

  Ano, měl jsem samozřejmě na mysli jen příspěvek do tzv. fondu oprav. Část příspěvku na ostatní správu by vlastník platil jako doposud.

  Vložil Předplatitel (bez ověření), 2. Listopad 2019 - 13:40

  „přispívá měsíčně na opravu společných částí domu např. 353 Kč a uhradí-li jednorázově 35300 Kč, tak má předplaceno na 100 měsíců, po které nebude tento příspěvek od něj vybírán“

  Ano, takto to říká logika. Ovšem nemusíte s ní v praxi vůbec uspět.

  Radka Vám vysvětlí, že Vám Vaše platby v uvedeném případě započte pouze do konce roku a počínaje lednem roku následujícího Vám naúčtuje penále a pošle na Vás exekutora, a to bez ohledu na to, že máte přeplatek z minulého roku, který by pokryl i několik dalších roků. Vlastní skušenost, pozor na předplácení!

  ?
  Vložil radka2222 (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 11:09

  která radka prosím?

  Vložil tep (bez ověření), 2. Listopad 2019 - 22:53

  Předplatitel dostane nový rozpis plateb, ve kterém příspěvek na opravý spol částí je 0 Kč měsíčně a není co penalizovat. Navíc celý přeplatek byl v SVJ utracen za úhradu faktury na opravu – to se objeví v účetnictví. Máte neschopného účetního. Naše účtařka naopak pochválila majitele bytů, kteří několik roků v předstihu zaplatili svůj podíl na dluhu SVJ za revitalizaci domu – tím zlepšili cash flow SVJ!

  Vložil Irena Poštolková (bez ověření), 2. Listopad 2019 - 23:32

  „Předplatitel dostane nový rozpis plateb, ve kterém příspěvek na opravý spol částí je 0 Kč měsíčně a není co penalizovat.“

  To, co popisujete, není předplácení, to je placení podle rozpisu.

  Podrobněji: Pokud dostanu předpis první měsíc 35300 Kč a dalších 99 měsíců 0 Kč a hradím první měsíc 35300 Kč a dalších 99 měsíců 0 Kč, nejde o předplácení, ale o hrazení podle rozpisu.

  Pokud dostanu předpis 353 Kč měsíčně a uhradím první měsíc 35300 Kč a dalších 99 měsíců 0 Kč, jde o předplácení, o kterém zde diskutujeme. Žádný předpis takovéto předplácení nezakazuje, ale u Radky neuspějete.

  Vložil tep (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 10:17

  Tajemnou Radku, kterou zde strašíte, nemáme, a neměli ji ani ve vedlejším domě, kde postupně realizovali revitalizaci domu bez haléře dluhu u banky. Peníze zapůjčil SVJ bezúročně jeden podnikatel, který v domě bydlí, a ostatní vlastníci mu dluh postupně uhradili dle svých majetkových podílů na domě.

  Vložil Irena Poštolková (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 13:14

  „Radku, kterou zde strašíte, nemáme“

  Radka se už ozvala.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 14:38

  si mě neberte do úst. já „ona radka“ rozhodně nejsem, proto se toho co to napsal ptám, kterou myslel. nevím o nikom, kdo by tu tento nick používal kromě mě.

  Vložil Historik (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 15:18

  „nevím o nikom, kdo by tu tento nick používal kromě mě“

  To já zase ano:

  Vložil Radka S.
  Vložil Radka Hazuchová
  Vložil Radka
  Vložil SVJ Radka

  Vložil radka2222 (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 15:28

  myslela jsem samozřejmě odpovídající Radku, když tu někdo suverénně tvrdí, že ví, co Radka odpoví. Tak mě právě zajímá, které Radce vidí do hlavy. Nepředpokládám, že by myslel mě, tak drzej snad ani nemůže být.

  Vložil Irena Poštolková (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 14:53

  Dobrá, Radko.

  A jak je to s předplácením?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 15:04

  se mě ptáte? mě tohle téma vůbec nezajímá.

  Vložil Irena Poštolková (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 15:59

  „mě tohle téma vůbec nezajímá“

  Tak proč sem píšete?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 16:04

  umíte číst? protože mě zajímá, která Radka dle toho chytrolína má odpovědět tak, jak on avizuje.

  Vložil Tracey (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 17:25

  Mě nezajímá, která Radka, ani Vaše hodnocení („drzý“, „chytrolín“ ad.), z nichž plyne, že potřebujete poněkud usměrnit, ale řešená otázka.

  Diskutujte k věci!

  Vložil Dvořák (bez ověření), 3. Listopad 2019 - 18:41

  Od věci se odchýlili již předcházející diskutující, kteří začali zmiňovat nějakou „tajemnou“ Radku. Jejich narážku jsem nepochopil a také by mne zajímalo, kterou Radku měli na mysli? A na co tím naráželi?

  A omlouvám se za příspěvek poněkud mimo téma. Ale ta Radka by mne zajímala :-)

  Vložil Radka by mne zajímala (bez ověření), 4. Listopad 2019 - 14:35

  „Radka by mne zajímala“

  Tak se jí zeptejte.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 4. Listopad 2019 - 15:03

  ale které Radky?

  Vložil Irena Poštolková (bez ověření), 31. Říjen 2019 - 22:35

  „by po určitou dobu měli nižší příspěvek na správu domu“

  Příspěvek na správu domu je jistě možné předplatit, tj. hradit jednorázově na určité období dopředu.

  Vložil JarekSVJ, 31. Říjen 2019 - 21:57

  Jardo a proč by to nemělo jít??? Žijeme snad ve svobodném, demokratickém státě – kde si vlastník sám určí jakým způsobem si bude opravovat střechu a jak to bude financovat…

  Vložil Jaroslav Červenka, 6. Listopad 2019 - 12:53

  Děkuji všem za příspěvky k dotazu. Vidím, že názory jsou různé, ale v podstatě se nevylučuje předplatit do fondu oprav částku na opravu tepelné izolace, která by se umořovala nulovým příspěvkem do FO v následujících měsících. Mohlo by se tomu říkat také bezúročná půjčka vlastníka pro společenství. Tím se zlepšuje hospodaření SVJ, protože si nebere komerční úvěr, ani nemusí dlouho spořit na opravu, která bude jistě po nějaké době dražší vzhledem ke stále rostoucím cenám stavebních prací. Ozve se nějaký(á) účetní, který(á) už něco podobného účtoval(a)?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".