Oprava Prohlášení vlastníka

Vložil předseda SV (bez ověření), 22. Duben 2015 - 7:15 ::

Dobrý den, opravujeme Prohlášení vlastníka,které jsme mimochodem obdrželi od Katastru neúplné bez jmen vlastníků, neopravené a staré z roku 1996. Nyní jej potřebujeme opravené vložit na Katastr, ovšem na všech listech je uváděn zákon 72/1994 Sb., který nahradil zákon 89/2012 Sb. platný od 1.1.2014. Konkrétně se jedná o par. 2 písm.f a par.5 písm.a,d,e a f. Z Ustanovení 3028 NOZ ale vyplývá, že práva a povinnosti vzniklé před 1.1.2014 se posuzují dle původních předpisů (čili zákon 72/1994). Co je vlastně správné a jaký zákon uvést na opravené Prohlášení vlastníka. Díky

  • změna prohlášení

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil SVJ Haškovka, 22. Duben 2015 - 16:20

Dobrý den,

V průběhu let se usneseními ze shromáždění spousta věcí změnila – zklikvidovaly se 50.let staré mandly a pračky, zrezlé domečky na popelnice atd. V prohlášení vlastníka jsou ale uvedené. Rád bych tento dokument aktualizoval na současný stav – řekněme že k tomu je vůle všech současných vlastníků. Jakou formou toto udělat? Učinil jsem pár dotazů na katastr, kde je prohlášení uloženo a stále opakovali jediné: tyto věci nejsou předmětem zápisu, nezajímají nás. Přesto když si potencionální nový spoluvlastník toto prohlášení na katastru vyžádá, o pračkách a mandlech se dočte a může se domáhat jejich užívání a tím pádem pořízení?

díky za názor a případný návod k úpravě a zvolené formě (např. ´´smlouva o zrušení společné věci´´, kterou všichni podepíšeme, tím myslím ´´obměnu´´ smlouvy o výstavbě?)

Vložil lake, 22. Duben 2015 - 8:10

Nějak to pletete. Prohlášení vlastníka budovy NIKDY neobsahuje jména vlastníků jednotek. Ani nemůže něco takového obsahovat. Jednak proto, že tato část prohlášení by byla nadbytečná (obsoletní) a absolutně neplatná. Jednak proto, že původní vlastník sepsal prohlášení v době, kdy byl jediným vlastníkem celé budovy.

Dejte ruce pryč od prohlášení vlastníka. Zanechte amatérského kutilství. Vůbec nevíte o jaký dokument se jedná, k čemu slouží, a co má obsahovat.

Varoval jsem Vás.

lake

Vložil Jirka* (bez ověření), 22. Duben 2015 - 10:36

lake, v Prohlášení vlastníka se běžně uvádějí jména vlastníků. Asi jste mnoho těchto dokumentů neviděl… každopádně tazateli doporučuji a souhlasím s lake, aby tento proces změny ponechal osobě znalé.

Vložil lake, 22. Duben 2015 - 12:38

Jirka napsal: „… v Prohlášení vlastníka se běžně uvádějí jména vlastníků. Asi jste mnoho těchto dokumentů neviděl…“.

Jirko, nevíte o čem píšete. V prohlášení vlastníka se nikdy neuvádějí jména vlastníků. Něco takového nepožadoval ZoVB, a nepožaduje to ani NOZ. Pokud se domníváte opak, citujte laskavě příslušnou právní normu a nevymýšlejte si zde.

Prohlášení je jednostranný právní úkon původního vlastníka budovy. Jeho podpis je samozřejmě na prohlášení uveden. Byla-li budova ve spoluvlastnictví více osob, pak na prohlášení jsou podpisy všech tehdejších spoluvlastníků budovy.

Pletete si nejspíše pojmy, že ano. Spoluvlastník budovy není totéž co (pozdější) vlastník jednotky. Prohlášení vlastníka budovy není totéž co smlouva o převodu jednotky v domě. Prohlášení vlastníka budovy není totéž co dohoda o vypořádání podílového spoluvlastnictví.

lake

Vložil Jirka* (bez ověření), 22. Duben 2015 - 12:46

lake, to je přesně to chytání za slovíčko, které se tady na tomto portálu tak rádo používá. Já na rozdíl od vás jsem pochopil kam tazatel směřuje otázkou k prohlášení vlastníka. Předpokládám, že prohlášením myslel tazatel celý dokument obecně ať už byla součástí např. dohoda o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví apod. Než se tady tazatel dočká smysluplné odpovědi bývá to většinou nejprve školení o tom jak se nesprávně vyjadřuje atd. Inteligentní lidé se dohodnou i řečí obyčejného pěšáka a není potřeba školení na právnické úrovni… Pěkný den

Vložil lake, 22. Duben 2015 - 13:35

Jirko, Vy jste zde na počátku vyjádřil názor, že jsem mnoho prohlášení neviděl. To Vy se zde snažíte dávat školení, ale při tom o věci nevíte nic.

1 – Tazatel už prohlášení vlastníka má v ruce. Prohlášení tedy netřeba měnit. Ani do něj bez důvodu doplňovat nějaká tajemná jména. Změna vlastníka jednotky se dělá jinak, ne přes prohlášení. Ostatně tazatel se ani nezmínil, že by mu šlo o převody jednotek na jiné osoby.

2 – Pokud snad prohlášení bylo na jednom papíru zároveň s dohodou spoluvlastníků o vypořádání spoluvlastnictví budovy, pak obě listiny byly v jediném dokumentu proto, aby katastrální úřad ihned po vkladu prohlášení do katastru zapsal bez prodlení vlastnictví nových jednotek na tyto osoby. Dnes na tom ale již nelze nic zpětně měnit. Jde o záležitost již uzavřenou a vlastnická práva jsou dávno zapsána v katastru.

3 – Pokud snad tazatel má prohlášení vlastníka, a všichni spoluvlastníci budovy jsou stále spoluvlastníky všech jednotek v domě, pak jediným způsobem jak si rozdělit jednotky mezi sebou bude zcela nový dokument – dohoda o vypořádání podílového spoluvlastnictví jednotek a pozemku. Tato dohoda ovšem nebude mít nic společného s prohlášením vlastníka budovy.

lake

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".