Odstoupení člena výboru písemnou formou

Vložil Ondrej Hanzal, 25. Srpen 2020 - 18:23 ::

Dobrý den, prohledal jsem maximum diskuzí, které se zde vyskytují o odstoupení člena výboru. Bohužel jsem v příspěvcích nenašel otázku ani odpověď:

V případě odstoupení člena výboru písemnou formou, ne nutné aby dopis obsahoval jeho ověřený podpis?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zapisovatel (bez ověření), 26. Srpen 2020 - 13:07

    V případě, že člen výboru povedeného SVJ nemá komu jinému než sobě doručit, by bylo dobré se zajímat, zda vyložit za poštovné doručujícímu úřadu za obálku s puhem, ve které bude pečlivě uložen prázdný papír. Zde bych ověření podpisu považoval za zcela nadbytečné.

    Vložil anonymouse (bez ověření), 26. Srpen 2020 - 14:19

    Jenže člen statut.orgánu/před­sedaSVJ neadresuje ukončení funkce sobě, ale právnické osobě SVJ!To,že tu poštu převezme jako statutár na věci nic nemění.Ukončení výkonu funkce, bylo oznámeno právnické osobě SVJ,tak jak to ukládá zákon.:-)

    Vložil Předsedkyně SVJ (bez ověření), 26. Srpen 2020 - 7:55

    Ze zákona plyne, že předsedkyně SVJ odstoupí tak, že své odstoupení oznámí SVJ. Za SVJ jedná jeho předsedkyně, takže přijetí oznámení své předsedkyně o odstoupení za SVJ potvrdí předsedkyně SVJ. Po svém odstoupení už není předsedkyní SVJ a tak za SVJ nejedná.

    Povinnost svolávat shromáždění nebo oznamovat své odstoupení někomu dalšímu ze zákona neplyne.

    Vložil Pavel, 26. Srpen 2020 - 8:32

    Předsedkyně SVJ,

    mám jiný názor.

    Paragraf 159 NOZ vyžaduje u člena voleného orgánu i nezbytnou loajalitu.

    To se vykládá tak, že pokud chce odstoupit z funkce, tak vytvoří podmínky, aby volený orgán i po jeho odstoupení fungoval.

    Např. tak, že je volen i náhradník voleného orgánu, který po odstoupení původního člena bude vykonávat funkci.

    Nebo tím, že před odstoupením svolá shromáždění s bodem volba.

    Představa, že si předsedkyně SVJ při sledování televize napíše rezignaci, kterou sama přijme, nikomu nic neřekne a tím pro ní vše končí, není správná.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Justitianus, 26. Srpen 2020 - 9:59

    Doplním to, co zde napsal pan Pavel.

    • Podle § 1221 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že nevyplývá-li z ustanovení o společenství vlastníků něco jiného, použijí se přiměřeně ustanovení o spolku, zejména ustanovení o svolání, zasedání a rozhodování kolektivních orgánů, o neplatnosti rozhodnutí nebo o následcích jeho rozporu s dobrými mravy.
    • Podle § 246 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že neurčí-li stanovy jinak, mohou členové volených orgánů spolku, jejichž počet neklesl pod polovinu, kooptovat náhradní členy do nejbližšího zasedání orgánu příslušného k volbě.

    Z uvedeného plyne, že pokud chce předseda/před­sedkyně SVJ odstoupit z funkce bez odkladu, postará se buď o volbu nového předsedy SVJ (shomážděním), nebo sám/sama kooptuje za sebe náhradníka podle § 246.

    Justitianus

    Vložil ., (bez ověření), 26. Srpen 2020 - 21:12

    Kooptovat můžete, pokud máte koho. Kdo by ale při těch povinnostech, odpovědnosti a s takovou odměnou chtěl pracovat ve výboru. Jenom sebevrah nebo cvok toužící po funkcích. I takoví jsou.

    Vložil ... (bez ověření), 27. Srpen 2020 - 5:32

    Povinnosti neexistují, na povinnosti máme správcovskou firmu. Odpovědnost neexistuje, shromáždění u nás vše schválí i dodatečně. Odměna není tabulková, odměnu schvaluje schromáždění a její výši navrhuje předseda cvok toužící po funkcích.

    Výboru hrozí maximálně odvolání, tak o čem to sakra píšete?

    Vložil Justitianovy fantazie o kooptaci (bez ověření), 26. Srpen 2020 - 10:05

    Pane Justitine,

    po odstoupení jednočleného statutárního orgánu počet členů orgánu klesne pod polovinu. Kooptace nepadá v úvahu a ni nemá, kdo by ji provedl.

    Prosím, zanechte fantazií. Děkuji.

    Vložil Justitianus, 26. Srpen 2020 - 10:14

    Pro diskutujícího s hloupým nickem „Justitianovy fantazie“:

    Nikdy a nikde jsem nenapsal, že by počet členů statutárního orgánu klesl pod polovinu před určením náhradníka. Tuto pitomost jste si vymyslel sám.

    Kooptace se samozřejmě uskuteční v době, kdy SVJ stále má svého předsedu/před­sedkyni. Náhradník se ujme funkce teprve v okamžiku, kdy se uvolní funkce předsedy/před­sedkyně SVJ (odstoupením, úmrtím, atd.). Proto se náhradníkovi říká „náhradník“, že ano. Pro Vás je asi těžké tuto jednoduchou věc pochopit.

    Justitianus

    Vložil JaVa, 26. Srpen 2020 - 10:03

    „kooptovat náhradní členy do nejbližšího zasedání orgánu příslušného k volbě.“

    To sice § 246 připouští,ale myslím si,že odstupující předseda SVJ nemá zákonem danou pravomoc, nechat tohoto kooptovaného člena statutárního orgánu zapsat do RS, ještě před zasedáním shromáždění vlastníků,které ho svým pravomocným usnesením v této funkci schválí!

    Do nejbližšího zasedání shromáždění, by ho mohl odstupující předseda pouze písemně zplnomocnit k úkonům,nezbytným k zachování chodu SVJ.

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 26. Srpen 2020 - 10:13

    „odstupující předseda“

    To je nejasný pojem. Předseda buď ještě neodstoupil (hodlá odstoupit), a nebo už odstoupil.

    Vložil Justitianus, 26. Srpen 2020 - 10:43

    Pane „Vlastníku bytu“, píšete zde nesmysly. Nerozeznáváte totiž okamžik oznámení (den platnosti odstoupení) od okamžiku zániku funkce (den účinnosti odstoupení). To jsou dvě různé věci a dva různé časové údaje.

    Předseda může (například) dne 15. září oznámit, že odstupuje ke dni 20. října.

    Podrobně to popisuje zákon č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích:
    „(5) Člen orgánu obchodní korporace může ze své funkce odstoupit. Nesmí tak však učinit v době, která je pro obchodní korporaci nevhodná. Neurčuje-li společenská smlouva nebo smlouva o výkonu funkce jinak, oznámí odstupující člen své odstoupení orgánu, který jej zvolil, a jeho funkce končí uplynutím jednoho měsíce od doručení tohoto oznámení, neschválí-li příslušný orgán obchodní korporace na žádost odstupujícího jiný okamžik zániku funkce. Je-li tímto orgánem jediný společník, skončí funkce uplynutím jednoho měsíce ode dne doručení oznámení o odstoupení z funkce jedinému společníkovi, neujednají-li jiný okamžik zániku funkce.“

    ZOK sice není pro SVJ přímo použitelný, ale rozdíl mezi platností odstoupení a účinností odstoupení je tam popsán přehledně.

    Justitianus

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 26. Srpen 2020 - 14:18

    „oznámí odstupující člen své odstoupení orgánu, který jej zvolil“

    Pane Justitiane,

    zaměřte se prosím spíše na to, co vyžaduje osvětlení. Citujete ustanovení, které obsahuje shora uvedené a z něhož plyne, že předsedkyně SVJ oznamuje své odstoupení shromáždění vlastníků. Jak toto oznámení učiní, tj. jak bude oznámení adresovat, aby bylo doručeno shromáždění vlastníků, které nemá právní subjektivitu a které zasedá pouze občas?

    Vložil JaVa, 26. Srpen 2020 - 10:31

    Nevím,co se Vám nezdá na pojmu „odstupující předseda SVJ“,vždyť on si to může v té zákonné lhůtě „dvou měsíců“ ještě rozmyslet a funkci vykonávat dál.To prohlášení, bude mít přeci na stole právě ten „odstupující předseda SVJ“.

    § 160/89/2012 Sb.,

    Odstoupí-li člen voleného orgánu ze své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení.

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 26. Srpen 2020 - 14:29

    Pan JaVa tvrdí a dokládá to §, že odstoupení člen voleného orgánu právnické osoby oznamuje této právnické osobě.

    Pan Justitianus tvrdí a dokládá to §, že odstoupení člen voleného orgánu oznamuje orgánu právnické osoby, který člena voleného orgánu zvolil.

    Prosím o objasnění.

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 26. Srpen 2020 - 8:38

    „Představa, že si předsedkyně SVJ při sledování televize napíše rezignaci, kterou sama přijme, nikomu nic neřekne a tím pro ní vše končí, není správná.“

    Správná možná není, ale je plně v souladu se zákonem.

    Vložil tomas 22, 25. Srpen 2020 - 18:28

    postačí informace : odstupuji z funkce dne XXX s úctou yyy

    osobně proti podpisu kopie nebo poštou doporučeně

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".