Odříznutí ústředního topení

Vložil JanNovy, 12. Duben 2013 - 8:17 ::

Dobrý den, v panelovém domě vlastníme bytovou jednotku a rádi bychom odřízli ústřední topení ve všech pokojích a nahradili ho podlahovým elektrickým vytápěním.

V bytě by tak zůstaly pouze trubky ústředního topení vedoucí z patra pod námi do patra nad námi, ke kterým by nebylo připojené žádné topení. Tyto trubky bychom nechali zazdít a tepelně izolovat, abychom z nich nedostávali do bytu žádné teplo. Vytápění společných prostor + nějaký společný základní paušál na nutnou údržbu bychom samozřejmě hradili dál.

  1. Komu patří jednotky ústředního topení – potřebujeme něčí souhlas? Je celá soustava považovaná za jeden celek, nebo my vlastníme topné jednotky v našem bytě?
  2. Jak pak úspěšně trvale zamezit návštěvám odečtařů stavů topení, kteří by se případně chtěli procházet po celém našem bytě každého čtvrtroku?

Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tata_FIDO, 12. Duben 2013 - 13:42

    Ad 1) tvoří celek Ad 2 ) instalujte měřiče s dálkovým odečtem.

    Vložil Jan Novy (bez ověření), 12. Duben 2013 - 13:50

    Měřiče s dálkovým odečtem? Jak fungují a kde se o ně dá požádat? Jsou k dispozici u všech poskytovatelů? Děkuji.

    Vložil tata_FIDO, 12. Duben 2013 - 16:02

    http://www.vipa.cz/…ec_radio.php Na odkaze máte popis jak to funguje, my je máme instalovány 2 roky, dělám samoodečet a na stejném principu máme teď i vodoměry. Nemám důvod proč otravovat lidi s tím abych je otravoval doma, jednou za rok zkontroluji jen plomby

    Vložil lake, 12. Duben 2013 - 9:22

    Topná soustava je vždy jeden celek, bez ohledu na to kdo je vlastníkem jednotlivých částí. Výjimkou by bylo vytápění jednotlivých bytů etážovými okruhy bez přímého napojení na centrální zdroj tepla.

    Ke změně způsobu vytápění budovy nebo její části je nutný souhlas Stavebního úřadu. Ten k tomu bude vyžadovat souhlas vlastníka stavby se změnou.

    lake

    Vložil radek53 (bez ověření), 1. Duben 2014 - 10:18

    Jak jsem již jinde uvedl, sú Brno-střed je jiného názoru!

    Podle sdělení SÚ Brno-střed ze dne 25.3.2014 na upozornění z 29.10.2013!, že jeden z vlastníků odstranil společnou část rozvodů topné vody a realizoval bez souhlasu ostatních vlastníků své etážové topení napsal: Stavební úřad posoudil, že se jedná o změnu dokončené stavby stavebními úpravami a stavební úpravy, pokud se nezasahuje do nosných konstrukcí… …a nejde o stavební úpravu stavby, která je kulturní památkou, nevyžadují dle § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona povolení ani ohlášení.

    A teď se můžeme bavit na téma rozsudku nejvyššího soudu č. j. 3 As 26/2005 – 55. a jeho závaznosti.

    Vložil Frantík (bez ověření), 22. Duben 2013 - 12:02

    „Topná soustava je vždy jeden celek“

    Jak postupovat, pokud už k zásahům do topné soustavy jako celku došlo (na základě nikoliv ojedinělého právního výkladu, že s částmi otopné soustavy v jednotce může vlastník jednotky libovolně nakládat)?

    Frantík

    Vložil lucy (bez ověření), 22. Duben 2013 - 8:27

    Co se týče změny způsobu vytápění a nutného souhlasu všech v rámci SVJ, dovoluji si citovat rozhodnutí stavebního úřadu na obecní úrovni, který rozhodoval ve věci, kdy v rámci vždy centrálně vytápěného Svj se postupně odpojilo, resp. zřídilo si jiný zdroj vytápění (el. a plyn. kotle) celkem 10 bytů ze 16, a to bez souhlasu všech vlastníků SVJ (bez projednání na schůzi SVJ a domluvy na způsobu rozpočítávání nákladů na vytápění společných částí domu) a bez patřičného stavebního povolení.

    Stavební úřad vlastníkům odpojených bytů změnu způsobu vytápění dodatečně povolil a konstatoval, že změna způsobu vytápění v bytové jednotce není změnou účelu užívání nebo změnou stavby, ale stavební úpravou, ke které by byl postačující souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Následně však také uvedl, že vzhledem k tomu, že se nejedná o stavební úpravu společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, ale jedná se o stavební úpravu v bytové jednotce, není třeba žádného souhlasu vlastníků jednotek. Dle stavebního úřadu si může každý v rámci SVJ zasahovat do otopné soustavy, jak se mu bude chtít, protože se to týká jen jeho bytu!! Co k tomu dodat?

    Vložil Frantík (bez ověření), 22. Duben 2013 - 11:58

    Lucy,

    neocitovala byste, prosím, rozhodnutí stavebního úřadu doslova, aby bylo zřejmé, co přesně a v jakém přesně rozsahu stavební úřad povolil? (Zřízení nového lokálního vytápění v bytech, odstranění (částí) původní otopné soustavy, změnu topného média, stavbu nového komína ad.)

    Řešíme něco podobného, stanoviska odborníků jsou shodná (souhlas všech vlastníků a souhlas řady orgánů), stavební úřad naopak tvrdí, že vlastník bytu nepotřebuje vůbec žádné souhlasy, podle čehož vlastníci bytů postupují.

    Frantík

    Vložil lucy (bez ověření), 22. Duben 2013 - 13:46

    Byla vedena jednotlivá řízení pro jednotlivé byty. cituji z jednoho rozhodnutí: ,,jedná se o změnu způsobu vytápění v bytové jednotce. Bylo provedeno odpojení rozvodu ústředního vytápění v bytové jednotce od centrálního zdroje vytápění domu a jeho napojení na plynový kotel."

    Lucy

    Vložil lake, 22. Duben 2013 - 19:26

    Lucy, napsala jste: „Bylo provedeno odpojení rozvodu ústředního vytápění v bytové jednotce od centrálního zdroje vytápění domu a jeho napojení na plynový kotel.“

    Takové úplné odpojení je možné pouze v budově s etážovými okruhy oddělenými pro každý byt zvlášť. Tedy topný systém bez stoupaček vedených byty svisle. V tom případě se nejedná o jediné vzájemně propojené odběrné tepelné zařízení.

    V tom případě je věcí vlastníka bytu, jak si zajistí teplo do svého etážového okruhu. Povinnost odebírat společnou energii mu bylo možno uložit v Prohlášení vlastníka a ve stanovách. Zřejmě se tak nestalo.

    lake

    Vložil lucy (bez ověření), 23. Duben 2013 - 8:41

    v prohlášení vlastníka a ve stanovách máme také uvedeno, že otopná soustava je centrální, je společnou části domu, a to včetně stupaček. Na tomto místě možno dále zmínit i judikát 3 As 26/2005–55, kde se uvádí: ,,stěžovatelka se mýlí, pokud zřízení samostatného plynového vytápění považuje za změnu a úpravu uvnitř bytu, které jsou výlučně v dispozici vlastníka jednotky a ostatních vlastníků se nijak nedotýkají. ,,Za změnu stavby je nutno považovat i změnu způsobu vytápění bytové jednotky.“ Bylo zde rovněž konstatováno, že změna vytápění je svých charakterem změnou stavby, tudíž k vydání stavebního povolení je nutné, aby o změně stavby přijalo shromáždění společenství vlastníků usnesení se souhlasem všech vlastníků jednotek. Tento judikát je uváděn i v metodickém pokynu MMR (týká se problematiky odpojování CTZ). lucy

    Vložil 456 (bez ověření), 22. Duben 2013 - 8:59

    Již jsem to zde dnes psal:

    V právním státě je to zakázáno, ale jsme v ČR. :--))

    Vložil Jan Novy (bez ověření), 12. Duben 2013 - 13:30

    Může se toto lišit dům od domu? Někde by to třeba mohl být celek, někde ne?

    Pokud bude nutný souhlas všech vlastníků, bude tedy řešením zařazení bodu na další schůzi sdružení majitelů jednotek v bloku? Děkuji.

    Vložil lake, 12. Duben 2013 - 14:00

    Nemůže se to lišit dům od domu. Bytový dům byl zkolaudován jako jeden celek. Pro jeho funkci je v našich zeměpisných šířkách nezbytné vytápění. Chcete-li změnit způsob vytápění budovy z centrálního na smíšené, týká se to budovy jako celku. To platí pro každou budovu.

    Souhlas všech spoluvlastníků můžete získat individuálně. Nejedná se o záležitost, o které by mohlo rozhodovat SVJ.

    lake

    Vložil radek53 (bez ověření), 18. Duben 2014 - 12:18

    Jak jsem již tady uvedl, SÚ Brno- střed je úplně jiného názoru. Kdokoliv může zasáhnout do spolecné části – ústředního topení domu bez stavebního řízení – viz můj příspěvek výše.

    Vložil lucy (bez ověření), 22. Duben 2013 - 19:51

    Pane Lake, v prohlášení vlastníka to je. Jinak máme a v minulosti jsme měli uzavřenou smlouvu o dodávce centrálního tepla, a to za SVJ, nikoliv za jednotlivé byty. Stupačky jsou vedeny svisle a odtud jsou odbočky k jednotlivým bytům (CTZ je stále zachována, což bylo zjištěno i znaleckým posudkem). lucy

    Vložil Jan Novy (bez ověření), 12. Duben 2013 - 14:14

    Co je to za nesmysl? Proč by nemohlo rozhodovat SVJ? K čemu jinému už by schůze shromáždění SVJ bylo, když ne o rozhodování o zásazích do společných částí domu?

    To asi nemyslíte vážně že budu obcházet 400 bytových jednotek a chtít po každé souhlas individuálně? To je jenom vtip, že.

    Vložil lake, 12. Duben 2013 - 14:21

    Prosím pište do předmětu příspěvku něco, co dává smysl.

    Patrně netušíte co je předmětem činnosti SVJ. Je to správa domu. Správce – jak snad víte – se pouze stará o majetek svého vlastníka. Nerozhoduje o tomto majetku. SVJ je pouhý sluha.

    Pokud nezískáte potřebný souhlas spoluvlastníků, nejste oprávněn odřezávat radiátory ani měnit způsob vytápění. Přeberte si to jak chcete.

    lake

    Vložil Jan Novy (bez ověření), 12. Duben 2013 - 14:58

    Správu, o které mluvíte, může vykonávat pro SVJ (tedy vlastníky) úplně jiná právnická osoba, např. správcovská firma. Takže, plácáte naprosté nesmysly.

    Vložil Jan Nový (bez ověření), 12. Duben 2013 - 14:55

    Přečtěte si po sobě, co jste napsal. Jsou to naprosté nesmysly. Za zkratku SVJ si dosaďte to, co říká zákon, tj. „Společenství vlastníků jednotek“. Pak vaše věta zní, cituji: „Společenství vlastníků jednotek se pouze stará o majetek svého vlastníka.“ Čirý nesmysl.

    Takže ještě jednou: SVJ = vlastník.

    Vložil Petr87, 12. Duben 2013 - 16:37

    SVJ není vlastník domu. SVJ je právnická osoba, která vzniká ze zákona za účelem správy domu.

    To, že neznalí novináři v některých médiích používají výraz „dům ve vlastnictví SVJ“, neznamená, že tomu tak skutečně je.

    Pan Lake má pravdu – jen bych jeho výrok trochu poupravil – SVJ se stará pouze o majetek svých členů. Členem SVJ se totiž stává automaticky každý spoluvlastník domu spolu s nabytím jednotky.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 12. Duben 2013 - 15:11

    Honzo, ani nezvládnete napsat rozumný nadpis, tak se nepokoušejte pochopit zákon, o kterém nic nevíte.

    Vložil Jan Novy (bez ověření), 12. Duben 2013 - 15:54

    Nadpis je automaticky generován, když není vyplněn. A není označen ve formuláři jako povinný. Takže přestaňte diskuzi zaplevelovat trollskými útoky. Blbe.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 12. Duben 2013 - 16:39

    Honzo, s takým to přístupem k okolí se vám to odříznutí nezdaří. Jednak nic nevíte a i kdyby jste věděl, nedokážete komunikovat se sousedy. Je mi vás líto.

    Vložil S.Šnajdr (bez ověření), 12. Duben 2013 - 9:05

    Dobrý den, určitě budete potřebovat souhlas všech spoluvlastníků, neboť celá soustava tvoří jeden celek (je považována za společný majetek), a vy odříznutím tuto soustavu „narušíte“.

    Vložil svjvmt, 12. Duben 2013 - 22:55

    Radiátory v bytě je u nich společný majetek? Jak to víte?

    Vložil palmar1, 13. Duben 2013 - 9:48

    ZoVB §2 článek g): Společnými částmi domu části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, prádelny, sušárny, kočárkárny, kotelny, komíny, výměníky tepla, rozvody tepla, rozvody teplé a studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, vzduchotechniky, výtahy, hromosvody, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům; dále se za společné části domu považují příslušenství^1a) domu (například drobné stavby) a společná zařízení domu (například vybavení společné prádelny),

    Technicky je radiátor výměník tepla…

    Vložil Výměník (bez ověření), 13. Duben 2013 - 13:34

    Kromě výměníku tepla je radiátor technicky rovněž součástí rozvodu teplé vody (zákonádárce neupřesnil, zda se jedná o rozvod teplé vody pro vytápění či o rozvod teplé vody pro koupelny a kuchyně, takže platí obě možnosti).

    Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 23. Duben 2013 - 14:38

    a co topná voda a teplá voda

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".