odmítnutí přidělení nového čipu ke vstupním dveřím

Vložil ircas, 27. Říjen 2015 - 15:05 ::

Dobrý den, byla jsem dost zaskočena, když mi člen výboru SVJ odmítl dát nový/ další čip ke vstupním dveřím, který potřebuji z rodinných důvodů. Měla jsem za to, že jako majitel bytu mohu požadovat tolik čipů, kolik potřebuji, např. pro ošetřovatelku, hlídání dětí, apod. Když jsem tedy žádala o to, na základě čeho (např. stanovy atd) mě to bylo odmítnuto, obdržela jsem tuto odpověď:

Elektronický systém, který zabezpečuje vstup hlavním vchodem a garážemi majitelům bytů, či rodinným příslušníků do našeho domu má kapacitu 458 čipů. Tato kapacita je v současné době vyčerpána. Jinými slovy nemohu nikomu v domě vydat zcela nově naprogamovaný čip. Mohu pouze vyměnit poškozený či ztracený čip za nový. Z toho také plyne, že v žádném případě nemáte nárok na tolik čipů, kolik by se Vám hodilo. Bohužel jsme tento systém podědili od zhotovitele našeho domu a nic s tím nejlze dělat. Kapacita se také nedá navýšit. Zkrátka a dobře chtít čipů můžete kolik chcete ale nový nedostanete. Však nevěšte hlavu, šance zde je. Když se Vám podaří přemluvit nějakého majitele bytu,zda by Vám čip nepřenechal pro potřeby Vaší rodiny máte vyhráno. Pak Vám velmi rád a ochotně v systému tento čip přidělým.

-- konec části odpovědi. Mám za to, že to není možné ani pravdivé, protože čipy se dají koupit – a naprogramovat. A může vůbec někdo nějak omezit právo k užívání bytu tím, že majitelovi nebude dovoleno používat potřebný počet čipů?

Dále – pokud jsou to čipy, které evidují příchody a odchody (nejsou tedy personalizované na jednotlivé lidi, ale každý čip má své číslo a je přidělen přímo k jednotce, je tedy jasné, jak se který čip chová , atd..) – je k tomu nutný souhlas všech vlastníků? To stejné se týká ovladačů ke garážovým vratům, kdy se u nás mají měnit za ovladače, které budou evidovat jednotlivé vjezdy a výjezdy..

Děkuji za odpověď a případně radu, na co se odvolat, protože si myslím, že toto není správný postup ze strany výboru.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Josef Tajtl (bez ověření), 4. Únor 2016 - 12:55

  Dobrý den, stávající přístupový systém lze rozšířit o další přístupový systém, případně ten stávající lze nahradit novým a tím zvýšit počet uživatelů. V nabídce máme sysstémy pro 1000, 2000 i 5000 u­živatelů/čipů. V případě zájmu nás kontaktujte na www.jtstar.cz nebo emailem jtstar@jtstar.cz Děkuji.

  Vložil Vlastiks, 31. Říjen 2015 - 10:57
  • kdo je dodavatelem a výrobcem zařízení ???

  Dejte tyto informace na tento web, zkusím pogooglovat.

  ":?*)))

  P.S. Kdo chce hledá způsob, kdo ne hledá důvod.

  Vložil Zdenek 22, 31. Říjen 2015 - 9:25

  Paní ircas: Kolik má Váš dům jednotek a osob v nich, že 458 čipů je nedostatečných? Mně přijde, že tímto počtem by měly jít pokrýt i nadstandardní potřeby velkého domu a že je problém někde jinde.

  Vložil Anonymous. (bez ověření), 28. Říjen 2015 - 15:13

  Važená asi jste nepochopila co vám odepsali. Čipy se samozřejmě dají koupit, ale jestli máte vyčerpánu kapacitu jednotky tak už tam další nový nepřidáte. Představujete si že každý může požadovat tolik čipů kolik chce ale jak na vás nevyjde tak si stěžujete ? Při rozdělování by měli být samozřejmě nastaveny nějaké pravidla máte je ? Kolik jste dostala čipů po instalaci ? Než budete něco na rady mistra laka vymáhat na SVJ zeptejte se raději sousedů jestli nemá někdo čip navíc a ten vám přenechá, nebo nechte zkontrolovat jestli se všechny zaregistrované čipy využívají. Na 100% budou určitě některé ztracené a nevyužívané. Na jednotce se dá samozřejmě zjistit kolik je čipů přiděleno k jednotlivým jednotkám a toto jde také upravovat. Většinou se dá rozumně domluvit a a vše vyřešit než vyhrožovat soudem jak radí mistr :-)

  Vložil 65 (bez ověření), 28. Říjen 2015 - 17:30

  „každý může požadovat tolik čipů, kolik chce“

  To jste napsala správně.

  Lake opět píše, že správce je oprávněn omezovat vlastníka v užívání jeho majetku.

  Vložil lake, 28. Říjen 2015 - 11:19

  Nepíšete kolik jednotek je v domě a kolik čipů v průměru obdržel každý vlastník jednotky. Teprve z toho by se dalo odvodit, zda jste v používání čipů nějak diskriminována vůči ostatním vlastníkům.

  Pokud jiní mají více čipů a Vy méně, než by na Vás mělo připadnout, jste omezena v užívání Vašeho bytu nad míru přiměřenou poměrům. Postupujte obvyklým způsobem. Oznamte všem vlastníkům že jste ochotna za přenechání čipu zaplatit konkrétní částku (např. 50 Kč měsíčně). Cenu postupně zvyšujte, dokud Vám někdo nepotvrdí písemně, že za tuto cenu Vám čip přenechá. Tím byla stanovena cena obvyklá za užívání čipu ve vašem domě.

  Pokud jste omezna v užívání více, než by odpovídalo Vašemu podílu na společných částech, můžete buď vymáhat na SVJ finanční náhradu za toto omezení (podle částky zjištěné v předchozím kroku), nebo přistoupíte na dohodu a budete hradit peníze tomu, kdo Vám čip přenechal. Částku pak budete vymáhat na SVJ, protože Vám nezajistilo stejná práva jako ostatním vlastníkům jendotek.

  Příklad výpočtu:
  Váš spoluvlastnický podíl je 1/200.
  Měla byste obdržet 458/200 = 2.29 či­pů.
  Ve skutečnosti máte přidělen pouze 1 čip.
  Cena za možnost užívat čip byla stanovena dohodou na 120 Kč měsíčně t.j. 1440 Kč ročně.
  Vaše omezení v peněžním vyjádření je (2.29 - 1) * 1440 = 1­857.60 Kč roč­ně.

  lake

  Vložil Pub (bez ověření), 30. Říjen 2015 - 14:00
  1. proč rozbíráte chrapounskou ziskuchtivost namísto běžné potřeby „dostat se domů“ resp. aby se domů dostali všichni, kdo tam bydlí ??
  2. co uděláte, pokud Vám nikdo čip nepronajme ani za ZLATÝ PRASE? Půjdete domů po žebříku oknem? Asi ano, protože tak je to podle Vás v souladu s právem ? …asi jo, ale jen s tím prasečím. To Vy znáte nejlíp.
  Vložil Vlastiks, 31. Říjen 2015 - 11:02

  … to Vám zatím dosud nikdo z diskutérů nenabídl ? Kdy se ozvou statutáři ?

  Vložil Jar (bez ověření), 30. Říjen 2015 - 10:50

  Pane LAKE,

  „Elektronický systém, který zabezpečuje vstup hlavním vchodem a garážemi majitelům bytů, či rodinným příslušníků do našeho domu má kapacitu 458 čipů. Tato kapacita je v současné době vyčerpána. Jinými slovy nemohu nikomu v domě vydat zcela nově naprogamovaný čip. Mohu pouze vyměnit poškozený či ztracený čip za nový. Z toho také plyne, že v žádném případě nemáte nárok na tolik čipů, kolik by se Vám hodilo. Bohužel jsme tento systém podědili od zhotovitele našeho domu a nic s tím nejlze dělat. Kapacita se také nedá navýšit. Zkrátka a dobře chtít čipů můžete kolik chcete ale nový nedostanete. Však nevěšte hlavu, šance zde je. Když se Vám podaří přemluvit nějakého majitele bytu,zda by Vám čip nepřenechal pro potřeby Vaší rodiny máte vyhráno. Pak Vám velmi rád a ochotně v systému tento čip přidělým.“

  Pane Lake, zkusme tu odpověď rozebrat větu po větě, ano? Obsahuje zřejmě spoustu nepravdivých informací, navíc, tak arogantní odpověď od sluhy já bych tedy neakceptovala.

  Vaše právní rada jistě je správná, o tom s Vámi nepolemizuji, ale pokud je kapacita systému nedostačující, lze s tím něco dělat, třeba systém změnit, navíc nevíme mnoho informací, jak sám uvádíte, co mne na tom šokuje je jednání zástupce SVJ, tedy odpověď sluhy, jak SVJ často označujete. Zkrátka, takhle sluha nejedná, vzpomeňme si na Saturnina. Připadá mi pro tazatelku ponižující, aby se doprošovala sousedů, které třeba ani nezná, nabízela za čip úplatu atd. Jasně že jí nikdo nepřenechá, raději si ho bude syslit doma, co kdyby se někdy hodil a čipů je málo.

  Psalo se tu o tom, že nelze omezovat počet klíčů/čipů, které vlastník bytu potřebuje a SVJ by samo mělo přijít s návrhem, že kapacita je nedostačující případně vyzvat vlastníky, zda nemají prozatím volný čip. Jak se představujete, že bude paní postupovat, obcházet sousedy, zašle jim všem doporučený dopis, na své náklady, samozřejmě atd, atd.

  Potěšil jste mě zařazením mezi místní blbečky, ale ten statutár, co paní odepsal, to bude jistě inteligent, když jí „přidělý čip“, co říkáte?

  Doufám, že paní napíše, jak věc řeší. Co když žádný volný čip nesežene?

  Mně se prostě nelíbí, že straníte arogantnímu slouhovi,

  S úctou

  Jar

  Vložil lake, 30. Říjen 2015 - 12:24

  Jar, napsala jste: "Pane Lake, zkusme tu odpověď rozebrat větu po větě, ano? "
  Prosím, jen rozebírejte, jak je libo…

  Napsala jste: „Psalo se tu o tom, že nelze omezovat počet čipů.“
  Já jsem ten nesmysl nenapsal. Je to asi stejně „rozumné“, jako tvrdit, že vlastníka jednotky nelze omezovat v tom kolik sklepních kójí si obsadí.

  lake

  Vložil Jar (bez ověření), 30. Říjen 2015 - 15:57

  LAKE,

  počet sklepních kójí je dán stavebním řešením, v diskutovaném domě zhotovitel zřídil nějaký čipový systém, už to samo o sobě je docela nadstandartní řešení. Jak se zdá, má ale jistá omezení, vypadá to nedostatečný počet čipů pro potřeby vlastníků.

  Možná jich chce tazatelka nad poměry přiměřené. Nevím, ale každopádně odpověď, jakou dostala je arogantní a od „slouhy“ není na místě. Já se v tom patlat nebudu, stačí mi, že se musím patlat v tom, co mi píší mojí „slouhové“:

  • my musíme změnit Stanovy podle NOZu
  • my musíme změnit název SVJ
  • sdělte mi zákon, podle kterého je výbor povinen informovat vlastníky o pohledávkách SVJ na shromáždění

  atd. atd.

  Jinak vše v dobrém, LAKE.

  Jar

  Vložil lake, 30. Říjen 2015 - 16:34

  Jar, nečetla jste zřejmě informace od tazatelky. To byste věděla, že v jejím domě je instalovaný systém, který neumožňuje aktivovat více čipů. Je to tedy naprosto stejný případ jako se sklepními kójemi v domě, jak už jsem zmínil: Počet kójí i počet čipů je konečný.

  O tom kdo bude užívat společný majetek rozhodnou spoluvlastníci těch kójí a těch čipů většinou. Spoluvlastníkovi, vyloučenému z užívání kóje či čipu, náleží náhrada v penězích.

  lake

  P.S. Věc je právně naprosto jasná a správná odpověď byla hned první odpověď v této diskusi (autor lake).

  Vložil Jar (bez ověření), 31. Říjen 2015 - 10:13

  Pane LAKE,

  počet sklepních kójí lze změnit rozdělením stávajícího prostoru na jiný počet kójí. Dům se kvůli tomu většinou nezvětšuje, kóje bývají v suterénu, kde jsou základy domu.

  Čipový systém je umístěn v místě zámku na dveřích, zle je vyjmout a vyměnit za jiný, v našem domě jsme měli mechanické zámky, nyní máme čipový systém. Tak asi, čipový systém není věc, kterou nelze v případě potřeby nahradit jiným systémem, který vyhoví potřebám vlastníků domu.

  Nebo se mýlím?

  Nejraději mám tazatele, co se na něco dlouze tážou a pak zmizí z diskuze a my se tu spolu už dva dny „hádáme“, Haló, kde je tazatelka, aby nám pověděla více? Možná obchází sousedy-:)

  Jar

  Jar

  Vložil Anonymous. (bez ověření), 31. Říjen 2015 - 12:01
  • lake nám všem „blbečkům“ napsal – správná odpověd je ta kterou napsal lake :-)
  • lake nás neseznámil jak prokazatelně oznámíte ostatním, že jste ochotná zaplatit konkrétní částku za přenechání čipu. Já bych to určitě napadl.
  • lake neumí odpovědět na otázku, co když nikdo písemně nepotvrdí cenu kterou nabídneme za přenechání čipu. Kolik to bude ? Citujte nějaký předpis který by toto určoval.
  • laké neumí odpovědět z jakých peněz by vyměřenou částku mělo SVJ zaplatit a podle jakého klíče by ostatní na tento neurčitý účel měli přispívat. A nebo to je součástí vaší Reserve study

  A samozřejmě nám zmizela autorka příspěvku, ale možná už zjistila, že jdou dveře otevřít i klíčem, který jí dotěď visel na věšáku. A nebo se už rozumně v domě domluvila tak jak to u normálních lidí(lake nás nazývá místní blbečci) bývá a čip už má.

  Všem hezký den

  Vložil ircas, 10. Listopad 2015 - 9:37

  Dobrý den, nezmizela jsem, jen jsem si ověřovala situaci i v jiných SVJ u známých a tak… a kde je stejný systém a zjistila jsem, že všude lze za úplatu (ca50,–-) přidělat nový čip a to zcela bez problémů.

  Byly zde dotazy, kolik je jednotek v našem SVJ – je to 100 bytů. Např. 2+kk má k dispozici 4 čipy (i třeba s jedním obyvatelem) a my máme u 5+kk 5 čipů (s pěti obyvateli – z toho plyne potřeba alespoň jednoho navíc, nebo snad když nám přibyde člen domácnosti – má smůlu?).

  Klíč od dveří – dobrá myšlenka – nemáme k dispozici..

  Prosit u sousedů samozřejmě nebudu, navrhnu na schůzi SVJ změnu systému, když to s tím stávajícím „nejde“, ale asi to půjde i u něj, jak jsem zjistila.. a uvidíme, co ostatní na to, možná to řeší i jiní a nevím o tom. Většinou se pak přidají ostatní zatím mlčící a najednou to půjde.

  Děkuji v každém případě za Vaše příspěvky

  Vložil Vlastiks, 31. Říjen 2015 - 12:12

  … stydíš se za svoji osobu (nick) ???

  Vložil Anonymous. (bez ověření), 31. Říjen 2015 - 17:39

  Od takového práskáče to je fakt slovo do pranice. A vy jste se před spolubydlícími přiznal ?

  http://www.portalsvj.cz/…ce-statutara#…

  Co nám tak napsat něco k věci ?

  Vložil Vlastiks, 31. Říjen 2015 - 22:02

  Na rozdíl od ?tebe? jednám vždy „na rovinu“.

  P.s. Kdo sa bojí se.. v síni.

  Vložil Anonymous. (bez ověření), 28. Říjen 2015 - 19:48

  Pane lake mohl by jste nás ještě seznámit z jakých peněz vámi vyměřenou částku SVJ zaplatí ? Pokud dotyčná paní ve vašem případě dostane druhý čip co těch 0,29 čipů ? Bude dostávat (2.29 – 2) * 1440 = 417.60 Kč ročně ? Tedy s vámi je doopravdy radost bydlet :-)

  Vložil Jar (bez ověření), 28. Říjen 2015 - 13:28

  Pane LAKE,

  dnes si asi děláte z paní tazatelky legraci, ne?

  Tohle určitě nemůžete myslet vážně.

  Počet klíčů/čipů podle velikosti spoluvlastnického podílu, to zírám!

  Jar

  Vložil lake, 29. Říjen 2015 - 1:21

  Vážený(á) Jar, nekterým místním blbečkům jistě může připadat divné co píšu. Nezajímá mne to. Hlavní je, že co píšu je v souladu s právem a může to pomoci tazatelce.

  Mimochodem, vycházel jsem z konstantní judikatury. K pasivní legitimaci SVJ v případě bezdůvodného obohacení viz rozsudek Nejvyššího soudu 22 Cdo 5330/2008. Ohledně náhrady náležející spoluvlastníkovi, vyloučenému z užívání společné věci, viz namátkou rozsudky Nejvyššího soudu 2 Cdon 374/97, 2 Cdon 1313/97, 28 Cdo 1213/99, 25 Cdo 2616/99, 22 Cdo 1524/2001, 22 Cdo 1499/2006, 29 Cdo 2225/2008, 22 Cdo 2631/2009. Dále nálezy Ústavního soudu II. ÚS 471/2005 a poněkud odišné zdůvodnění v I. ÚS 383/05.

  Vážený Jar, z čeho vycházíte Vy?

  lake

  Vložil roztomily, 28. Říjen 2015 - 21:11

  Nerozumím proč Vám přijde divné rozdělování čipů dle SVP. U nás máme byty 2kk(průměrná velikost cca 40 m2) a 3+1 (průměrná velikost 78 m2) a zdarma jsme vlastníkům 2kk vydávali 2ks čipů a vlastníkům 3+1 4ks čipů. Přišlo nám to normální a nikoho jsme neviděli zírat.

  Jak jinak to řešit pokud i nákup čipů byl realizován z provozních nákladů na které vlastníci přispívají dle spoluvlastnického podílu?

  Samozřejmě vlastník si u výboru může zakoupit libovolný počet čipů za cenu 1ks/50kč.

  Vložil ircas, 29. Říjen 2015 - 14:43

  Dobrý den, děkuji za odpovědi.

  Já jsem anonymousi dobře pochopila, co mi odpověděli, a než jsem napsala zde dotaz, podívala jsem se na internet na jiná SVJ, jak to řeší – a vyplynulo z too, že je možné přikoupit za cca do 100,–- čip. Samozřejmě jsem ochotná si čipy koupit, nikoliv je nežádám zadarmo, ale tvrdí mi, že vlastně je přiděleno množství kódů, které technicky nejde navýšit. U jiných SVJ tedy opravdu můžete zakoupit čipů libovolné množství /jako majitel bytu/. Jde o to, že pokud k nám přibude jen jeden člen domácnosti navíc (babička, atd..) pak již má tedy smůlu, do domu se bez čipu nedostane. Zajímalo mne spíše tedy technicky, jak se to řeší jinde…

  Tak přeji klidné bydlení :-)

  Vložil JaVa, 29. Říjen 2015 - 15:59

  Konečně řádné osvětlení původu Vašeho problému s čipem.Mám skromný dotaz.Lze vaše dveře od vstupního vchodu do domu odemknout i klíčem?A umíte to? Dejte tedy svůj čip babičce a Vy používejte klíč.Nemáte zač.JaVa

  Vložil Vlastiks, 31. Říjen 2015 - 10:51

  … odpověď hodná STATUTÁRa

  Vložil tristone, 29. Říjen 2015 - 15:34

  Ne, pořád jste to ještě nepochopila plně.

  Zřejmě má váš systém technické, nikoliv administrativní, omezení. A prostě víc čipů nepojme, i kdybyste byla ochotná platit libovolnou sumu. V dnešní době je to dost pitomost, šetřilo se evidentně na nepravém místě, ale situace se tak asi prostě má.

  Takže máte několik možností, ale žádnou okamžitou.

  1. Domluvit se s někým, kdo má volný čip. Nejrychlejší, ale spíš krátkodobé řešení.
  2. Zjistit a případně rozporovat způsob rozdělování. Tj. který byt jich má kolik a kolik by bylo „spravedlivé“, aby měl. Viz. příspěvky výše. Můžete získat nějaký ten čip, ale taky dost ztratit na vztazích.
  3. Aktivně začít řešit to omezení a nahrazení systému lepším s vyšší kapacitou. Buď upgradem na kapacitnější verzi nebo zcela novým. Budete muset přesvědčit ostatní, že je to problém a stojí za to, do něj investovat. Třeba ruku v ruce s bodem 2. Ale počítejte s tím, že ta práce a získávání nabídek a podobně může klidně zůstat na Vás, pokud to nikdo jiný nevnímá jako zásadní problém.
  Vložil ircas, 10. Listopad 2015 - 9:46

  ano, již jsem psala výše.. možná to tak bude, ale v jiném SVJ v bytových domech, které stavěl stejný developer ve stejnou dobu hned vedle, tak tam čipy mohou přidělat, právě po upgradu systému…

  pokusím se to navrhnout na schůzi, s nejbližšími sousedy jsem hovořila, a také by se jim (těm s více členy rodiny) hodilo více čipů, jen se nikdo zatím neozval… Je nás zde 100 bytů, dovedete si představit to vyjednávání.. :-)

  Vložil PavelII (bez ověření), 29. Říjen 2015 - 22:18

  o potřebě upgradu, když problém má jen tazatelka je nejlepší rada od LAKE. Tou cenovou licitací seznámí ostatní vlastníky se svým problémem a nenechá se odbýt předsedou, že to nejde. Já kdybych tak postupoval ve vlastním baráku tak by mě odvolali. Nechápu jak si může někdo dovolit poslat vlastníka do háje.

  Vložil Hubert (bez ověření), 2. Listopad 2015 - 14:30

  „problém má jen tazatelka“

  Tohle je celkem pozoruhodný přístup: Většina vlastníků bytů nevyžaduje vytápění domu (byt neužívají, koupili byt jako investici ad.). Vytápění požaduje menšina vlastníků bytů, která v bytě bydlí.

  Podle stejné logiky je možné takový bytový dům nevytápět a učinit tak neobyvatelným.

  Vložil Vlastiks, 31. Říjen 2015 - 9:10

  … a co jeho kopie ? Pokud není jeho identifikace vázána na osobu, ale jen na byt, může být kopií „neúrekom“. Obraťte se s dotazem na výrobce systému. S LAKEm to nevyřešíte.

  Vložil ppp (bez ověření), 2. Listopad 2015 - 13:52

  … a nedá se ten bl.bej čip naklonovat ? Zaznamenal by to ten systém vůbec ?

  Vložil ircas, 10. Listopad 2015 - 9:54

  a jak se klonuje ? Já nevím, kdo je dodavatelem systému…

  Vložil tristone, 2. Listopad 2015 - 16:05

  Pokud je to nějaký „hloupější“ systém a vzhledem k těm omezením bych spíš tipoval, že ano, tak to asi půjde. A nebude to ani moc těžké.

  Ale je to díra do systému. V případě ztráty by se měl daný čip zablokovat, jenže tím by došlo k blokaci i všech jeho klonů. Takže to pak nejspíš dotyčný uživatel nenahlásí. A důsledky si umíme domyslet …

  Vložil Korky0202, 2. Listopad 2015 - 17:44

  Záleží na technologii,

  pokud se jedná například o čipy s NFC, Mifare, či třeba MK4102, nelze klonování provést, protože dané čipy mají svůj kód již z výroby a jedná se kód unikátní.

  To znamená, že Vám přijde objednaný čip, vy jej přiložíte k nějaký čtečce, která buď vezme daný kód a přenese do systému.

  U sofistikova­nějších systémů tento kód ještě zašifruje dle kódovacího klíče daného systému, aby nebyl tak jednoduše zneužitelný.

  Vložil chip (bez ověření), 6. Listopad 2015 - 15:25

  U většiny běžně používaných čipů ( 125kHz a MIFARE 13,56MHz ) lze udělat kopii klonováním, takže se nemusí zvyšovat kapacita čtečky. Na netu se dá jednoduše najít, že takový naklonovaný čip se dá pořídit za 100 až 150 Kč.

  Vložil Korky0202, 9. Listopad 2015 - 6:59

  Samozřejmě, vše má své technické limity, mezery.

  Tak jako je možné třeba zpřístupnit druhý slot pro SIM, který je z výroby na žádost operátora zablokován jako třeba MT Huawei P8 Lite.

  Jde spíše o to, že klonováním, tedy tím, že čip či karta přenáší stále stejný kód, dochází k „devalvaci“ daného systému. Ta personalizace na základě toho kódu je přeci kvůli identifikaci osob.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".