Odměňování výboru po x-té

Vložil Anonymous, 27. Říjen 2009 - 9:23 ::

Prosím opět o názor na způsob „odměňování výboru“, se kterým jsem byla seznámena včera a který mi připadá na první pohled optimální. Přečetla jsem všechna témata, které mi tato diskuze vyhledala při použití klíčových slov „odměny a odměňování výboru“, ale odpověď jsem tam nenašla. Proto zakládám nové téma.

Potkala jsem včera náhodou kolegu předsedu a řeč přišla i na již zmíněné odměňování. Když jsem mluvila o danění a placení pojistného, řekl, že to jejich správce – bytové družstvo dělá jinak. Ve stanovách mají napsáno:

„Členství ve výboru je čestná funkce a s jejím výkonem není spojeno pobírání žádných odměn. Členům výboru mohou být propláceny náklady na výkon funkce, a to buď na základě daňových dokladů, nebo paušální částkou schválenou shromážděním. V případě proplácení nákladů paušální částkou je tato konečná a obsahuje náklady na použití vlastního telefonu, počítače, automobilu včetně nákladů na benzín, připojení k internetu a náklady na toner do tiskárny. Tato částka musí být schválena shromážděním v měsíční sazbě pro celý výbor a její rozdělení na jednotlivé členy výboru je v kompetenci výboru.“

Částku jim pak každoročně schválí shromáždění ve výši cca 1500 Kč na měsíc celkem na tři členy výboru a schůze výboru pak odsouhlasí její rozdělení na jednotlivé členy výboru s tím, že si ji vyplácejí vždy na konci roku z dlouhodobých záloh na správu, opravy a údržbu („Fondu oprav“).

Je tento způsob odměňování-neodměňování legální? Prý ho požehnal právník družstva a aplikují ho na všechna spravovaná SVJ. Za názory předem děkuji.

PeDuPles

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 27. Říjen 2009 - 17:39

    Vážená PeDuPles,

    paušální úhrada nákladů (v přiměřené výši) je možná (výhodná pro obě strany).

    Schválení výše a četnosti je věcí výboru nebo shromáždění v souladu s vašima stanovama.

    Matějka

    Vložil lake, 27. Říjen 2009 - 11:28

    Nečetla jste dostatečně pozorně :-( Už se zde řešilo. Viz tento příspěvek a následující.

    lake

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 27. Říjen 2009 - 11:36

    Děkuji za odpověď, Vámi odkazovaný příspěvek jsem četla a dle mého názoru neřeší zde uvedené. Protože člena výboru nelze za daných okolností považovat za zaměstnance, nelze se odkazovat na §6 odst.7 ZoDP, který jasně hovoří o proplácení těchto výdajů zaměstnanci zaměstnavatelem.

    Zde prý právník družstva argumentoval tím, že není nejmenší problém, aby z „Fondu oprav“ byl zakoupen počítač, tiskárna a telefonní přístroj a aby z prostředků SVJ bylo hrazeno hovorné, připojení k internetu zřízené na SVJ, spotřební materiál a případně půjčovné na automobil z půjčovny.

    Je ale logický nesmysl, aby předsedovi stály na stole dva počítače, dvě tiskárny a dva telefony a před domem dvě auta. Na druhou stranu má výbor definované povinnosti, při jejichž plnění prostě uvedené přístroje a služby potřebuje.

    Navíc, náklady s provozem daných přístrojů a spotřebovaných služeb nejsou nikdy daňovými náklady SVJ, ale čerpáním dlouhodobé zálohy mimo jiné na správu určené.

    Proto prý tento systém vychází z toho, že za souhlasu shromáždění výbor používá přístroje svoje a paušální částka je určena jako podíl na jejich opotřebení a podíl na nákladech, které má výbor na telefonní hovory ze svého přístroje, na benzín a na připojení k internetu. Tedy jako by výbor uvedené přístroje SVJ v určeném rozsahu pronajímal, ovšem bez zisku na straně výboru, čili není co danit (nedošlo k příjmu ani zisku).

    On kolega použil takové přirovnání: 10 lidí se dohodne, že jeden z nich dojede autem pro 10 krabic mléka po 10 Kč. Ten jeden utratí 100 Kč za mléko, spotřebuje na 10 km benzín za 20 Kč a opotřebí své vozidlo o 50 Kč. Mléko pak vyúčtuje těm zbylým za 17 Kč. Všichni jsou spokojeni, protože těch devět si nemuselo pořizovat nebo opotřebovávat své vozidlo a ten nákupčí má pokrytou většinu nákladů; zkasírované peníze ale nelze považovat za zisk.

    Osobně například vím o dvou případech, kdy v prvním je předsedovi výboru každý měsíc proplacen daňový doklad na nákup dobíjecího kuponu a ve druhém případě si předseda jednou měsíčně natankuje na účet SVJ benzín. Tyto výdaje jsou vždy také za souhlasu shromáždění účtovány z dlouhodobých záloh na správu, opravy a údržbu („Fond oprav“). Což považuji za obdobu systému mého původního dotazu.

    Vložil Mára01 (bez ověření), 27. Říjen 2009 - 15:43

    konkrétně nerozumím tomu, že Vy jako řadový člen SVJ bez jakékoli odpovědnosti se tady rozepisujete a řešíte každou korunu, kterou dostane výbor za svou práci. Uvědomujete si vůbec, že ti lidé pracují pro Vás a to ve svém volném čase. Vážená, v době, kdy vy se v klidu díváte na televizi, předseda výboru pracuje. Máte alespoň rámcovou představu co obnáší zařídit úvěr v bance nebo třeba jen řešení neustálých žabomyších sporů v domě. Nemáte. O tom nemáte představu žádnou. Počítat ale hrách do hrnce někomu jinému, to Vám jde dokonale. Závidíte mu těch 15 stovek? Nemusíte, stačí se přihlásit do váboru… Dovedu si představit, že právě Vy jste jedna z těch co po položení dotazu, kdo by se chtěl ve výboru angažovat se dívají do stropu a dělají, že v místnosti ani nejsou…Tohle mě zase hnulo žlučí…

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 27. Říjen 2009 - 16:57

    Vážený pane Mára01,

    nezlobte se, ale Vy jste můj dotaz vůbec nepochopil. JÁ jsem předseda výboru již sedm let (od samého založení SVJ), JÁ pracuju, když se ostatní koukají na televizi, JÁ jsem vyjednala úvěry a JÁ neustále řeším žabomyší spory v domě. JÁ jsem také zařídila kompletní rekonstrukci domu a veškeré dotace a jsem jediná, kdo v domě něco dělá, výbor vidím jenom ve chvíli, kdy potřebuju druhý podpis, takže na koukání do stropu nemám čas. Což v mém příspěvku bylo vyjádřeno spojením „kolegu předsedu“. Pokud Vám tedy něco hnulo žlučí, pak jen Vaše vztahovačnost.

    Mně šlo o to, jak co nejvíce zjednodušit a zlevnit činnost svého vlastního SVJ, v tomto případě mi šlo o zjištění, zda bychom se neobešli bez mzdové účetní, vyplňování tisíců formulářů a placení daní a pojistného, kdyby mnou citovaná varianta byla přijatelným způsobem odměňování-neodměňování výboru.

    Čili zda by bylo možno pracovně-právní vztah můj a mého výboru nahradit proplácením výdajů stanovených kvalifikovaným odhadem paušální částkou odsouhlasenou shromážděním, třeba těch zmíněných 1500 Kč měsíčně.

    Věřte tomu nebo ne, ono to tak odpovídá částce, o kterou mě práce pro SVJ měsíčně „obere“ na nákladech na cestovné, telefony, toner a podobně (bez opotřebení!), a která je mi nyní kompenzována odměnou člena výboru, což ale na daních a pojistném stojí moje SVJ vícenáklady, které bych tímto chtěla ušetřit.

    Vložil Pavel, 28. Říjen 2009 - 9:34

    Vážená kolegyně PeDuPles,

    1. v daních platí, že pravdou je to, co si daňový subjekt obhájí před správcem daně, pomocně k tomu lze sem tam využít i nějaký daňový zákon či judikát
    2. v daňovém řízení platí presumpce viny, poplatník dokazuje, že je pravdou to, co tvrdí (§ 31/9 zákona č. 337/1992 Sb.)
    3. správce daně má mocný nástroj v „zastřeném stavu“ (§ 2/7 zákona č. 337/1992 Sb.)
    4. zákony jsou psány pro situace obvyklé, např. se předpokládá, že za vykonanou práci se poskytuje odměna. Pokud tento předpoklad neplatí, zákon se velmi obtížně aplikuje.

    Vycházeje z těchto předpokladů opakovaně nemohu doporučit nulovou odměnu výboru a vyplácení věcných náhrad souvisejících s výkonem funkce.

    Pokud byste ale trvala na nulové odměně a vyplacení finančních náhrad, tak si dovolím předjímat velmi pravděpodobný závěr FÚ:

    1. příjem podle § 6/1/d ZDP nebo
    2. § 10 ZDP

    Jak říkal přední znalec v tomto oboru: Můžete o tom pochybovat, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.

    Rozhodnutí je jen na Vás, ten právník za Vaše rozhodnutí nebude případně popotahován.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Petr, 29. Říjen 2009 - 9:54

    Důležité je, že to projde účetnictvím. Když něco účetní schválí (posvětí podpisem) … Případně na shromáždění změňte způsob a odměňujte na základě daněné odměny (20 či kolik procent + zdravotní a sociální).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".