odměna členů

Vložil Anonymous, 19. Září 2008 - 9:55 ::

Chtěla jsem se zeptat, ohledně odměn členů výboru, jak to vlastně řešit, jestli si třeba mohou nechat proplatit telefonní kupon v nějaké hodnotě, jako odměnu…

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Gustav, 30. Září 2008 - 16:35

    Slyšel jsem, že někde používají způsob takový, že shromáždění podle stanov rozhodne o výši příspěvků členů společenství na správu domu a pozemku. A členům výboru stanoví menší částku, která pokryje tzv. odměnu. V § 15 zákona o vlastnictví bytů je uvedeno: (1) Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 8 odst. 2). (2) K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech. .......... Je v tomto směru porušen nějaký zákon???? Gustav

    Vložil Pavel, 30. Září 2008 - 16:49

    Ano, je porušen zákon o daních z příjmů a zákon o zdravotním pojištění. Protože uvedenou konstrukcí tyto zákony obcházíte. FÚ má v ruce § 2/7 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků a pokud zrovna výbor má jinou platbu než ostatní, tak to vidím dost jasně. Ještě pokud si to dají do usnesení. :-))

    § 148 trestního zákona tu byl také uveden.

    Nejvíce nebezpečné je, že o tomto podvodu ví mnoho lidí. Až se to bude někomu hodit, tak to použije. To jsem tu také opakovaně psal. Řešil jsem případy, kdy se rozhádali společníci s.r.o. a jako „vzájemný trest“ na sebe navzájem práskli FÚ kdo co udělal za podvod. FÚ pak jenom doměřil. To, že jste dnes se všemi zadobře neznamená, že tomu tak bude za 5–10 let, kdy tam asi ještě bydlet budete.

    Rozhodněte se správně, také nerad platím daně, ale to neznamená, že FÚ vyjdu vstříc. :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil tribjar, 19. Září 2008 - 10:29

    V našem SVJ jsme to řešili tak, že shromáždění odsouhlasilo předsedovi výboru limit na protelefonování do 500,–Kč za měsíc. Objednal jsem si u Vodafone firemní tarif nabito a ještě k tomu telefon za zvýhodněnou cenu. Majitelem účtu je SVJ. Do limitu se pohodlně vejdu včetně soukromých hovorů a odměna je vyřešená.

    Vložil Anonymous999 (bez ověření), 19. Září 2008 - 12:12

    Samozřejmě i to je řešení. Pokud Vám nevadí, že porušujete předpisy daňové a o zdravotním pojištění.

    Za zmínku stojí i text § 148 Trestního zákoníku. Trestně nejsou stíhaní ti, co kradou stamiliony a miliardy. Na Vás, kteří přikrádáte ve stokorunách, jsou kladena přísnější měřítka.

    I když rozumím tomu, že při „vzorech“, kteří stojí v čele státu, se jeví malé přikrádání jako tolerovatelná věc, já se snažím stát neokrádat. Už kvůli tomu, že o tom ví řada lidí. Až se u Vás nepohodnete, tak ten uraženej může jít a prásknout Vás na finančáku. Za to mi těch pár korun nestojí.

    Vložil Libor J. (bez ověření), 19. Září 2008 - 20:55

    Kdo by byl trestně odpovědný podle § 148 TrZ, když „shromáždění“ rozhodlo?

    1. předseda,
    2. členové společenství,
    3. členové společenství, kteří hlasovali pro,
    4. ten, kdo vyplnil daňové přiznání,
    5. účetní?

    Libor J.

    Vložil Anonymous999 (bez ověření), 19. Září 2008 - 21:24

    Shromáždění si může rozhodovat o čem chce, to není trestně odpovědné. Ale pokud shromáždění rozhodne, tak jeho vůli vykonává orgán k tomu oprávněný. To je pověřený vlastník nebo nějaký člen výboru, nejčastěji předseda. A tato konkrétní fyzická osoba, pokud je svéprávná, musí rozhodnutí shromáždění posoudit z hlediska zákonnosti. Pokud je rozhodnutí shromáždění v rozporu se zákonem, fyzická osoba by takové rozhodnutí měla ignorovat, nebo může odstoupit. Pokud ale protizákonné rozhodnutí vykoná, je fyzická osoba za toto rozhodnutí plně odpovědná a nemůže se vymlouvat, že to oni rozhodli, já nic.

    Výše uvedený postup platí v právním státě. V ČR to je v jednotlivých případech trochu jinak. Pokud si dobře pamatuji případ výkonného místopředsedy jedné nejmenované politické strany, jistého Libora Nováka, tak ten úspěšně argumentoval u soudu za daňový podvod tím, že on jenom podepisoval, že to nečetl, že tomu vůbec nerozumí. A vyhrál. Ale to byl jeden z nejvyšších politiků, tak je to v ČR něco jiného.

    Vložil JarekSVJ, 20. Září 2008 - 8:27

    Tím, že telefonuji okrádám stát?

    Vložil Libor N. (bez ověření), 20. Září 2008 - 11:41

    Neplatí-li člen příspěvky na správu domu nebo na služby, trestné to není. Neplatí-li člen daně a pojištění (= taky daň) z odměny za výkon funkce, trestné to je.

    Libor N.

    Vložil JarekSVJ, 20. Září 2008 - 11:58

    Není odměna jako odměna, funkci vykovávám zadarmo, svj mě platí paušál na telefonování, propůjčí mě telefon – z toho mám platit zdravotní daň????

    Vložil Kostas, 30. Září 2008 - 18:06

    Vyreseno to je uplne super a nikdo Vam nemuze zazlivat ,ze jste chytry.S pozdra­vem.Kostas

    Vložil JarekSVJ, 19. Září 2008 - 10:56

    Podle mne je to velice rozumné řešení, shromáždění rozhodlo – není co řešit. Určitě se tady najdou – jsou to ti místní dědovévševjedové a pak ti ,kteří spolehají na vedení státu a zákonů , jsou to vlastníci na baterky, kteří vás budou odsuzovat. Vaše rozhodnutí se mě líbí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".