Odečet naměřených hodnot

Vložil Anonymous, 17. Říjen 2007 - 12:15 ::

Dobrý den, jsme nové SVJ a hledáme úspory v nákladech na provoz. Jakou máte zkušenost s provádění odečtů v rámci domu (vodoměry, teplo)samotnými majiteli např. výbor (úspora za odečet firmou). Jsou v tomto samoodečtu nějaká „slabá“ místa, na které bychom si měli dát pozor. Děkuji za zaslání zkušenosti. Honza

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Matějka Jaroslav, 18. Říjen 2007 - 10:16

  Vážený p.Honzo, jakákoliv podružná měřidla nutí většinu uživatelů k šetření a tedy snížení nákladů. Jelikož máte měřidla tepla, souhlasím s p.Vávrou, aby bylo rozúčtování nákladů tepla pro otop a tepla pro ohřev TUV prováděno odbornou firmou – obě položky se rozúčtovávají na základní složku ( dle plochy pro otop a dle plochy pro TUV = různá) a spotřební složku (dle měřičů). Pokud si děláte správu domu sami a máte dobrý program, (dodavatel programu poskytuje pravidelné úpravy v souladu s legislativou) můžete i sami, ale chce to znalosti.

  V daném případě doporučuji odečet uskutečnit vždy počátkem ledna (RTN zná stav k 31.12. před­cházejícího roku) jedným odečtem teplo, studenou a teplou vodu.

  V případě vodoměrů je běžné, že součet podružných vodoměrů je nižší než fakturované množství vody. Příčiny:

  • rozdílná třída přesnosti podružných vodoměrů a fakturačního vodoměru,
  • „úkapy“ v bytech jsou pod hranicí měřitelnosti jednotlivých bytových vodoměrů – dáno technickou normou,
  • součet těchto úkapů v jednotlivých bytech je již fakturačním vodoměrem měřen.

  Technická poznámka:

  • V noci bývá vyšší tlak. Pákové baterie a splachovadla jsou většinou na provozní tlak 1–5 barů.

  Většinou u splachovadel dochází k „protékání“, které bytový podružný vodoměr nezaznamená. Pozná se to tak, že ráno před prvním spláchnutím je hladina vody v nádrži splachovadla po přepad. Příčina je jednak ve stárnutí – tvrdnutí pryže uzávěru přitoku vody plovákem a jednak ve vyšším provozním tlaku. Doporučuji:

  • 1× za 5let výměnu těsnění uzávěru ve splachovadle,
  • osadit na patu domu regulační ventil tlaku vody dle odborného technického posouzení domu, např. na 6 barů; POZOR – napájení domovního požárního vodovodu nesmí být v souladu s normou přes takový regulační ventil!

  Matějka

  Vložil Anonymous, 18. Říjen 2007 - 10:28

  Protékající WC nádrž Vám může náklady na Vaši dovolenou zdvojnásobit :-( , P.V.

  Vložil Anonymous, 17. Říjen 2007 - 14:32

  Dobrý den, rozúčtování tepla doporučuji zadat jako komplexní službu firmě včetně předchozí instalace IRTN a mapování skutečného stavu, vodoměry poznáte, zda vám budou přijatelně sedět náměry součtu poměrových měřidel oproti patním. TUV se rozůčtovává dlousložkově dle vyhlášky. S pozdravem, Petr Vávra

  Vložil Matějka Jaroslav, 22. Říjen 2007 - 18:15

  Dvousložkově se někdo rozúčtovává i studená voda, záleží na lokalitě, nyní nově v Jindřichově Hradci.

  Matějka

  Vložil Anonymous, 22. Říjen 2007 - 18:35

  Studená voda se rozúčtovává podle rozhodnutí společenství. Že by to záleželo na lokalitě je sice možné, ale pravděpodobně náhodné.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".