Nutnost založení SVJ

Vložil Antonín Čupera (bez ověření), 21. Říjen 2022 - 7:26 ::

Dobrý den,
Jsme panelový dům o 8 poschodích kde je 40 bytových jednotek. Do současné doby spadáme pod stavební bytové družstvo. V současné době je 30 bytových jednotek odkoupeno do osobního vlastnictví. Výbor samosprávy uvažuje o dalších vývoji samosprávy. Můj dotaz spočívá v tom, zda je nutno založit SVJ, nebo zda můžeme zvolit pouze správce domu jako orgán vykonávající správu domu. Jaké jsou právní důsledky nezaložení a jaké jsou právní možnosti správy domu.

Děkuji Antonín Čupera K.Chocholy 4 37005 České Budějovice

  • založení SVJ

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Jozef (bez ověření), 22. Říjen 2022 - 17:23

Pravděpodobně se u vás o jedná založení SVJ podle zákona č. 311/2013 Sb., který ukládá správci svolat nejpozději do 90 dnů ode dne, kdy mu budou doručeny listiny dokládající snížení jeho spoluvlastnického podílu ve vašem případě na méně než jednu čtvrtinu, shromáždění vlastníků jednotek k založení společenství vlastníků jednotek. Neučiní-li to, může tak učinit kterýkoliv vlastník jednotky. Návrh na zápis do veřejného rejstříku musí statutární orgán společenství podat nejpozději do 30 dnů ode dne založení společenství.

Pravděpodobně u vás došlo převodem jednotek do vlastnictví ke snížení spoluvlastnického podílu družstva na méně než čtvrtinu, protože spoluvlastnický podíl družstva ve vašem domě nyní činí dle katastru 22 %. SBD (družstvo) by mělo postupovat tak, jak jde uvedeno v předchozím odstavci.

Pokud by družstvo nesvolalo shromáždění vlastníků jednotek k založení a nepodalo návrh na zápis do veřejného rejstříku v uvedených lhůtách, měl by katastr, jak uvedl Justitianus, zablokovat další převody jednotek do doby než bude prokázán vznik SVJ.

Vložil Justitianus, 21. Říjen 2022 - 9:34

Ten váš „výbor samosprávy“ má nulovou pravomoc vůči vlastníkům jednotek v domě. Spolupracuje pouze s jediným vlastníkem jednotek – bytovým družstvem, a to pouze ohledně vitřních družstevních záležitostí.

Nevím proč uvažujete o jakémsi „vývoji samosprávy“. Její postavení v rámci BD pevně určují stanovy družstva. Vaše mudrování je tedy nejspíš bezvýznamné – ledaže byste přesvědčili většinu členů BD ke změně stanov. Se SVJ to ovšem nemá nic společného, a nikdy nebude.

SVJ pro dům nemusí být založeno nikdy. Projeví se to po dosažení zákonných podmínek. Právní důsledek bude ten, že katastrální úřad při pokusu o převod další jednotky odmítne zapsat nového vlastníka – do doby než bude prokázán vznik SVJ. Teprve pak by bylo možno obrátit se na soud.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Říjen 2022 - 8:24

„zda můžeme zvolit“ vy nemůžete zvolit nic. nejste ani vlastník, ani statutár družstva.

Vložil Petr, 21. Říjen 2022 - 9:20

O tom je zde dost vláken. Zkuste hledat. Zřejmě záleží také na stanovách družstva.

Nebo hledejte na internetu, např.

https://nedoma-advokatka.cz/…e-bd-na-svj/

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".