nutnost vstupovat do svj?

Vložil Anonymous, 6. Prosinec 2010 - 8:04 ::

Dobrý den všem. Zajímalo by mne,zda-li je podmínkou vstupovat do svj při jeho zakládání.Uvedu příklad.Dům má 15 bytových jednotek a všechny nyní přešly do osobního vlastnictví.Vzniká tak za účasti notáře svj.Otázka zní.Pokud nesouhlasím se stanovami či výší fondu oprav a nechci se na takovém podílet,jaké bude mít pro mne důsledky takové nevstoupení do vznikajícího svj.Děkuji.Metelka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonym111 (bez ověření), 6. Prosinec 2010 - 8:15

    Pane Metelko,

    Vy máte volbu nevstoupit do SVJ pouze v okamžiku, kdy se rozhodujete, zda koupit jednotku. Okamžikem koupě jste do SVJ vstoupil. Prosím přečtěte si zákon 72/1994 Sb. Máte sice právo nesouhlasit se stanovami a s výší příspěvků, ale pokud pro svůj nesouhlas nezískáte dostatečnou podporu, tak s tím nemůžete nic dělat. Vystoupit z SVJ můžete prodejem jednotky nebo svou smrtí.

    Vložil Metelka (bez ověření), 6. Prosinec 2010 - 8:26

    Jak píši.Všichni nájemníci koupili své byty cca před měsícem včetně mne.No a nyní má dojít k podpisům před notářem,kde budou schváleny stanovy atd.Takže pokud nic nepodepíši,jsem i přesto členem svj a souhasím se stanovami?Podle Vás tedy asi ano.Tak k čemu je vlastně můj podpis nutný a proč notář?Děkuji za odpověď.Metelka

    Vložil Metelka (bez ověření), 6. Prosinec 2010 - 8:35

    Orgány společenství jsou shromáždění vlastníků jednotek (jakási valná hromada), výbor společenství, který má minimálně tři členy, případně pověřený vlastník, nebyl-li zvolen výbor. V souladu se stanovami lze zvolit i další orgány společenství vlastníků; nejčastěji to jsou kontrolní orgány dohlížející na hospodaření.

    Shromáždění vlastníků jednotek, tedy nejvyšší orgán společenství, se musí konat nejpozději do 60 dnů po vzniku společenství a následně pak minimálně jednou ročně. Volí se na něm orgány (jejich funkční období je maximálně 5 let) a schvalují se stanovy. Tato schůze se, jak upozornil Richard Gürlich, může konat pouze za účasti notáře, který pořídí o jejím průběhu a výsledcích hlasování notářský zápis.

    Vložil BODLAK, 6. Prosinec 2010 - 12:56

    Dobrý den, pane Metelko,

    je dobře, že hledáte informace. Taky jsem hledal, kde se dalo, když jsem před 5 lety koupil byt, stal se tak členem SVJ. Našel jste si to podstatné – SVJ se nezakládá, to vzniklo ze zákona samo od sebe prodejem jednotek jednotlivým vlastníkům. Dovolím si malé přirovnání – je to podobné, jako když se narodíte – vznikne tím život a vy ho žádným podpisem nezakládáte. Podobně – vystoupit z něj můžete… sám si určitě domyslíte. No a s trochou nadsázky lze říci, že s Vašim narozením se z Vás stává daňový poplatník, ať s tím souhlasíte nebo ne. Platíte DPH… Stejné je to jako s členstvím SVJ. Jste povinen se podílet na zálohách na správu, údržbu a opravy a dále na služby (TV, SV, teplo…), ať s tím souhlasíte nebo ne. Notáře je obvykle potřeba (i my to máme ve stanovách) na první schůzi shromáždění, kdy se volí výbor nebo pověřený vlastník a schvalují se stanovy. Nikoliv pro založení SVJ.

    Vložil Petr, 7. Prosinec 2010 - 11:04

    Ohledně stanov zkuste lobbovat u dalších vlastníků, protože stanovy se budou schvalovat za účasti notáře a lze do nich zařadit lepší body. Nebo používáte vzorové ?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".