Nový člen SVJ - rozhodné datum?

Vložil Hana Václavíková, 4. Říjen 2007 - 15:48 ::

Dobrý den, potřebovala bych vědět, kdo je oprávněný jednat a také hlasovat na schůzi SVJ (původní nebo nový vlastník?) v následujícím případě:

Původní vlastník jednotky prodal jednotku v srpnu 2007 a zároveň byl podán návrh na zápis do katastru nemovitostí. V katastru nemovitostí je zatím uveden původní vlastník.

Cituji ze zákona o vlastnictví bytů: „Členství ve společenství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky. Spoluvlastníci jednotky jsou společnými členy společenství.“

Jaké je rozhodné datum převodu/přechodu vlastnictví jednotky

 1. datum prodeje
 2. datum kdy je převod zaznamenán v katastru nemovitostí?

Předem moc děkuji za radu, HanaV

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil admin, 6. Říjen 2007 - 21:21

  Podívejte se na: http://www.infoportal.cz/svj/ a klikněte na odkaz Ukázka (vpravo nahoře). Zde je to podrobně rozebráno.

  Vložil karelh, 6. Říjen 2007 - 16:28

  Dobrý den, dle § 133 odst. 2 občanského zákoníku se vlastnictví nemovitosti nabývá vkladem do katastru nemovitostí. KarelH

  Vložil Anonymous, 8. Říjen 2007 - 11:23

  Dobrý den, děkuji za Vaše odkazy, ale abych řekla pravdu stále z toho nejsem moudrá, kdo je v období od podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí až do vyřízení převodu v katastru oprávněn účastnit se hlasování a jednání shromáždění SVJ (zda převodce nebo nabyvatel)? Jestli tomu rozumím správně, nabyvatel se stane vlastníkem jednotky (a tedy i členem SVJ)skutečně teprve až bude řízení v katastru nemovistostí ukončeno (i když s účinností k nějakému datu v minulosti). Zdraví HanaV

  Vložil Zdenek Václavek (bez ověření), 17. Duben 2008 - 9:57

  Dobrý den, členy našeho SVJ je cca 85% vlastníků BJ. Shromáždění SVJ se zúčastňuje zaástupce SBD, které u nás smluvně vykonává správce objektu.Při hlasování platí,že tento zástupce: .nemá žádný hlas, .má pouze jeden hlas za družstevníky, . má 15% hlasů za družstevníky v poměru součtu jejich podílu m2 v objektu ?

  Vložil Zdenek Václavek (bez ověření), 17. Duben 2008 - 7:47

  Dobrý den, členy našeho SVJ je cca 85% vlastníků BJ. Shromáždění SVJ se zúčastňuje zaástupce SBD, které u nás smluvně vykonává správce objektu.Při hlasování platí,že tento zástupce: .nemá žádný hlas, .má pouze jeden hlas za družstevníky, . má 15% hlasů za družstevníky v poměru součtu jejich podílu m2 v objektu ?

  Vložil Anonymous (bez ověření), 17. Duben 2008 - 7:55

  Za c) je správně: má 15% měřeno m2.

  Hezký den!

  pavelsvj@centrum­.cz

  Vložil Anonymous, 8. Říjen 2007 - 12:39

  Vlastníkem kupované nemovitosti jste dnem podání návrhu na vklad. To znamená, že už ten samý den, kdy byt koupíte a podáte na katastr návrh na vklad ho můžete třeba dál prodat, darovat ap.

  Vložil Anonymous, 8. Říjen 2007 - 12:43

  Není to úplná pravda. Ono je tam schválně ta formulace že se majitelem stane v den zápisu ke dni podání zpětně! A vysvětlím proč – ten vklad totiž může klidně skončit zamítnutím. Potom samozřejmě právní úkony provedené v tom mezidobí neplatí, tedy neplatilo by nejspíš ani hlasování a tedy ani rozhodnutí shromáždění založené na tom že hlasoval někdo kdo vlastně nebyl majitel!

  Takže bacha na to, je to spíš výjimečný případ, ale stát se to může a když to pak někdo napadne tak se může zhroutit dost důležitých věcí dohodnutých na schůzi.

  P.L.

  Vložil FilipN, 8. Říjen 2007 - 13:25

  No dobře, a kdo podle Vás tedy hlasuje v období od uzavření kupní smlouvy do donesení návrhu na vklad na katastrální úřad? Návrh na vklad může být doručen katastru v den uzavření kupní smlouvy, za několik dnů po té, a nebo také za několik let.

  Vložil Anonymous, 8. Říjen 2007 - 13:43

  V době od podpisu smlouvy do jejího podání na katastr je vlastníkem nemovitosti stále prodávající. Jakmile je smlouva dána na katastr je vlastníkem kupující. Smlouva bez razítka katastru nemá žádný právní význam, takže hypoteticky když ji podáte na katastr až za několik let, těch několik let je valstníkem nemovitosti stále a jen prodávající.

  Vložil Anonymous, 8. Říjen 2007 - 13:51

  Tedy slyšte můj reálný příběh:

  V červnu 2006 jsem koupil byt, během několika dní jsem podepsal smlouvu a podal jí na katastr. Do listopadu trvalu než katastr zamítl vklad, jelikož podepsaná kupní smlouva byla špatná (chyba v jediném čísílku). Tedy v lednu jsem podepsal novou smlouvu (s datem prodeje leden) a znovu ji podal na katastr. To už proběhlo OK. Tedy majitelem jsem se stal zcela jednoznačně až v lednu (půl roku po „původním“ prodeji). A teď si vemte že na podzim byla schůze! Pokud bych tam odhlasoval něco jako majitel bytu, bylo by hlasování bez debat neplatné!

  Vložil Anonymous, 8. Říjen 2007 - 13:39

  Mě se neptejte, já napsal jak to je. Nejlepší v „přechodném“ období prostě schůzi nedělat. Pokud hlasuje nový majitel hrozí prostě to co jsem popsal.

  Mě například zamítli vklad do katastru po půl roce! Tedy celý ten půlrok jsem nebyl majitel!

  Podle mě je jediné fakt legální sepsat nějakou „smlouvu“ – plnou moc s původním majitelem. Bude tam uvedeno že pokud se zápis povede hlasoval ten nový majitel za sebe, pokud nepovede má plnou moc do původního majitele. Plus podpisy obou lidí a šmitec.

  Nejsem právník, netuším jestli je takové řešení OK.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".