Nové stanovy: vzorové nebo upravené?

Vložil Daniel Fišer, 21. Únor 2007 - 23:35 ::

Naše SVJ používá staré stanovy, které vycházejí ze vzorových stanov z roku 2001. Ve výboru probíráme nové stanovy, ale nemůžeme se rozhodnout mezi žádnými stanovami (resp. používáním vzorových, u kterých je předpoklad jejich novelizace) a vlastními stanovami založenými na vzorových.

Co a z jakého důvodu si vy zkušenější měníte proti vzorovým stanovám (funkční období výboru, korespondenční hlasování, kontrolní výbor vs. revizor apod.)?

Daniel Fišer

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 24. Únor 2007 - 9:57

    Ve vzorových stanovách není zakotvena žádná částka, do které může výbor čerpat při jednotlivých opravách souvisejících s údržbou a správou domu. Anebo od kolika peněz je společenství povinno dělat výběrová řízení.

    Vložil Pavel, 22. Únor 2007 - 0:52

    Posílám pár námětů, snad se ještě někdo přidá.

    1. V případě, že nebude schválen příspěvek na další rok, platí příspěvek z minulého roku
    2. LZPS č.l.11/3 vlastnictví zavazuje, povinností člena SVJ je zúčastnit se na shromáždění osobně nebo zplnomocnit svého zástupce. Pokud svou neúčastí znemožní přijetí usnesení a SVJ vznikne škoda, bude tato škoda na něm vymáhána
    3. Výbor vydá domovní řád
    4. Korespondenční rozhodování mimo shromáždění
    5. Penále vůči neplatičům
    6. Členové SVJ, kteří v domě nebydlí jsou povinni předat na sebe kontakt
    7. Výbor je oprávněn sdělovat ostatním členům SVJ neplatiče (ať si úooú blábolí co chce :-)))

    Hezký den PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Daniel Fišer, 25. Únor 2007 - 20:42

    Děkuji za návrhy změny stanov.

    Podle toho, co jsem našel na Internetu, lze ve stanovách upravit korespondeční rozhodování, které ale není totožné s korespondečním hlasováním na shromáždění členů.

    Mohl byste mi prosím vysvětlit, kdy a jak používáte korespondenční rozhodování, které podle mne nemůže nahradit hlasování na shromáždění?

    Vložil Pavel, 26. Únor 2007 - 0:12

    Nevím co je korespondeční hlasování na shromáždění členů. To jsem nenašel v ZoB ani ve vzorových stanovách. Že by na nějaké listině byly odsouhlaseny návrhy usnesení od nepřítomných členů a zároveň by probíhalo shromáždění za účasti přítomných členů a nepřítomní by byli považováni za přítomné? To by bylo vhodnější udělit plné moci, v níž by byla vyjádřena vůle nepřítomného člena k návrhům usnesení a bylo by to bez problému a nemusel by se vymýšlet speciální institut.

    Korespondenční hlasování mimo shromáždění je uvedeno ve vzorových stanovách Čl. XII. Já stanovy teprve připravuji a tak je to jen pracovní verze: „v případech, kdy je potřebný souhlas všech členů společenství nebo kdy tak rozhodne výbor“. Původně jsem tam měl podmínku, že se nejdříve musí nesejít shromáždění, ale to by to jen komplikovalo. Ono se i sejít může, ale nebude mít např. 75% účast všech a nemohlo by se jednat o pouhých opravách atd.

    Domnívám se, že když nařízení vlády tento institut umožňuje a ZoB ho nezakazuje, tak že si SVJ může do stanov odhlasovat libovolné znění.

    Ale upozorňuji, že HonzaT má nějaké písmo od MMR, že snad korespondeční hlasování nelze.

    Hezký den PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil HonzaT, 31. Březen 2007 - 8:16

    Konečně jsem ten dopis našel – zde se můžete pokochat: http://muj.edisk.cz/…58.12kB.html

    Vložil admin, 31. Březen 2007 - 16:59

    Dovolil jsem si tento soubor umístit přímo sem, protože na e-disku jej časem smažou:

    Korespondenční hlasování (mmr.pdf)

    Vložil Anonymous, 24. Únor 2007 - 21:47

    Co znamená zkratka LZPS č.I.11/3 ? Děkuji

    Vložil Pavel, 24. Únor 2007 - 22:56

    Listina základních práv a svobod, čl. 11 odst. 1: „Každý má právo vlastnit majetek. Vlastnické právo všech vlastníků má stejný zákonný obsah a ochranu.“

    Z toho se dovozuje, že pokud spoluvlastník omezuje, bojkotuje rozhodování o společné věci tím, že se principiálně a bezdůvodně odmítá účastnit rozhodovacích procesů, porušuje LZPS. Zneužívá tím svého spoluvlastnictví na újmu práv druhých spoluvlastníků a jedná v rozporu s obecnými zájmy chráněnými zákonem.

    Hezký den PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 25. Únor 2007 - 20:44

    Děkuji Vám Pavle za rychlé a srozumitelné vysvětlení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".