nové poplatky za SAT od 1.1.2011

Vložil Anonymous, 2. Únor 2011 - 10:03 ::

Doslechl jsem se, že od 1.1.2011 platí novinka, že SVJ, které má společnou SAT anténu, musí platit nějaký nový autorský roční poplatek v ceně asi 50.000,– Kč. Nevíte náhodou někdo, jestli je to pravda nebo o co se vlastně jedná?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ivo6 (bez ověření), 6. Únor 2011 - 16:36

    O poplatcich jsem jinde neslysel, mozna to bude zase nejaka nova masaz kabelovych spolecnosti. Dival jsem se ted do Autorskeho zakona 151/2001, ktery byl v teto veci naposledy zmenen zakonem 153/2010. Puvodni odstavec (§ 22 se odstavec 3, zmineny Pavlem777) sice zmizel (to bylo o zemskem nezakodovanem obchodne nevyuzivanem prijmu), ale objevil se novy paragraf: " § 38f
    Do práva autorského nezasahuje ten, kdo umožňuje příjem současného, úplného a nezměněného rozhlasového nebo televizního vysílání na přijímačích téže budovy, popřípadě komplexu budov k sobě prostorově nebo funkčně přináležejících, pomocí společných domovních antén za podmínky, že je umožněn příjem pouze zemského nebo satelitního vysílání a společný příjem není využíván za účelem přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu."

    Ja si prekladam „nezasahuje“ = „neplati“. Kdyztak me opravte. ivo6

    Vložil pavel777 (bez ověření), 6. Únor 2011 - 22:03

    Díky za info, až tam jsem se při čtení AZ nedostal. Mně připadá, že je ten §38f nadbytečný, to samé už je napsané ve zmiňovaném §18 odst. 3.

    Vložil svjvmt, 2. Únor 2011 - 21:03

    No ale chápejme, kdo by nechtěl vydělat, že ano. Tak se hledá, co se dá. Když si vezmete, že kdysi pokud jste upravili TV aby to nepříjímalo stanice ČT, tak se neplatilo. No pokrok v podnikání. Když mluvím aj., nevysílám?

    Vložil pavel777 (bez ověření), 2. Únor 2011 - 18:36

    Zajímavý rozbor, i když už poměrně starý, je např. http://www.scmbd.cz/…a-kabelovych nebo http://ekonom.ihned.cz/…ni-piratstvi. Koukal jsem i do Autorského zákona, podle §22 odst. 3 se dříve platil poplatek pouze za satelit (pokud si dobře vzpomínám, byla to snad kačka na zásuvku na měsíc), pozemní vysílání bylo osvobozeno, v současné době byl tento odstavec ale zrušen, takže by mohla být snaha vybírat autorský poplatek i z pozemního vysílání. Myslím, že před časem proběhla tiskem dokonce zpráva, že OSA začala hromadně družstvům rozesílat přihlášky k placení poplatků. Jak je ale napsáno v tom článku na iHned, zásadní je §18 odst.3: „(3) Sdělováním díla veřejnosti není pouhé provozování zařízení umožňujícího nebo zajišťujícího takové sdělování.“ Takže asi to spíš bude o tom, která strana bude mít lepšího právníka anebo holt pustit pár kaček ročně na byt jako výpalné.

    Vložil Kolda Fr. (bez ověření), 2. Únor 2011 - 19:15

    „OSA začala hromadně družstvům rozesílat přihlášky k placení poplatků.“

    Nedivte se. Družstva montují TV do schodišť, výtahů, domovních posiloven, zasedaček, sušáren ad.

    Kolda Fr.

    Vložil svjvmt, 2. Únor 2011 - 12:23

    Nedomnívejte se, ať ten co vám to špitl vám uvede zákon, který to přikazuje. Tudíž o poplatcích za TV R.

    Vložil tata_FIDO, 2. Únor 2011 - 11:29

    zde výklad: Poplatníkem televizního poplatku je podle zákona č.348/2005 Sb. v platném znění fyzická osoba, která je vlastníkem televizního přijímače nebo jeho uživatelem, pokud není poplatníkem vlastník.

    Televizní poplatek platí fyzická osoba z jednoho televizního přijímače, z druhého a každého dalšího televizního přijímače se poplatek neplatí. Poplatek se neplatí rovněž z televizního přijímače, který je v držení fyzických osob žijících s poplatníkem v téže domácnosti (dle §115 obč. zákoníku). Televizní poplatek platí i účastník televizního kabelového rozvodu, protože televizní poplatek není součástí platby za kabelový rozvod.

    Měsíční výše televizního poplatku je stanovena zákonem. Televizní poplatek je splatný vždy do 15. dne každého kalendářního měsíce nebo do 15. dne prvního měsíce sjednaného platebního období.

    Poplatník je povinen oznámit veškeré změny související s evidencí poplatníka a televizního přijímače do 15 dnů ode dne jejich vzniku. Tato oznamovací povinnost a lhůta se vztahuje i na odhlášení přijímače z evidence.

    Otázkou je pokud Vaše SVJ do STA posílá rovnou rozkódovaný DVB-S , tam očekávám reakci od větších odborníků.

    Vložil penik, 2. Únor 2011 - 14:32

    Otázkou je pokud Vaše SVJ do STA posílá rovnou rozkódovaný DVB-S , tam očekávám reakci od větších odborníků.

    Loni jsme dělali společný SAT a právě z důvodu poplatků šíříme jen signál SAT a každý vlastník si musí SAT signál rozkódovat (SAT reciever).

    Takto mi to byl vysvětleno firmou, která nám realizovala SAT rozvod. Ale to platilo i loni.

    Vložil tata_FIDO, 2. Únor 2011 - 15:40

    dle mne je to tak jedině správně, proč lidi omezovat, u nás je to také tak, plný DVB-S + DVB-T signál. a rozkódovat si tu musí každý sám

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".