Nesouhlas s pronájmem bytu

Vložil Anonymous, 11. Květen 2014 - 16:28 ::

Dobrý den, je možné zabránit vlastníkovi jednoho z bytů v našem domě, aby byt soustavně pronajímal našim „spoluobčanům“ Zjistili jsme u nich černý odběr ze společných prostor, řešila to PČR, do týdne byly nájemníci pryč, ale do druhého dne se nastěhovali jiní. Můžeme se proti tomu nějak bránit, nejsme na to zvyklí, měli jsme tu klid a pohodu. Údajně je byt pronajímán jako sociální, je možné, aby dostal vlastník sociální příspěvek na bydlení i v takovém případě, že jeho nájemníci zde prokazatalně kradli? Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ppp (bez ověření), 12. Květen 2014 - 12:48

    … a zdaňuje majitel bytu příjem z jeho pronajímání ?

    Vložil Katrina. (bez ověření), 13. Květen 2014 - 10:30

    Dobrý den, a jak zjistit jesli zdaňuje příjem ? Na FÚ nic neřeknou.

    Vložil Anonymous.. (bez ověření), 13. Květen 2014 - 11:03

    Katrino, podejte podnět na FÚ. FÚ to určitě přešetří. Nespadá to do kompetence policie.

    Vložil Magister, 13. Květen 2014 - 10:50

    Nikomu z ostatních vlastníků není nic do toho, zda příjem zdaňuje. Můžete jej udat, poslat anonym atd., ale prověřovat to musí finančák a policie, to sousedům nepřísluší.

    Vložil Pavel, 12. Květen 2014 - 8:20

    Anonymous,

    vím, že Vám to nepomůže, ale Vaše situace potvrzuje můj názor, že pokud chtějí lidi pouze bydlet a nikoliv s bytem podnikat, tak je mnohem výhodnější družstvo, než byt ve vlastnictví.

    V družstvu nemáme s nájemníky či podnájemníky žádné problémy.

    Výhledově by se snad měly odbourat i ty nesmyslné dávky na bydlení, které jsou zneužívány některými vlastníky pro „sociální bydlení“.

    Vlastníka také můžete upozornit, že pokud nezklidní své nájemníky, že to budete řešit s úřady, mj. s finančním úřadem. Velmi často jsou byty pronajímány bez zdanění příjmů.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 12. Květen 2014 - 9:24

    Nezbývá mi než povzdechnout si. V USA a v Kanadě je toto řešeno zcela jinak, a k plné spokojenosti vlastníků.

    Vlastník jednotky v kondominiu (Homeowners' Association) má právo ji sám obývat, nikoliv však pronajímat jinému. K pronájmu potřebuje totiž souhlas Asociace. Nesplnění této podmínky je závažným porušením povinností vlastníka jednotky. V praxi je souhlas pouhá formalita, případně se jednotky pronajímají „načerno“ i bez tohoto souhlasu a nikdo to neřeší. Ovšem v případě problémového nájemce si Asociace rychle „vzpomene“: buď udělený souhlas odejme, nebo udělí vlastníkovi pokutu za pronájem cizí osobě bez předchozího souhlasu Asociace. A vlastník má VELKÝ problém, jestliže se svého nájemce ihned nezbaví.

    Řešení klidu v domě je také v rukou Asociace. Pokuty je oprávněna udělovat samotná Asociace, např. za každé štěkání psa, které ruší sousedy, na základě písemné stížnosti 100 USD, celkově do 1000 USD při opakovaném rušení. Pokuty jsou dostatečným varováním pro vlastníky a v případě neuhrazení je byt prodáván v dražbě.

    O možnosti zřídit v českém SVJ rozhodčí komisi psal před časem pan Pavel: http://www.portalsvj.cz/…komise-v-svj.

    Bohužel v ČR se tvůrci zákona nedovedli poučit z ničeho, co funguje ve světě. Takže po ZoVB zde máme další paskvil.

    lake

    Vložil Magister, 12. Květen 2014 - 6:10

    Dobrý den, SVJ ani Vám není vůbec nic do toho, komu snad vlastník bytové jednotky pronajímá byt, natožpak zda pobírá dotace. Toto ovšem neplatí v případě, že se například jako člen výboru o SVJ staráte a nájemci činí problémy (i tento černý odběr). Pak ovšem vše řešíte s majitelem bytu, zakázat pronájem mu nemůžete, ale důrazně mu připomeňte, že cokoliv špatného JEHO nájemci provedou ve společných prostorách, půjde za NÍM jakožto za vlastníkem jednotky. Tedy i černé odběry, škody apod. Totéž i při rušení klidu (viz jiná témata na tomto portálu).

    Vložil Petr, 12. Květen 2014 - 20:18

    § 1178 Požádá-li o to vlastník jednotky, sdělí mu osoba odpovědná za správu domu jméno a adresu kteréhokoli vlastníka jednotky nebo nájemce v domě.

    Vložil Magister, 14. Květen 2014 - 6:56

    Jméno a adresu ano, v tom nevidím problém – ale zda řádně platí daně, zda má platnou nájemní smlouvu…to už ne.

    Vložil X (bez ověření), 12. Květen 2014 - 12:42

    Pane magistře, mám dotaz.

    Z čeho plyne, že za škody způsobené nájemcem odpovídá vlastník bytu, který nájemci byt pronajal? Možná je odpověď triviální, ale já na to nějak nemohu přijít.

    Pro názornost pár příkladů: opilý nájemce rozbije skleněnou výplň vstupních dveří, nájemce ukradne na chodbě svítidlo, nájemce někomu vykrade sklepní kóji, nájemci někdo ve společných prostorech opakovaně upadne na nůž, kterým si nájemce právě krájel salám.

    Píšete, že cokoliv špatného nájemce provede ve společných prostorech půjde za vlastníkem-pronajímatelem. Zajímalo by mě zdůvodnění.

    Vložil Magister, 14. Květen 2014 - 7:00

    Slovo „cokoliv“ berte s rezervou. Myslím samozřejmě za škody vůči SVJ (společné prostory) – ne jako samostatná osoba. Pokud nájemce rozbije okno a dokážete mu vinu, stíhejte samozřejmě jeho. Pokud ale odmítne otevřít dveře pro revize, odečty, nebo způsobí škodu na stoupačkách – výbor upozorní a pak trestá vlastníka bytu, do nájemce mu přece nic není.

    Vložil KGB (bez ověření), 11. Květen 2014 - 17:42

    Vemte to ze svého pohledu. Vlastníte byt a chcete ho pronajímat, ale vlastníci ostatních bytů Vám to zakážou. Co budete dělat? Řídit se jejich přáním a byt nebudete pronajímat nebo si do toho nenecháte mluvit a pronajímat, protože je to Vaše vlastnictví a můžete si s ním dělat co Vy uznáte za vhodné.

    Mě z toho vychází, že pronajímání mu zakázat nemůžete. Když budete chtít aby to aspoň nepronajímal našim (ne)přízpusobivím spoluobčanům, tak tito Vás budou nazývat rasistou, ale být to opačně tak je to v pořádku. To jsou ty naše VÝBORNÝ ZÁKONY.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".