Neoprávněné užívání společných prostor

Vložil Samtik, 4. Duben 2021 - 11:57 ::

Dobrý den jsme SVJ o 6 bytech. Dva s Vlastníků bytu si samovolně nechali udělat ze svého bytu půdní dveře do půdního prostoru,kde si ukládají nepotřebné věci.

Chci se poradit je třeba stavební povolení je to zásah do nosné konstrukce? Dále je mi jasné,že je třeba pro zásah do společných prostor souhlas všech vlastníků a nevím,zda někde lze najít vzor nájemní smlouvy pro užívání spol.prostor.

Cena nájmu se vypočítává dle podíl"? Nebo je možné odsouhlasit paušální částku,která bude zasílána na účet SVJ ? A kolik se cena nájmu pohybuje?

V případě,že by někdo z těchto dvou vlastníku na toto nepřistoupil,můžu jako předseda,ktrý může jednat samostatně požádat o nápravu do původního stavu?

A ještě jedna technická věc vstup do půdního prostoru : Mají to být protipožární dveře? Ty budou asi opatřeny nějakým štítkem PO?

Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil As (bez ověření), 6. Duben 2021 - 17:21

  Nejefektivnější a nejrychlejší řešení je věci jim vyhodit. Pak už si tam žádné věci dávat nebudou a problém je vyřešen i do budoucna.

  S lidmi, co si vybourají dveře bez nutného souhlasu spoluvlastníků do společné části (zdi) a zaskvatovávaji společné části (půdu), nejde zacházet jinak.

  Vložil AsAs (bez ověření), 6. Duben 2021 - 18:33

  Ano, jistě, pokud jim předseda ukradne jejich věci, je docela možné, že si je tam nějaký čas dávat nebudou. Alespoň do doby, kdy předsedu za krádež zavřou (ten peršan za 50.000,– ho jistě do tepláků dostane) a problém bude vyřešen i do budoucna.

  Vložil Justitianus, 7. Duben 2021 - 3:38

  Probůh, tady se zase žvaní! Kradení cizích věcí namísto normálního lidského jednání? Koukám že někteří statutáři jsou už naprosto mimo realitu…

  Rozepíšu podrobně co je třeba:

  (1) Ze soukromoprávního hlediska zjistit zda vlastník domu souhlasí či nesouhlasí s neoprávněnými stavebními úpravami bytů. Z toho pak vyplyne další činnost SVJ. Soukromoprávní souhlas je možno udělit i dodatečně, po více letech po provedení neoprávněné stavební úpravy (viz rozsudek Nejvyššího soudu 26 Cdo 287/2018–155 ze dne 30.10.2018).

  (2) Z veřejnoprávního hlediska je rozhodující názor stavebního úřadu a názor hasičů (HZS). Pokud změna stavby vyžadovala povolení či ohlášení, pak vlastník bytu má černou stavbu a problémy se stavebním úřadem. Hasiči se budou zajímat o oddělení požárních úseků: jestliže dveře z bytu na půdu neodpovídají parametrům pro požární úsek, pak nejspíš může přiletět pokuta i od hasičů, a požadavek na odstranění požární závady stavby. Pokud by byl požadavek na změnu účelu užívání části stavby jako sklad, pak se budete divit co všechno budou hasiči požadovat.

  Nikdo nemusí krást perské koberce k tomu aby se věc vyřešila v souladu se zákonem.

  Justitianus

  Vložil Samtik, 10. Duben 2021 - 18:11

  Ani nevíte jak jsem ráda,za konečně rozumný názor nebo radu. Určitě to chci vyřešit v klidu a lidsky a ten kdo psal ať věci vyhážeme, tak by to asi stejně šlo těžko, když mají půdní dveře ve vlastním bytě a půda je rozpříčkována.

  Jeden právník mi na tuto věc napsal ,že záleží na stavebním úřadě a hasičích.Což souhlasí s komentem od „Justitianus“ dále psal o souhlasu vlastníků a také právě o případné nájemní smlouvě o užívání nebytových prostor buď paušální částkou nebo výpočtem podílů.

  Vložil Počtář (bez ověření), 10. Duben 2021 - 18:17

  „půda je rozpříčkována“

  Samtiku,

  jak počítáte plochu částí rozpříčkované půdy? Od jaké nejmenší světlé výšky počítáte plochu?

  Vložil Samtik, 10. Duben 2021 - 18:48

  No zatím nějak, ale každý vlastník má určitý podíl, který je uveden v katastru. Nejlepší by bylo řešení domluvit paušální částku, kterou by si odsouhlasili vlastníci a peníze by se připisovaly do fondu a mohly by být v budoucnu využity na opravu nebo jakkoliv co by bylo potřeba. Otázka ,opět PO ,když by na půdě hořelo tak by HZS zjistili ,že tam byly hořlavé věci,ale protože je půda a střecha všech vlastníků, jak by to bylo potom s pojistnou události, zda by nám to pojišťovna proplatila a vymáhala to po těch co tam ty věci měli nebo by nám neproplatila vůbec nic…

  Vložil vin (bez ověření), 10. Duben 2021 - 19:26

  Ale půda je společná část domu, na které má, jak uvádíte, každý vlastník svůj určitý podíl. Za správu společných části domu vlastníci platí schválený příspěvěk. Vy chcete, aby platili ještě další a to za půdu?

  Vložil Samtik, 10. Duben 2021 - 19:59

  Ale půda není odkladiště a ještě když si někteří vlastnící bez schválení všech vlastníků udělali půdni dveře ze svého bytu do společných prostor,(bez ohlášení,dveře nejsou protipožární atd…) takže nájem za užívání tohoto prostoru pokud bude vše v pořádku je na místě… To je jako bych si já začala své věci skladovat na chodbě ve společných prostorech a ostatní by měli smolíka…

  Vložil Čtenář (bez ověření), 6. Duben 2021 - 8:25

  Budu hádat, že vy jste samovolně nechal vyměnit zámek od půdy a klíč máte pouze vy? Náš předseda si takto pro sebe a svou rodinku zprivatizoval všechny dříve společné prostory.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 4. Duben 2021 - 13:00

  příklad toho, kdy dělá předsedu svj někdo, kdo nemá ani ty nejmenší znalosti o fungování svj :-(

  Vložil LD (bez ověření), 5. Duben 2021 - 20:58

  děkujeme za nulovou informační hodnotu vašeho příspěvku. Jiní umí taky rýpnout, ale přitom poradit.

  Vložil Hasič (bez ověření), 4. Duben 2021 - 12:45

  „půdního prostoru,kde si ukládají nepotřebné věci“ (Vložil Samtik, 4. Duben 2021 – 11:57 :: Stavební úpravy)

  Pane Samtiku,

  půdní prostor neslouží ukládání nepotřebných věcí. Uveďte IČO, pomůžeme Vám.

  Vložil Samtik, 10. Duben 2021 - 18:39

  Dobrý den, jen se zeptám z jakého titulu nám pomůžete?

  Vložil Obyvatel ČR (bez ověření), 6. Duben 2021 - 18:21

  Můžete mi objasnit rozdíl mezi půdou v rodinném a bytovém domě? Můžete mi vysvětlit význam názvu TV pořadu Poklady z půdy? Děkuji.

  V České republice slouží půdní prostory v rodinných domech, chatách, chalupách, bytovkách, hotelech, ubytovnách …, odpradávna k ukládání nepotřebných, potřebných, starých, nových, funkčních, nefunkčních … věcí.

  Vložil Tomáš Neugebauer. (bez ověření), 7. Duben 2021 - 7:03

  „V České republice slouží půdní prostory v rodinných domech, chatách, chalupách, bytovkách, hotelech, ubytovnách …, odpradávna k ukládání nepotřebných, potřebných, starých, nových, funkčních, nefunkčních … věcí“ – to není pravda. Půdní prostory se ještě relativně nedávno využívaly pro sušení prádla, uskladnění sena atd.

  V půdním prostoru nemůžete odkládat co vás napadne, protože už to nepotřebujete, např. starou propan-butanovou láhev, jakož i jak vás to napadne (bez ladu a skladu).

  Vložil Obyvatel ČR (bez ověření), 7. Duben 2021 - 13:03

  Se projděte po kterékoliv české vesnici a za poplatek nahlédněte do půdních prostor. Podívejte se na starší a staré české filmy, nebo dokumenty. Pak napište závěr.

  Vložil Občan EU (bez ověření), 7. Duben 2021 - 16:10

  „za poplatek nahlédněte do půdních prostor“

  O jaký poplatek se jedná? Kolik činí a komu se platí?

  Vložil Hasič (bez ověření), 6. Duben 2021 - 22:11

  „Můžete mi objasnit“

  Objasníme. Napište IČO.

  Vložil Justitianus, 4. Duben 2021 - 12:48

  Zda jde o zásah do nosné konstrukce netušíme. Nechte si to posoudit statikem.

  Zda je/bylo nutné stavební povolení se dá zjistit jedině z projektu a posudku statika. Nic o tom nevíme.

  Co je vám „jasné“ je ovšem bezvýznamné. Ono to může být úplně jinak. Zásah do společných částí může být podle okolností rozhodnut pouhou nadpoloviční většinou hlasů. Nebo to máte v prohlášení či ve stanovách upraveno jinak?

  Nerozumím proč se sháníte po nájemní smlouvě a po ceně nájmu. O žádný nájem se nejedná. Jde o užívání společné věci jejími spoluvlastníky. To je odlišný právní titul.

  Vy jste předseda??? A to nevíte ani to, že o užívání společné věcí rozhodují vlastníci jednotek a ne statutáři? Vy nejspíš nemáte zjištěno zda vlastníci jednotek souhlasí či nesouhlasí s tímto užíváním společné půdy. Teprve až to zjistíte (nejlépe hlasováním na shromáźdění), bude SVJ mít vodítko co má či nemá v této věci dělat.

  V každém případě bude vhodné (nezávisle na rozhodnutí shromáždění) zjistit požadavky hasičů (hořlavé materiály na půdě, která není „kolaudována“ jako sklad). A samozřejmě posouzení statikem (nebezpečí zvýšeného plošného zatížení stropů).

  Justitianus

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".