Najemnik hradí fond oprav 10 let a nyní ukončil nájem, má právo dostat od svj částku za fond oprav zpět?

Vložil David (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 18:03 ::

Dobrý den , četl jsem ze platit fond oprav jako najemnik nemám , byl jsem v najmu 10 let a platil jsem přímo na svj zálohy a fond oprav . Mám nárok získat tyto peníze zpět za celých deset let nebo vůbec nebo za rok zpětně ? Prosím o pomoc Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Marina (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 21:09

  Nájemce hradí pronajímateli nájemné podle § 2246 občanského zákoníku a služby podle § 2247 občanského zákoníku a zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.

  Vlastník bytu hradí osobě odpovědné za správu domu příspěvky na správu domu a pozemku podle § 1180 občanského zákoníku a služby podle § 1180 občanského zákoníku a zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.

  V obou případech se jedná o tytéž služby a ve stejné výši, tj. vlastník bytu služby, které hradí osobě odpovědné za správu domu, jako pronajímatel přeúčtovává nájemci. Jinak formulováno, částky a jejich členění podle § 2247 a § 1180 jsou stejné.

  Naopak mezi nájemným podle § 2246 občanského zákoníku a příspěvky na správu domu a pozemku podle § 1180 občanského zákoníku ze zákona žádná vazba není, tyto částky se mohou lišit (a typicky se liší), což ovšem nebrání ujednání stran takovému, že sjednané nájemné podle § 2246 občanského zákoníku je ve výší příspěvky na správu domu a pozemku podle § 1180 občanského zákoníku (navýšené nebo případně nenavýšené o daň z příjmů odváděnou z přijatého nájemného).

  Kdokoli může nad rámec svých právních povinností za druhého cokoli hradit. Neuvádíte, na jakém základě jste za druhého hradil, zda na základě nějaké (případně vícestranné) dohody a jak tato dohoda zněla a nebo jste za jiného hradil bez dohody s ním. Další komplikací je fakt, že Vámi používané označení účelu platby právní předpisy neznají, a tak není zřejmé, co jste hradil.

  Obecná promlčecí lhůta jsou tři roky, delší období zpravidla nemá smysl řešit.

  Vložil xy (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 18:27

  NEMÁTE. Pokud jste hradil nějaký fond oprav a zálohy za služby na účet svj, tak jste to vše hradil za majitele bytu. Nárok na vrácení peněz z účtu svj nemáte. Svůj nárok musíte vznést na majitele bytu. Zda vám něco vrátí, to závisí od smlouvy, kterou jste měl s nim podepsanou.

  Vložil Xyyy (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 18:40

  Dobře v nájemní smlouvě bližší specifika nemám pouze psáno služby a Najem ani tam není rozepsané jaké služby to jsou ani částka kolik to je tam není . Napadlo mne jestli to není to obohacení když jsem platil něco co má platit vlastník bytu.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 18:51

  máte špatně napsanou smlouvu. měl jste se o to zajímat dřív. je to ještě podle starého občana, a tam nevím. nic nebránilo majiteli vám zvednout nájem o „FO“, a vám se bránit mnohem dříve.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 18:09

  a ve smlouvě máte uvedeno co? není důležité, na jaký účet platíte, ale co máte ve smlouvě.

  Vložil Pól (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 18:14

  Ve smlouvě mám Najem a služby , služby nijak specifikované nejsou , Najem platím na účet majitele bytu a služby platím na ucet svj dále mám smlouvu na elektřinu a plyn zvlášť

  Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 18:44

  kde tam vidíte fond oprav? služby máte teda paušální částkou bez vyúčtovávání? vy máte smluvní vztah s majitelem, ne s svj. ve smlouvě máte nájem a služby. nikoliv fond oprav. a toho všeho jste si všiml po deseti letech?? po celou dobu vám to nevadilo?

  Vložil Milouš (bez ověření), 16. Listopad 2019 - 1:36

  Jistěže mu to nevadilo, teď, když se chce odstěhovat, tak kouká, jak pronajímatele trošku ošulit :-)

  Konkludentně s tím souhlasil, tím že to platil a nikdy nesporoval.

  Domáhat by se mohl leda tak v občanskoprávním řízení se značně nejistým výsledkem a maximálně za 3 roky zpětně.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 18:40

  Podle čeho tedy soudíte, že platíte „fond oprav“ ?

  Vložil Xcvrt (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 18:43

  Soudím dle výpisu co mi posílají každoročně jako vyúčtování , výpis je na majitele bytu ovšem ten to vždy předá mě. Respektive SVJ ta správcovská firma to řeší se mnou , případně doplatky nedoplatky.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 20:32

  Na výpise(předpisu) pro majitele bytu nemůže být nájemné. Jsou tam služby a správa domu (položky se mohou jmenovat různě ale jistě tam nebude nájemné).

  Takže není jasné, co přesně platíte (výše jste psal, že služby a nájemné).

  Není to tak, že jste považoval vše z předpisu pro vlastníka za služby a k tomu jste navrch platil další částku jako nájemné ze smlouvy?

  Vložil JaVa, 14. Listopad 2019 - 19:51

  „výpis je na majitele bytu, ovšem ten to vždy předá mě.“

  Je to přesně ,jak Vám zde píše „radka 2222“.Ve vaší nájemní smlouvě máte „nájem“ a nikoliv „fond oprav“ a „služby“.

  Vlastník jednotky=prona­jímatel, Vám dává k nahlédnutí i vyúčtování za služby a Vy dostáváte jak přeplatky,tak i doplácíte nedoplatky.Opravdu nevím, na co si ještě chcete stěžovat.To,že „nájem“ obsahuje i další platby do tzv.„fondu oprav“,jste měl řešit hned při podpisu nájemní smlouvy.Započetím plateb, jste dal fakticky svůj konkludentní souhlas se vším ,co se pod pojmem „nájem“ skrývá.

  Přeji hezký večer.JaVa

  Vložil Milouš (bez ověření), 16. Listopad 2019 - 1:44

  V původním dotazu se zjevně kazatel snaží trošku pumpnout pronajímatele.

  Nicméně aby to bylo všechno v pořádku, tak je asi potřeba, aby ty určité platby, které má hradit vlastník a fakticky je hradí za něj nájemce, si pronajímatel zahrnout do svých příjmů z pohledu ZDP.

  V dalším kontextu jde o to, Že nájemce nemůže tyto výdaje použít k příspěvku na bydlení. Konkrétně se jedná o fond oprav, náklady na pojištění domu, náklady na účetní a správu domu, náklady na odměny výboru.

  Vložil xy (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 19:46

  Klasický příklad nepořádku v svj. Správcovská firma není v žádném vztahu s nájemníkem majitele bytu.

  Vložil Milouš (bez ověření), 16. Listopad 2019 - 1:41

  Jsi si jistý? Vlastník zplnomocní svého nájemce k tomu, aby nájemce platil a jednal s správcovskou firmou a SVJ.

  Kde je problém?

  Celkem obvyklé, že SVJ vodné a poplatky řeší s nájemcem spotřeba vody doplatky vody a tak dále, proč by to mělo chodit přes vlastníka, který třeba žije v cizině?

  Samozřejmě je dobré, aby to měl vlastník kvalitně ošetřeno jak se SVJ, že se dozví o případných dluzích, tak s nájemcem, že se nájemce nezačne cukat jako zdejší zakladatel dotazu…

  Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 18:45

  s vámi nemá vůbec co řešit. doplatky a nedoplatky platíte ale za služby, ne? teplo, výtah, úklid…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".