Musíme založit SVJ při rozdělení rodinného domu na bytové jednotky?

Vložil Leo (bez ověření), 23. Květen 2019 - 18:43 ::

Jsme tři vlastníci rodinného domu, který chceme rozdělit prohlášením vlastníka na 6 bytových jednotek. Tím by vznikl bytový dům, jehož každou bytovou jednotku by vlastnili tři stejní vlastníci ve vlastnickém poměru stejném, jaký měli na celý dům. A nyní se chci zeptat, zda musíme založit SVJ podle § 1198 odst. 2 občanského zákoníku (v domě je vymezeno alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jednotky jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků) nebo se nás to netýká, protože všechny jednotky jsou ve vlastnictví tří stejných vlastníků? Je to hra se slovíčky a nevím, jak se to řeší v praxi.

  • vznik svj

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil jakš (bez ověření), 29. Květen 2019 - 15:47

Nemusíte – může být v podílovém vlastnictví.

Vložil Lemm (bez ověření), 27. Květen 2019 - 14:52

Zřejmě restituce a dědictví…

Chcete tedy prodat jednotlivé byty vlastníkům, no já bych takový byt nekoupil, pokud by měl stále jeden vlastník (vy 3 spoluvlastníci) většinu, protože bych se mohl stát otrokem.

Když se neumíte dohodnout, vždy na tom proděláte!

Vložil Bydlil (bez ověření), 24. Květen 2019 - 10:08

Vymezovat vlastnictví jednotek tak, že každá jednotka bude ve spoluvlastnictví stejných tří spoluvlastniků (původních spoluvlastníků domu), nemá příliš smysl, byť to zákon umožňuje. Jednotky se vymezují právě proto, aby mohly mít svého samostatného vlastníka nezávislého na vlastnících ostatních jednotek, který s jednotkou potom může samostatně nakládat. Spoluvlastnictví jednotky přináší komplikace.

SVJ přináší rovněž komplikace a zvyšuje náklady.

Pochybuji, že máte rodinný dům. Rodinný dům je právními předpisy velikostně omezen a sotva v něm půjde vymezit šest bytů, leda že by šlo o byty 1+0.

Vložil Leo, 24. Květen 2019 - 14:38

Dům je na katastru uveden jako rodinný, proto to pojmenování (jinak je to bývalý činžák). Jsme tři vlastníci a nemůžeme se domluvit na prodeji celého domu (jeden z vlastníků ho celý prodat nechce). Proto dům rozdělíme na byty a jednotlivé byty potom společně prodáme. U bytů, co bude jeden z vlastníků chtít celý si od ostatních vlastníků odkoupí jejich podíl. Podíl vlastnictví musí zůstat při rozdělení na byty zachován, protože každý byt je jiný a nejde to spravedlivě rozdělit.

Založení SVJ se chceme co nejdéle vyhnout. Pokud to tedy dobře chápu, tak SVJ se bude muset založit až po prodeji dvou bytů jiným vlastníkům).

Vložil Jan77 (bez ověření), 23. Květen 2019 - 19:55

Pokud je vlastníkem skupina spoluvlastníků pokaždé se stejnými podíly u všech jednotek, pak dle mého názoru to nejsou různí vlastníci a povinnost SVJ nevzniká.

Otázkou je, proč pak dělit dům na jednotky?

Vložil 25Malý (bez ověření), 24. Květen 2019 - 7:43

Spoluvlastník je matematicky podmnožina vlastníka.

Dům má nyní jednoho vlastníka = ony tři spoluvlastníky.

Po rozdělení domu na jednotky budou vlastníkem každé jednotky všichni tři spoluvlastníci.

Každá ze 6 jednotek má tedy shodného vlastníka, nejedná se o různé vlastníky.

Ale je to jenom pověst…

P.S. Důvod rozkulačení domu na jednotky nám SVJ matadorům není vůbec srozumitelný. Jestli máte nějaké rozpory, ty přes SVJ neodstraníte, ale budou spíše větší. Jestli chcete prodat svůj podíl, ve spoluvlastnictví v SVJ to taky nebudete mít lehčí. Navíc přibude zbytečná a nákladná byrokracie.

Vložil MartinII, 24. Květen 2019 - 17:12

„dům rozdělíme na byty a jednotlivé byty potom společně prodáme“

Otázka je, zda musí s převodem podílového spoluvlastnictví na bytové spoluvlastnictví souhlasit všichni nebo stačí „přehlasování“.

Vložil Ludmila, 26. Květen 2019 - 13:54

S převodem podílového spoluvlastnictví musí souhlasit všichni vlastníci. Velikostí dosavadního spoluvlastnického podílu každého z vás se stanete i spoluvlastníkem každé vymezené jednotky.U každé vymezené jednotky bude uveden podíl na společných částech domu a pozemku (určen velikostí bytu vůči součtu všech bytů v domě). Při prodeji jednotek máte vůči sobě předkupní práva. Prodej po jednotkách bude pravděpodobně časově zdlouhavý a proto je třeba ještě před tím uzavřít alespoň dohodu o společné správě domu. Vše je jenom na dohodě mezi Vámi, variant je více.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".