mrazák ve sklepě

Vložil SVJ Šternberk, 12. Leden 2019 - 22:13 ::

Jeden z vlastníků SVJ má ve svém sklepě mrazák. Elektriku k němu má vedenou ze svého bytu – trubkami po původním ústředním topení, které bylo zrušeno (uřezané trubky). Co musím jako předsedkyně SVJ udělat?

Moc děkuji za odpověď

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Vlastiks, 16. Leden 2019 - 23:13

  Nic. Sklep je součástí bytu, a je na rozhodnutí majitele jak s ním „naloží“. Tedy pokud Stanovy nic podobného nezakazují.

  Vložil Jarda_, 14. Leden 2019 - 20:56

  Co musíte udělat?

  Požádat vlastníka o revizní zprávu.

  My nevíme, zda jde o pevný přívod provedený v souladu s předpisy, kabely pro pevné instalace anebo zda jde o pohyblivý přívod (lidově: prodlužovačka), stejně ani nevíme to, jak je provedeno jištění rozvodu, délka rozvodu atp.

  Dovedu si představit, že to může být v souladu s normami i to, že to může být nebezpečný bastl.

  Vložil anonymouk (bez ověření), 14. Leden 2019 - 13:35

  Vyhodit, využívá společné prostory bez souhlasu vlastníků. Nebo mu pronajměte to místo. Ale aspoň tu elektriku má svoji. Odkud se napájí komory na chodbách, máte-li? Co když tam mají ledničky? Jsou i tací, co zazdili vchod z chodby a komora se tak stala součástí bytu.

  Vložil RD (bez ověření), 13. Leden 2019 - 23:05

  Opakovaně se kdosi ptá na radu, ale příliš často poskytnuté informace jsou pro fundovanou odpověď nedostatečné. Jedná se o vyzděný sklep nebo o sklepní kóji? Jsou to společné prostory? Co je obsahem prohlášení vlastníka? Jsou to chladné prostory nebo panelák? I v návodu na mrazák se dočtete v jakých teplotách má byt přístroj umístěn. Velký chlad mu neprospívá. Nedávno jsme měli pravidelnou požární kontrolu. Co vy máte ve zprávě o preventivní kontrole? Hasič velice dbá na to, aby vchody do prostor, kde jsou sklepní kóje měly samozavírače a také v zákoně o požární ochraně je uvedeno, co v domě být skladováno nesmí(v žádném případě motorka na zimu). Jaké je provedení onoho přívodu elektřiny? Pokud se pamatuji tak u velkých elektrických spotřebičů se nedoporučuje používání prodlužovací šňůry. Nevím, zda to platí i pro mrazáky, ale pokud by došlo k závadě a nedej Bože k požáru, tak by mne nezajímalo, že vlastník se připojistil (připojistil by se na odpovědnost za škodu způsobenou spoluvlastníkům, nebo na co vlastně?, ale jak bylo zamezeno případnému šíření požáru v domě. Spíše než pojistka mne napadá hlásič požáru ve sklepě. Já bych se obrátil na požárního technika a elektrikáře, co na to říkají. Nehledě k tomu, že kdyby došlo k závadě a případné škodě na domě, tak bych se vůbec nedivil, kdyby pojišťovna odmítla plnění, protože ono zařízení nemělo ve sklepě co dělat a vlastník mrazáku by najednou tvrdil, že zařízení tam bylo umístěno se souhlasem výboru, a že tedy vina není na jeho straně. Shrnu-li to, příliš mnoho otázek a málo uspokojivých odpovědí. Osobně bych pro umístění mrazáku ve sklepě také nebyl.

  Vložil JaVa, 14. Leden 2019 - 8:49

  Jen bych ještě dodal,že jsem osobně řešil případ,ve kterém si jeden „vykuk“(dlouholetý kamarád „přecedy samosprávy“), pravidelně nabíjel ve své kóji/společném prostoru s výlučným užíváním, baterii do auta. Zápis HZS to vyřešil okamžitě.

  Ještě se vrátím k tomu „sklepu“.Pokud je v KN zapsán jako další jednotka majitele bytu.Pak se to dá vyřešit dodatečnou revizní správou,Jestliže se ovšem jedná o společnou část ve výlučném užívání,je to neoprávněný zásah do společných částí domu,který ve svém důsledku ohrožuje spoluvlastníky domu a pozemku nejen na životě,ale i na majetku.

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Jarda_, 16. Leden 2019 - 5:37

  Smím vedet, jak se na to prislo? Do sklepní koji nemusi byt videt…

  Ja mam ve sklepní koji (ano koje, ne sklep) normalne svetlo, vypinac a i zasuvka tam je u svetla, ze spolecneho rozvodu pochopitelne, budováno nekdy v 60–70 letech. Kabely jsou pod omitkou.

  Nabijeni baterie moc elektriky nevezme :-)

  Kazdopadne by me zajimalo, na zaklade jakeho zakona, paragrafu a odstavce tu dovozujete cituji “jde o neoprávněný zásah”… kdyz budu mit byt nad koji, tak si provrtam do sklepa privod z bytu a pohoda. Pokud je to podle normy a jistene, jak ma byt, nic od “zásahu” totiz nehrozi.

  Druha vec je připojeny spotřebič.

  Vložil JaVa, 16. Leden 2019 - 10:19

  „Já mám ve sklepní kóji (ano kóje, ne sklep) normálně světlo, vypínač a i zásuvka tam je u světla, ze společného rozvodu pochopitelně “

  1)Nejprve by jste se měl seznámit s tím ,jaký je vlastně rozdíl mezi společnými částmi domu a tím, co Vám říká „pane“.

  2)To,že si někdo v minulosti přidělal zásuvku na světelný okruh(v 60–70 zřejmě ještě v Al),jištěný 6 A jističem neznamená,že je vše v souladu s ČSN 33200–3.

  3)Kdo vám dělal poslední revizi, na elektroinstalaci ve společných částech domu?

  4)Váš statutární orgán a nejen on, Vám toleruje černý odběr ze společného rozvodu el.energie?

  To je opravdu síla!

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil JarekSVJ, 13. Leden 2019 - 13:32

  Zajímavé téma… vlastník má ve svém sklepě to jsi napsala ty , takže podle Prohlášení vlastníka je to jeho osobní vlastnictví, mražák, používá svoji elektřinu… Jedině bych viděl problém, že tu elektřinu má vedenou přes společný prostor bez souhlasu.

  Vložil Misme, 13. Leden 2019 - 10:36

  Vzhledem k tomu, že mnoho požárů vzniká od vadné elektroinstalace (i ten nedávný a tragický v Londýně, který zapříčinila závada lednice), nenechala bych se uchlácholit tvrzeními typu Neuděláte nic!!! (viz příspěvky níže). Do sklepů se obvykle (nebo spíše zákonitě) instalace opatřují vyšším stupněm krytí (IP), proto pravděpodobně nestačí prostrčit drát trubkami po ÚT. Tj. určitě bych podrobila vedení elektřiny revizi, a to proto, že když začne ve sklepě doutnat, dřív než si toho všimnete, můžete být udušení.

  Kromě toho je potřeba si vyjasnit, zda jde skutečně o sklep nebo o kóji. Mít ve své kóji přes zimu uskladněnu zeleninu a ovoce a soused za šprlením mi zapnout mrazák, taky nebudu nadšená a budu se ptát, kdo to schválil, když sklepy máme mít studené. To značí, že i způsob využívání sklepů jakožto společných prostor, případně jejich změnu využívání oproti kolaudačnímu rozhodnutí (což provoz mrazáku, pro který nebylo s elektroinstalací počítáno nejspíše značí), byste měli mít ošetřen na „pravém místě“.

  Vložil . (bez ověření), 13. Leden 2019 - 11:18

  Misme, s elektroizolací máte pravdu, ale… Sklepy v panelácích nejsou určeny ke skladování čerstvého ovoce a zeleniny. Určitě tak kolaudované nebyly. To jenom abyste si to ujasnila. Samozřejmě nejsou určeny ani pro provoz lednic ani jiných domácích spotřebičů. Kompoty si tam skladovat můžete.

  Vložil Misme, 13. Leden 2019 - 11:48

  V dotazu není uvedeno, že se jedná o panelák.

  Vložil Franta Flinta (bez ověření), 12. Leden 2019 - 22:43

  Neuděláte nic!!! Vlastník používá svůj sklep a svou elektřinu!!!A že zavedl kabel podél trubky od ÚT není vůbec na závadu! Tady vůbec nehrozí žádné nebezpečí. Jediný problém by měl vlastník, když by nešel proud a mrazák by mu vytekl v jeho sklepě!! V čem hledáte problém?

  Vložil JaVa, 13. Leden 2019 - 13:32

  Tento názor, na neodborný,revizním technikem neschválený a hlavně nezákonný rozvod el.energie ve společných částech domu, může napsat pouze „trotl“, absolutně neznalý v oboru elektro. Fundovaný statutární orgán právnické osoby SVJ, musí okamžitě konat a tento nezákonný přívod dát odstranit!Pokud tak neučiní,pak hrubě porušuje nejen § 159/89/2012 Sb.,

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Franta Flinta (bez ověření), 13. Leden 2019 - 14:44

  On ten „trotl“ ten kabel povede např. husím krkem nebo lištou, vedenou jakkoli. Něco jsem se těchto lišt nadělal,šuplíku!

  Vložil Beneš (bez ověření), 12. Leden 2019 - 22:39

  Paní předsedkyně SVJ. Neuděláte vůbec nic!Vlastník má mrazák ve SVÉM sklepě, elektřinu užívá rovněž svojí a není vůbec podstatné, že si kabel vede po býv.vedení trubek ústř.topení!je to naopak ŠIKULA, který ví co si může dovolit, aniž by to někomu vůbec v baráku mělo vadit!!!A jestli to vadí Vám, tak je to na pováženou s Vaším úsudkem…

  Vložil SVJ Šternberk, 12. Leden 2019 - 22:49

  Moc děkuji za váš názor. Mě to vůbec nevadí, že má někdo ve svém sklepě, svůj mrazák se svou eleektrikou. Jen řeším stížnost jedné z vlastníků SVJ, která po mě chce, abych to řešila, protože má dojem, že to ohrožuje všechny vlastníky a já jako nová předsedkyně neřeším věci, které se musí řešit. Chce od tohoto vlastníka podpisy všech ostatních, že s tím souhlasí a že má revizi elektriky. Já jsem udělala obhlídku tohoto sklepa. Podle mne je to v pořádku a pán, po domluvě si chce sklep připojistit. Jen jsem chtěla udělat vše pro klid všech i můj

  děkuji

  Vložil Pavel II (bez ověření), 14. Leden 2019 - 14:23

  Vyzvěte písemně vlastníka aby doložil revizní zprávu elektro na tuto část s tím, že na shromáždění by měl dodatečně požádat vlastníky o souhlas s umístěním a pokud mu to shromáždění odsouhlasí pak řešíte jen jestli za úhradu, jednorázovou úhradu nebo bezplatně. Ten vlastník má pravdu, když toto požaduje.

  Vložil JaVa, 13. Leden 2019 - 13:39

  " Já jsem udělala obhlídku tohoto sklepa. Podle mne je to v pořádku "

  K Vašemu názoru lze podotknout,jediné.

  „Jako Vánoce milá paní“Přecedkyně" ,jako Vánoce.

  Přeji sladký spánek na „vavřínech“.JaVa

  Vložil ik (bez ověření), 13. Leden 2019 - 8:34

  Já vždycky položím otázku, co ten dotyčný-dotyčná porušuje. Ať mě to ten, kdo má problém řekne, že já si nejsem vědoma porušení jakéhokoliv zákona/předpisu. Zkuste to také, chtějte přesné znění zákona/předpisu, který byl umístěním mrazáku do vlastního sklepa s vlastním odběrem elektřiny porušen.

  Vložil SVJ Šternberk, 13. Leden 2019 - 15:59

  Moc děkuji, vaše rada je pro mne velmi přínosná. Nevěděla jsem, kde se zeptat, tak jsem zkusila tento portál. Vidím, že budu muset oslovit právníka, aby bylo vše podle zákonů, vyhlášek, norem a směrnic. Teď vidím, že funkci brzy položím. Nejsem typ, který bude 20 vlastníků bytového domu hlídat a hledat co, kdo, kde porušuje. Všem moc děkuji

  Vložil tep (bez ověření), 13. Leden 2019 - 16:46

  Nenechte se strašit tímto §, to by v SVJ nemohli dělat ve výboru ani mnozí právníci. Požádejte dotyčného vlastníka, ať Vám předloží revizní zprávu elektro na soukromé vedení el. proudu ve společných prostorách. Pokud ji nebude mít, tak pozvěte revizního technika elektro, ať na náklady výlučného uživatele této přípojky (§ 1180 téhož zákona) ve společných prostorách udělá revizi této přípojky a podle výsledků revize už budete vědět, co podniknout dál. Nevzdávejte se funkce kvůli takovým prkotinám – těžko se najde v domě někdo lepší – to se ukáže až při příštích volbách do výboru SVJ.

  Vložil SVJ Šternberk, 13. Leden 2019 - 19:33

  Dobrý den, on to má přímo ze svého bytu do svého sklepa. Vůbec to nejde přes společné prostory. Vyžadovat tedy revizi tohoto připojení. Děkuji za vaše povzbuzení.

  Vložil tep (bez ověření), 14. Leden 2019 - 7:18

  Pokud se plocha sklepu nezapočítávala do plochy bytu pro stanovení výše spoluvlastnického podílu na domě, je sklep společnou částí domu ve výlučném užívání vlastníka bytu a jeho el. přípojka podléhá revizi el. ve společných prostorách. Co když to má zfušované a dojde k zahoření?

  Vložil Beneš (bez ověření), 13. Leden 2019 - 22:42

  Takže když to má přímo pod bytem,není zde vůbec co řešit!Potom je tu zbytečná diskuze!

  Vložil JaVa, 13. Leden 2019 - 19:48

  (2) Společnými částmi domu jsou vždy obvodové stěny prostorově ohraničující byt i v případě, že jde o nenosné svislé konstrukce, dále všechny nosné svislé konstrukce uvnitř bytu, jako jsou zejména stěny, sloupy a pilíře, vždy s výjimkou povrchových úprav, jako jsou vnitřní omítky, malby a případné krytiny na stěnách, tapety, dřevěné či jiné obložení, kazetové stropy a podobné vnitřní obložení stěn nebo stropů, a dále konstrukce zabudovaných skříní ve stěnách.

  (3) Podlahy jsou společnými částmi domu, vyjma podlahových krytin v bytě a všeho, co je spojeno s položením či usazením a s funkcí příslušného druhu podlahových krytin, spolu s případnou kročejovou protihlukovou izolací a s tepelnou izolací, je-li součástí podlahové krytiny a nezasahuje do společných částí domu.

  Práva a povinnosti vlastníka jednotky

  § 1175

  (1) Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.

  (2) Vlastník jednotky udržuje svůj byt, jak to vyžaduje nezávadný stav a dobrý vzhled domu; to platí i o společných částech, které má vlastník jednotky vyhrazeny ve výlučném užívání.

  Přeji hezký večer.JaVa

  Vložil vědomí (bez ověření), 13. Leden 2019 - 8:58

  Lidi v domě, co odkládají nepotřebný nábytek do únikových protipožárních cest v domě a dělají tam skladiště krámů říkají to stejné co vy. Nevědomí je úžasné, ale pouze pro toho, kdo v něm žije.

  Vložil veka (bez ověření), 12. Leden 2019 - 23:59

  V domě určítě děláte revize elektřiny spol. prostor. Pro váš klid se zeptejte revizáka, co na to bude říkat. Názor revizáka bude směrodatný, ten si určitě různá zdůvodnění vymýšlet nebude a řekne vám pouze fakta.

  Vložil Franta Flinta (bez ověření), 13. Leden 2019 - 14:49

  zda-li bude kabel chráněn,revizákovi to bude jedno! Tady je nastolen jeden faktor.Aby nebyla možnost kabel prodřít o hrany, aby tak nedošlo ke zkratu a možnému vzniku požáru od kabelu!!!

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".