Mix topeni, elektricke podlahove plus plyn - rozpocitavani nakladu

Vložil pavel vanek, 17. Červenec 2022 - 21:58 ::

Zdravim V problematice jsem absolutni amater, takze je mozne, ze muj dotaz je naprosta blbost. Rekonstrujeme pomerne velky byt, (105m), ktery je z cca 1/2 umisten nad volnym prostorem (tzn. nikdo nas zespodu nevytapi) V pripade mrazu si dokazu predstavit, ze i prestoze je relativne nove postaven (2000), tak nam bude na nohy jednoduse vetsi zima :-).

Takze nas napadlo si udelat podlahove topeni na elektriku u te casti 1/2, co je umistena nad volnym prostorem (zastresujeme vchod do domu a vjezd do garaze). Topeni plynovym kotlem pro cely barak. Dum je SVJ, takze teplo se rozpocitava na zakladni a spotrebni slozku.

Pokud by jsme tedy usetrili za plynove topeni tim, ze by jsme si cast bytu vytapeli elektrinou, stejne by se nam uspora plynoveho vytapeni nebyla vetsinove zohlednena (?), jelikozby jsme se dostali pod „Průměrný náklad na vytápění 1 m2 bytu nepodkročuje hranici 80 % průměru objektu“? Chapu to spravne, ze v nasem pripade by nam stejne zvedli naklady za plynove topeni a nase pripadne placeni za elektricke vytapeni by se blbe vykazovalo?

Predem diky za jakoukoliv odpoved.

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 17. Červenec 2022 - 22:51

Rozhodující je že celý dům je jediná zúčtovací jednotka pro účely vytápění a náklady se rozúčtují podle zákona č. 67/2013 Sb. a prováděcí vyhlášky. Jakékoli přitápění vlastním topným zdrojem si zaplatíte sám. Nejde o to že „by se to blbě vykazovalo“. Můžete ty náklady vykazovat, ale jedině sám sobě. Nikoho v domě nemusí zajímat že jste si přitápěl elektřinou.

Pokud toužíte po vlastním vytápění, prodejte byt a pořiďte si rodinný dům. V něm si můžete topit elektřinou, plynem, ba i dřevem či solárními panely podle vlastní úvahy.


Jiná věc by byla pokud v té části bytu je hygienická závada – nedostatečná tepelná izolace a chladné podlahy. To by byla zároveň i stavební závada společné části budovy a muselo by se to nějak řešit. Viz např. článek https://vytapeni.tzb-info.cz/…zima-na-nohy.

A už mimo rámec dotazu připomínám, abyste si nechal posoudit správnost koeficientů používaných při rozúčtování služby „vytápění“. Místnosti nad nevytápěným prostorem nebo dokonce nad volným průjezdem jsou intenzivně ochlazovány zespodu. Tomu by měl odpovídat jejich koeficient tepelných ztrát místnosti (koeficient polohy) používaný při rozúčtování.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".