Měření tepla

Vložil Anonymous, 5. Únor 2010 - 8:09 ::

Nevím, kde dělám ve vytápění chybu, ale už za leden ( + 4 dny února) mám v ložnici naměřeno 148 jednotek. Přitom topení mám většinou na 1–2, jen večer to občas pustím na 3,5. Když jedu do práce na noční opět topení ztlumím na pod 2. Za celý rok mívám v této místnosti naměřeno cca 270 jednotek. Podobné je to u dcery v pokojíku. Když se odtěhovala loni v březnu, tak tam topení je na 1,netopilo se tam už od podzimu (vyjímečně každý třetí víkend)a má za rok 09 spotřebu větší, než když tam bydlela. Máte někdo podobné zkušenosti?? Děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil jarmilagr (bez ověření), 2. Březen 2010 - 10:01

    Dobrý den Vracím se zpět ke svému úvodnímu tématu, abych si to shrnula.

    • Pokud tedy jeden pokoj neobývám a mám v něm vypnuté topení, kamna sousedních pokojů vydávají víc tepla i kdyby ten pokoj byl dobře utěsněn?
    • Ano, manipuluji s regulačními knoflíky, protože někdy jsem třeba 14 hodin mimo domov a zdá se mi zbytečné topit tu na 3–4 dílky, tak to ztlumím třeba na 2 a pak přidám, až se vrátím. Podobné ,,operace,, dělám v obýváku, kde mám chytře vymyšlené :-))vertikální žaluzie až na zem a pokud je chci večer zatáhnout, vypnu topení, nechám ho vychladnout, pak je zatáhnu. Obě sousedící místnosti (kuchyň a obývák), pak vytápím pouze kuchyňským topením.Ráno zase v obýváku trochu přitopím (pokud tedy vůbec plánuji být doma. Je to tedy neekonomické to ztlumovat a zapínat?

      Děkuji za trpělivost s mými dotazy :-)

      Jarmila

    Vložil Jarmilaa (bez ověření), 6. Únor 2010 - 19:20

    Nejsem pán, ale paní a omlouvám se, že jsem se zapomněla podepsat. Ano, psala jsem o jednotkách naměřených od 1.1.2010. Leden je sice chladnější, než loni, ale přesto si myslím, že pokud mám v ložnici 18C, topení tedy okolo 2, a naměřeno 148, tak je to moc. Např v obýváku mám jednotek od 1.1.2010 pouze 56 a topení nastavené většinou na 3,5. Ale mluvila jsem i o dceřiném pokojíku a to bylo za loňský rok, kdy se tam topilo pouze do března a pak na podzimuž jen vyjímečně. Přesto je naměření v jejím pokojíku vyšší, než v r. 2008, kdy tam bydlela trvale. Nevím, jestli píšu dost srozumitelně, promińte, pokud se v tom špatně orientujete. Děkuji za Vaše odpovědi Jarmila

    Vložil Thomas (bez ověření), 5. Únor 2010 - 21:23

    Mám tu samou zkušenost a protože sleduji, 3× denně zapisuji a vyhodnocuji průběh počasí od roku 1987, mohu říci, že svoje navíc protopené dílky v letošním roce mám zdůvodněné. A to průměrnou teplotou měsíce ledna, která byla cca 3°C pod dlohoudobým normálem (-4,4°C), kdežto vloni okolo normálu (-1,6°C) a předloni 4°C nad dlouhodobým normálem (+2,4°C). A přesně o tom to je. Tomáš

    Vložil lake, 5. Únor 2010 - 14:27

    Nároky na vytápění bytu v jednotlivých měsících je možno přibližně určit podle koeficientů klimatické náročnosti jednotlivých měsíců (vypočte se podle průměrné venkovní teploty). Nejsou-li známy údaje z konkrétního období, použijí se koeficienty uvedené v příloze vyhlášky 372/2001 Sb..

    Pro místnost, o které se zmiňujete, je klimatická náročnost následující:
    - od září do 4. února: 61% = 148 jednotek
    - od 5. února do května: 39% = 95 jednotek
    - celé topné období: 100% = 243 jednotek.
    Znamená to, že neprotopíte více než loni, naopak.

    Podotýkám, že dílky indikátorů nevyjadřují přímo teplo, a navíc se při rozúčtování mohou naměřené hodnoty upravit postupem který stanoví rozúčtovatel, dojde-li k odchylce nákladů na vytápění bytu o více než +-40% od průměru domu.

    lake

    Vložil Františeek (bez ověření), 6. Únor 2010 - 15:08

    Dobrý den už delší dobu čtu Vaše odpovědi, ale zdá si mi že si tady hrajete na pana nejchytřejšího. Nerozumím vaší odpovědi o klimatické náročnosti od září do 4 února – 148 jednotek? Pokud dobře čtu tak těch 148 jednotek má pán spotřebu za měsíc leden a 4 dny února. Pán s ptal jestli nedělá někde chybu že ji má tak velkou? Myslím si že je naprosto normální, když byl leden teplotně pod dlouhodobým normálem, že bude mít i větší spotřebu tepla(my ji máme osobně také). A závěrem vaší větě že : „Znamená to, že neprotopíte více než loni, naopak“ vůbec nerozumím a zajímalo by mně tedy jak jste došel k přesvědčení, že dotyčný pán letos neprotopí více jak loni. Můj osobní názor je ten že pokud bude pokračovat taková zima jaká je doposud tak dotyčný pán určitě protopí více než tomu bylo loni(za předpokladu stejně nastavených termoregulačních hlavic).

    Vložil Anonymous, 6. Únor 2010 - 17:36

    Pan Lake jistě není Bůh, ale jeho odpověď je jasná a správná. Pouze nechápu proč ta ironie v nadpisu.

    Vložil lake, 6. Únor 2010 - 18:34

    Vycházel jsem z předpokladu, že tazatel má topné období od září do května. Pokud má začátek měření 1.ledna, pak je má odpověď nesprávná.
    Děkuji panu Františeekovi za jemné upozornění.

    lake

    Vložil Jirkoš (bez ověření), 6. Únor 2010 - 22:24

    Pane Lake oceňuji, že jste uznal svou chybu a opravil se což někteří tady neumí a budou pořád tvrdit jak mají pravdu. Jen mi ještě vrtá hlavou jak jste přišel na to, že dotyčná paní bude mít od 5.února do května spotřebu 95 jednotek ? Pokud to myslíte také vážně tak se na mně nezlobte, ale já bych Vás za toho „Boha“ také považoval. S pozdravem Jirkoš

    Vložil lake, 7. Únor 2010 - 5:48

    Pane Jirkoši,

    odhad spotřeby tepla pro budoucí období není nikdy "přesný". Lze provést podle klimatické náročnosti jednotlivých měsíců v roce, jak jsem ostatně psal ve své první odpovědi. Skutečné hodnoty klimatické náročnosti se mohou samozřejmě v jednotlivých letech odlišovat od průměrných, jde o predikci ze statistických údajů a křišťálovou kouli nemá k dispozici nikdo.

    Klimatická náročnost jednotlivých měsíců se běžně používá při odhadech budoucí spotřeby paliva. Rovněž při rozdělení nákladů za topení při změně uživatele bytu v průběhu topného období (viz § 6 odst. 5 písm. (a) vyhlášky 372/2001 Sb.).

    Tyto hodnoty byly odvozeny z dlouhodobých měsíčních teplotních průměrů, měřených Českým hydrometeorologickým ústavem (za roky 1961-1990). Najdete je např. v příloze č. 3 k vyhlášce č. 372/2001 Sb..

    Výpočty podle tabulek průměrné klimatické náročnosti mají smysl
    - pokud se vnější teploty neodchylují výrazně od dlouhodobého průměru,
    - při nezměněném chování spotřebitele,
    - a pokud se počítající nesplete :-))
    ---------------------------------------------

    Takže chci-li odhadnout spotřebu tepla pro topení pro období od 5. února do května, sečtu podle tabulky:
    (16×24/28)% + 14%+ 9%+ 2% = 39% celoroční průměrné spotřeby tepla
    Dál to máte v příspěvku "Měření tepla Vložil lake, 5. Únor 2010 - 13:27". Předpokládal jsem (nesprávně!), že spotřeba 148 dílků byla dosud protopena od počátku topného období (od září do 4. února), což by odpovídalo 61% průměrné roční spotřeby tepla. Závěr byl, že od 5. února do května se protopí zbylých 39%, to jest 95 dílků (po zaokrouhlení).

    Zpět k úvodnímu příspěvku tazatelky:
    148 dílků bylo tedy protopeno v době od 1. ledna do 4.února. Průměrná klimatická náročnost za tuto dobu je 16% + 2%, takže statistický odhad spotřeby je 18% z 270 dílků = 49 dílků. Skutečná spotřeba byla přibližně 3x vyšší. Kdo to chce spočítat přesně, dosadí si skutečné teploty v konkrétním místě v lednu a únoru 2009 a 2010, jak napsal pan Thomas ve svém příspěvku. Naměřená data viz web ČHMÚ.
    Závěr:
    Tazatece bych doporučil, ať spíše sčítá dohromady dílky na VŠECH radiátorech bytu, zejména pokud má termostatické ventily. Náměry dílků jednoho radiátoru nejsou pro celkovou spotřebu bytu směrodatné, jsou výrazně ovlivněny způsobem užívání místností. Při zavřeném radiátoru v jedné místnosti bude o to více topit radiátor v sousedním pokoji. Spotřebu bytu je proto třeba hodnotit jako jeden celek.

    lake

    Vložil Jirkoš (bez ověření), 7. Únor 2010 - 12:40

    Vážený pane přesně o to jde a proč tady někteří Vaše příspěvky nemusí.Proč jste se pouštěl do počítání nějaké spotřeby která bude(paní to vůbec nežádala)Při vašem výpočtu jste zapomněl na nejdůležitější věc a to jak vlastně ta dotyčná paní bude topit? 1.Spotřeba bude hlavně závislá na tom jak paní otočí termoregulační hlavicí. 2.Dále je samozřejmě spotřeba závislá na klimatických podmínkách(což jste uvedl) 3.Velký vliv má i teplota sousedících místností(což jste částečně taky uvedl) Závěr: Počítat spotřebu podle nějakých hodnot z Českého Metrologického ústavu a nějakých příloh k vyhláškám je absolutní nesmysl. Lepší by bylo možná paní vysvětlit, že i když má na termoregulační hlavici letos nastavenou třeba dvojku, že není nikde dáno že bude mít automaticky stejnou spotřebu jak loni kdy tu dvojku měla třeba nastavenou také. S pozdravem Jirkoš

    Vložil FrantaF, 15. Únor 2010 - 20:38

    Pan lake odpověděl (po opravě správně) nejen tazatelce, ale všem, které by to mohlo zajímat a chtějí přemýšlet. Snad by stačila ještě poznámka, že přítomnost člověka spotřebu tepla nezvyšuje, ale naopak snižuje (při stejném nastavení regulátoru). Za poněkud pochybné považuji časté (denní) přestavování regulátoru.

    FrantaF

    Vložil Martinxxl (bez ověření), 14. Prosinec 2012 - 21:10

    Dobrý den.

    Chtěl bych se informovat u Vás, co již máte nějaké ty zkušenosti ohledně propočtu plateb za teplo. Bydlím ve společenství vlastníků v panelovém domě o 105 partajích. Na schůzi si vlastníci odsouhlasili počítání tepla formou 100% k 0% což je podle mého nesmysl a protiprávní. (vyhláška MMR č. 372/2001 Sb. o pravidlech pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii)

    Máme čerstvě vybudovanou kotelnu a tak jsem dal návrh jako nový člen představenstva vlastníků rozúčtování nákladů na teplo ve formě buď 70/30 nebo 60/40%. Samozřejmě se to neobešlo bez reakcí – zřejmě od těch co neprotopí nic jelikož jsou uprostřed baráku a „odebírají – nebojím se říci okrádají“ své sousedy o teplo, které k nim jde přes panely.

    Chtěl bych vědět Váš názor, zda je či není jednání společenství protiprávní odhlasovat si 100/0% ? Vždyť i ten co má 0 teplo odebírá přes stupačky a velkou stupačku co vyhřívá koupelnu (zde měřáky nejsou)

    Vložil FrantaF, 16. Prosinec 2012 - 21:13

    O rozúčtování nákladů zde proběhla řada diskuzí a dá se z nich mnohé čerpat. Proto budu velmi stručný. Dělení musí odpovídat vyhlášce 372/2001. Vyhláška připouští základní složku v rozsahu 40 až 50%. Tuto podmínku nesplňuje žádný z Vámi uvedených poměrů, pokud bereme první z dvojice hodnot jako složku základní. Domnívám se, že vyhlášku by snad mohla překonat dohoda všech vlastníků společenství. V tom by však kvalifikovaně poradil pan „lake“, případně další účastníci těchto diskuzí.

    Pokud je základní složka (která je určující) uvedena jako druhá, pak by vyhlášce odpovídal návrh s hodnotou základní složky 40%. Váš dotaz je však nepřesný a nemá proto smysl vyvozovat další závěry o vlivu navržené změny. Zásadním hlediskem pro posouzení je způsob rozdělení spotřební složky mezi byty. Bez jeho znalosti nemůžeme jednoznačně a stručně působení změny posoudit. FrantaF

    Vložil Martinxxl (bez ověření), 17. Prosinec 2012 - 8:01

    Dobrý den. děkuji za odpověď. Pročítám to zde a již jsem hodně zjistil. Každopádně. vlastníci si na schůzi odhlasovali rozůčtování 100% k 0% tj ten co nic neprotopí nic neplatí – ted ani žádné „paušální“ poplatky za provoz kotelny atd… no a ve výsledku se to napočítá těm co tedy musí topit. Je to dle mého naproto mimo a protizákoné.

    Vložil FrantaF, 17. Prosinec 2012 - 15:48

    Pokud se spotřební složka (tedy 100%) rozdělí podle pravidel vyhlášky, pak nebude platit, že ten co nic neprotopí, také nic nezaplatí. Jestliže neznáte vaše pravidla pro dělení (to usuzuji z toho, že jste je neuvedl), nemůžete platně posuzovat důsledky změny.

    Již se zde psalo o tom, že i v nevytápěném bytě neklesne teplota ani v zimním období pod 16 stupňů. Toto teplo musí dodat stěny sousedících bytů nebo společných místností, případně potrubí rozvodů tepla. Z toho vyplývá, že až 70% průměrné spotřeby tepla prostupuje do nevytápěného bytu bytu od „sousedů“. Dále musí každý byt uhradit mimo vlastní spotřebu tepla také další režijní náklady související s rozvody a dalším zařízením. Vámi uvedená změna neodporuje jenom vyhlášce, ale také zdravému rozumu. Nechci věřit tomu, že by s tím mohli souhlasit všichni vlastníci velkého domu. FrantaF

    Vložil Martinxxl (bez ověření), 18. Prosinec 2012 - 13:15

    Bohužel je tomu tak… Lidská hloupost nezná mezí. Proto jsem jako nový člen představenstva vyvěsil ve všech vchodech domu (8vchodů, 105 byt. jednotek = jeden blok) hned poté co byla u nás spuštěna nová vlastní plynová kotelna oznámení že na příští schůzce vlastníků budu navrhovat jiný spravedlivější poměr rozůčtování nákladů na teplo. To se ihned samozřejmě setkalo s negativní odezvou především těch, kteří na tom „vydělávají“ a byl jsem okamžitě nařčen s hlouposti a toho že na to nemám „právo“ – prostě důchodci no… O tom, jak v našem společenstvví probíhá hlasování ani nemluvím… (různě veliké byty mají stejné hlasovací právo atd…) Dost jsem se zhrozil toho co vše je zde v nepořádku ohledně práva. děkuji vám za odpověďi.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".