Měření a rozúčtování tepla - informování konečných spotřebitelů čtyřikrát za rok

Vložil APRTAV (bez ověření), 21. Listopad 2019 - 10:12 ::

https://www.novinky.cz/…ove-40304339

V návaznosti na novou evropskou směrnicí z loňského prosince se budou v Česku měnit předpisy pro měření a rozúčtování tepla. Z nových měřičů a indikátorů vytápění se budou muset dát údaje odečítat na dálku. Obyvatelé bytů také budou dostávat informace o spotřebě tepla a teplé vody častěji.

„Podle informací rozúčtovacích firem i u nás stále přibývá domů, ve kterých již byly instalovány měřiče tepla nebo indikátory vytápění a bytové vodoměry s dálkovým radiovým odečtem. Jde však o to, že bude nutno instalaci měřičů s dálkovými odečty zavést i do českých předpisů jako povinnost,“ sdělil k tomu Právu výkonný sekretář Asociace parazitních rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu (APRTAV) Jaromír Pohanka.

V další části směrnice se podle Pohanky uvádí požadavek, aby spotřebitelé byli informováni o své individuální spotřebě častěji než jednou ročně při vyúčtování záloh. „Základní požadavek je na informování nejméně dvakrát ročně a na požadavek konečných spotřebitelů čtyřikrát za rok. Při zavedení modernějších způsobů odečtu v dalších létech se předpokládá ještě častější informování, až jednou měsíčně,“ dodal Pohanka.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil P_V (bez ověření), 22. Listopad 2019 - 10:03

    V tě směrnici je ještě jedna záludnost. Kdo má vodoměry s možností dálkového odečtu, musí ten pravidelný přehled dělat i pro vodu. Naštěstí pokud nemá dálkový odečet, povinnost instalace takových vodoměrů nemá.

    Vložil roderich (bez ověření), 21. Listopad 2019 - 19:18

    Pokud si vzpomínám, tak dálkový odečet se již požadoval dávno tomu (že to bude povinné) a proto je máme, od r. 2012! Proč by to mělo stát více? Je to na wifi a postačí mít jen na to počitadlo a program na připojení. Kdo se bude připojovat je jeho problém, někdo to prostě sledovat a srovnávat bude. Jiným je to fuk, co odebere, hradí. IRTN se zaplatilo hned první rok! Reguluji podle teploměru, uvnitř. S IRTN a termoventily (zateplení) šetřím (cca 20 000 oproti jiným letům) a nějaké blbé nápady na platbu za plochu mě serou!

    Vložil VN (bez ověření), 21. Listopad 2019 - 16:15

    jak legislativní pořádek v této zemi tvoří různé zájmové skupiny, které mají pouze jeden cíl. Vydělat maximum a drhnout obyčejné lidi. Kdyby to alespoň bylo ku prospěchu těch lidí.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 21. Listopad 2019 - 10:32

    Když je v bytě na vstupu osazen kalorimetr (s dálkovým odečtem pro roční rozúčtování) a každý majitel či nájemník si přímo na kalorimetru může přečíst aktuální stav, k čemu by bylo nutné majitele ze strany SVJ informovat a odečty jim zasílat?

    Jenže tato hodnota samozřejmě bez kompletního rozúčtování a zahrnutí korekcí a poměrů rozdělení nákladů (např. 40:60) stejně člověku nic přesného neřekne. A protože vyúčtování od dodavatelů energií dostává SVJ jednou ročně, těžko může dělat během roku nějaká „předběžná“ vyúčtování.

    Vložil Misme, 21. Listopad 2019 - 11:37

    „Podle informací rozúčtovacích firem i u nás stále přibývá domů, ve kterých již byly instalovány měřiče tepla nebo indikátory vytápění a bytové vodoměry s dálkovým radiovým odečtem. Jde však o to, že bude nutno instalaci měřičů s dálkovými odečty zavést i do českých předpisů jako povinnost,“ sdělil k tomu Právu výkonný sekretář Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu (ARTAV) Jaromír Pohanka.

    EU stanovila přímo v dotyčné směrnici podmínkou měření, že toto bude nákladově efektivní. Dále pak nedávná studie ČVUT prokázala, že v ČR měření nákladově efektivní není v mnoha případech už nyní. Záleží jen na nás, zda si necháme vytáhnout z kapes další peníze.

    Cituji ze směrnice EU: „Pro účely článků 9a a 9b musí být měřiče a indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění nainstalované po 25. říjnu 2020 dálkově odečitatelné. Podmínky technické proveditelnosti a nákladové efektivnosti stanovené v čl. 9b odst. 1 nadále platí“

    A v článku 9b) směrnice EU najdete: „…pokud je to technicky proveditelné a nákladově efektivní z hlediska přiměřenosti ve vztahu k potenciálním úsporám energie.

    Vložil AnoAno (bez ověření), 23. Listopad 2019 - 11:50

    Eurohujerka Misme netuší dopady směrnice do českého prostředí.

    Vložil EUthanasijec (bez ověření), 21. Listopad 2019 - 12:12

    Vložil Misme, 21. Listopad 2019 – 11:37

    „… nedávná studie ČVUT prokázala, že v ČR měření nákladově efektivní není v mnoha případech už nyní.“

    Prosím – můžete sem dát odkaz na onu „nedávnou studii ČVUT“?

    Děkuji.

    Vložil Misme, 21. Listopad 2019 - 19:25

    Odkaz už tady dodali jiní, pro úplnost odpovědi doplním i zde: https://www.mpo.cz/…iloha001.pdf

    ;-) BONUS: Dočteme se zde např. toto: U současného bytového fondu v ČR (tj. stávajících budov) se dá říci, že většina objektů již prošla nebo prochází nějakým stupněm revitalizace, který se podílí na snížení nákladů na vytápění. Z tohoto pohledu je zřejmé, že u domů s nižší spotřebou tepla na vytápění je doba návratnosti investice do instalace indikačních metod ekonomicky nereálná.

    Vložil Pavel, 21. Listopad 2019 - 11:16

    Petře123,

    skutečně se výhledově počítá s měsíčním vyúčtováním. Rozúčtovatelům tak Brusel přihraje krásný job.

    Psal jsem o tom např. zde:

    http://www.portalsvj.cz/…ke-ucinnosti

    Cituji z 2018/2002"

    „Od 1. ledna 2022 jsou konečným uživatelům v případech, kdy byly instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě založené na skutečné spotʼnebĎ nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění alespoň jednou za měsíc. Mohou být zpřístupněny také prostřednictvím internetu a aktualizovány tak často, jak to měʼnicí zaʼnízení a používané systémy umožňují. Vytápění a chlazení mohou být z této povinnosti mimo otopné/chladicí období vyjmuty.“

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Krupp, 21. Listopad 2019 - 16:14

    Není to jen nějaká nesplnitelná pitomost? Fakturu za plyn, elektřinu, vodu i revize kotelny dostáváme jednou za rok. Tak co bychom vyúčtovávali? Cyklus spotřeb se dá porovnat jenom za rok. Po měsících je to naprostá pitomost a to i ti „inteligentní bruselští úředníci“ musí vědět. Jirka

    Vložil purple (bez ověření), 22. Listopad 2019 - 8:21

    Mám dojem, že tady opět vítězí hysterie nad zdravým rozumem. Je zřejmé, že v českých bytových domech existuje mnoho různých variací vytápění a proto nelze paušalizovat. Pokusím se přidat pro diskusi zkušenost z našeho SVJ. Jedná se o malé SVJ (1 vchod, cca 20 bytů, teplo a teplá voda dodávaná z dálkového centrálního zdroje). Již několik let máme všechny měřící zařízení (IRTN i bytové vodoměry SV a TUV) s dálkovým odečtem. Smluvní firma nám dodává denní údaje o odečtech měřidel (a také číselné i grafické údaje o měsíčních spotřebách). Mám vlastní program, kde již dnes jsem schopen každému majiteli zasílat údaje o jeho spotřebě prakticky denně! U tepla se jedná o skutečné údaje o nákladech, protože dodavatel tepla dělá měsíční vyúčtovávání záloh. U teplé vody je to komplikovanější, protože platíme měsíční zálohy s ročním vyúčtováním, ale jsem schopen poskytovat majiteli denní údaje o spotřebě (a přibližných nákladech, protože máme nastaveny reálné měsíční zálohy a roční vyúčtování (doplatek) se pohybuje kolem 10% ročních nákladů za TUV). Jak již uvedl jeden diskutující, i nám se investice do termostatických ventilů, zateplení, měřících zařízení s dálkovým odečtem již dávno vrátili…

    Vložil Pavel, 23. Listopad 2019 - 10:56

    purple,

    pokud máte program, který zajistí požadavky ze směrnice:

    http://www.portalsvj.cz/…ikrat-za-rok#…

    tak smekám klobouk.

    Ale takový program nemáte, co?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Pavel, 21. Listopad 2019 - 17:21

    Jirko,

    moudrý bruselský úředník ve směrnici píše: „poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě založené na skutečné spotřebě nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění alespoň jednou za měsíc.“

    Já si to vykládám tak, že by stačila „jen měsíční“ informace z indikátorů, která sice bude k ničemu, ale naplní text (nikoliv účel) směrnice.

    Ale směrnici bude rozpracovávat český úředník a ten může být přísnější.

    Je sice pravda, jak uvádí misme, že směrnice obsahuje i "pokud je to technicky proveditelné a nákladově efektivní z hlediska přiměřenosti ve vztahu k potenciálním úsporám energie.“ Ale tato podmínka se asi ztratí v překladu z bruselštiny do čestiny, nebylo by to poprvé.

    Někdy začátkem roku 2015 jsme na MPO projednávali, že existují i situace, kdy spotřeba nelze prakticky regulovat a tak měření spotřeby s cílem spotřebu snížit nemá smysl. Třeba u crittallu. Úředníci koukali a slíbili zadat studii na ČVUT, o které asi píše misme, aby se zmapovala situace.

    http://www.portalsvj.cz/…nebude-merit

    Studie ČVUT je zde

    https://www.mpo.cz/…iloha001.pdf

    Uvidíme s čím úředníci přijdou.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil levape, 23. Listopad 2019 - 7:14

    Měsíční odečet indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění alespoň jednou za měsíc vidí na indikátoru každý uživatel pokud to sleduje. Využije se při vyúčtování a to zejména pokud došlo v průběhu zúčtovacího období ke změně vlastníka.

    Vložil Pavel, 23. Listopad 2019 - 10:53

    lavape,

    pomíjíte skutečný cíl směrnice: zajistit práci pro odečítací společnosti. To by nemuseli být dálkové odečty, které budou na základě směrnice zavedeny, to chtějí zase výrobci těchto zařízení. Uživatelé směrnice jsou jen od toho, aby to vše zaplatili.

    Cituji ze směrnice:

    "3. Minimální informace obsažené ve vyúčtování

    členské státy zajistí, aby koneční uživatelé měli ve svých vyúčtováních, jsou-li založena na skutečné spotřebě nebo odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění, k dispozici v jasné a srozumitelné podobě tyto informace:

    a)aktuální skutečné ceny a skutečnou spotřebu energie nebo celkové náklady na vytápění a odečty indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění;

    b)informace o použité skladbě zdrojů energie a souvisejících ročních emisích skleníkových plynů, a to i pro konečné uživatele napojené na dálkové vytápění nebo dálkové chlazení, a popis jednotlivých uplatňovaných daní, poplatků a sazeb.Členské státy mohou omezit rozsah požadavku na poskytování informací o emisích skleníkových plynů tak, aby zahrnovaly pouze dodávky ze soustav dálkového vytápění o celkovém jmenovitém tepelném příkonu nad 20 MW;

    c)srovnání aktuální spotřeby energie konečných uživatelů se spotřebou na vytápění a chlazení za stejné období předchozího roku, v grafické podobě, opravené o klimatický korekční faktor;

    d)kontaktní údaje na organizace konečných zákazníků, energetické agentury nebo podobné subjekty, včetně adres internetových stránek, u nichž lze získat informace o opatřeních ke zvýšení energetické účinnosti, srovnávací profily konečných uživatelů a objektivní technické údaje o spotřebičích energie;

    e)informace o souvisejících postupech pro podávání stížností, mediačních službách nebo mechanismech alternativního řešení sporů, podle práva jednotlivých členských států;

    f)srovnání s průměrným normalizovaným nebo referenčním konečným uživatelem stejné uživatelské kategorie. V případě elektronických vyúčtování lze místo toho tato srovnání zveřejnit na internetových stránkách a odkázat na ně v těchto vyúčtováních.

    Vyúčtování, která se nezakládají na skutečné spotřebě nebo na odečtech indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění, musí obsahovat jasné a srozumitelné vysvětlení toho, jak byla částka uvedená ve vyúčtování vypočtena, a alespoň informace uvedené v písmenech d) a e).“

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil JaVa, 23. Listopad 2019 - 8:45

    Mohl by jste zde uvést typ IRTN (indikátor),který sám dokáže přepočítat „dílky“, na finanční náklady na vytápění.Nebo aspoň návod, jakým způsobem si ten výpočet může laik udělat sám, aniž by znal náměry ostatních indikátorů?

    Děkuji.JaVa

    Vložil P_V (bez ověření), 23. Listopad 2019 - 17:57

    Viděl jsem IRTN, do kterého se dá zadat přepočtový koeficient (např na výkon a polohu), takže ukazuje přepočtené dílky. Něco od Siemensu. Ale samozřejmě bez té korekce na 80–200% průměru. Každopádně aktuální skutečná čísla nebude schopen ukázat ani nejdokonalejší online portál, protože nikdo není jasnovidec, aby věděl, jaký bude na konci roku součet, ze kterého se odvodí ta korekce na průměr.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".