Majoritní vlastník blokuje ostatní

Vložil Ing. Karel Valový (bez ověření), 28. Červen 2011 - 16:02 ::

Jsem místopředseda SVJ, kde nasala patová situace. Říkejme paní Š. koupila starý dům, svými společnostmi jej rekonstruovala a prodávala byty. Sama si nechala 52%. Její vlastnictví bytů bylo zpochybněno žalobou u soudu, kde se žalující (bývalý spolupodnikatel s paní Š. a profesně právník)dožaduje zrušení jejího vlastnictví, poněvadž jako jednatelka společnosti zneužila své postavení a byty nekoupila v souladu se zákonem. Dokud ale soud nerozhodne (cca 5 let) je pořád majoritním vlastníkem. Vzkázala nám, že si můžeme schůzovat jak chceme, že nebudeme ani usnášení schopní (je nás jen 48%), nemůžeme změnit stanovy, nemůžeme vlastně nic. A dům není dokončen, ve skepních prostorech paní Š je voda, která vzlíná do bytů a objevuje se plíseň, odborný stavební dozor konstatuje zfušované provedení, dokumentace skutečného provedení stavby nebyla předložena ani na přímý požadavek, střecha není dokončena atd. Podle stanov ji můžeme zbavit předsednictví, ale to je vše. Právník, který byl o situaci informován prohlédl dostupné doklady na internetu a prohlásil, že on by to viděl na žalobu. Nejsem právník – je možné změnit stanovy aniž by byla k dospozici (podle platných stanov) potřebná většina??

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 29. Červen 2011 - 1:56

    Většina problémů, které popisujete, se týká stavebně-technického stavu budovy. Napravit tento stav jsou povinni všichni vlastníci, nikoliv jenom vlastník většinový. Poměrnou část nákladů takto vynaložených můžete pak vymáhat po tom vlastníkovi jednotek, který zůstal nečinný. Lze po něm vymáhat i náhradu škody, která vznikla na společných částech domu jako důsledek neodstranění závad uvnitř jeho jednotky.

    Stavební úřad má páky k tomu, jak donutit vlastníky konat. Například může ukládat postupně vyšší a vyšší pokuty. Na vás vlastnících je, abyste se současným stavem začali něco dělat. To za vás nevyřeší nikdo další. Nejste bezbranní. Chybějící souhlas majoritního vlastníka lze nahradit rozhodnutím soudu. Přístup do místností vlastníka jednotky za účelem oprav společných částí lze vymoci stejným způsobem.

    Viz např. rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 31.03.2010, čj. 9 As 41/2009,
    http://www.nssoud.cz/…revedeno.pdf (poslední dva odstavce na str. 115).

    lake

    Vložil AnonymousJan (bez ověření), 30. Červen 2011 - 13:16

    Stavební úřad má páky k tomu, jak donutil vlastníky konat. Například může ukládat postupně vyšší a vyšší pokuty. Pokutu tedy udělí i vlastníkům, kteří něco dělat chtějí. Smysl takového opatření postrádám.

    Vložil lake, 30. Červen 2011 - 16:24

    Ono nestačí jen sedět na zadku a chtít. Spoluvlastníci nemovitosti totiž musí něco udělat, víte?

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".