lze žalovat vlastníky?

Vložil broňa, 20. Leden 2010 - 22:45 ::

Prosím o radu zda lze žalovat vlastníky kteří blokují revitalizaci paneláku (zateplení+bal­kony)? Lze po nich vymáhat např.peníze které by se ušetřily za teplo? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel777 (bez ověření), 21. Únor 2010 - 14:56

    Při dnešních cenách materiálu už revitalizace vůbec není o úspoře peněz za teplo. Nám vychází návratnost na 60let, pokud dostaneme dotaci, tak zhruba na 35let…

    Vložil lake, 21. Únor 2010 - 4:49

    Žaloba proti jednotlivým vlastníkům bránícím revitalizaci bude soudem zamítnuta pro nedostatek pasivní legitimace žalovaných. Je možno uvažovat o žalobě proti společenství-právnické osobě, čemuž však nedávám naději na úspěch.

    Společenství jako právnická osoba má svou vlastní vůli a přijímá vlastní rozhodnutí (hlasováním na shromáždění). Není-li přijaté rozhodnutí shromáždění v rozporu se zákonem či dobrými mravy a neomezuje-li vlastníka více, než je nezbytné k uplatnění práv ostatních vlastníků, lze s velkou pravděpodobností očekávat neúspěch v takovém soudním sporu.

    Společenství není povinno jednat se spravovaným majetkem "s péčí dobrého hospodáře". Může nechat dům zchátrat, jde-li o většinovou vůli vlastníků. Není ani povinno přijímat a uskutečňovat finančně nejvýhodnější rozhodnutí, pokud ztrátu ponesou všichni spoluvlastníci podle svých podílů.

    K tomu viz:
    Nepronajímání společné věci (ztráta nesená všemi spoluvlastníky) podle Obč.Z
    Nejde o porušení právní povinnosti, rozhodnou-li spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti jejich podílů, že nebytové prostory ve společné nemovitosti nebudou po určitou dobu pronajaty, byť by to z hlediska finančního přínosu nebylo nejvýhodnější.
    Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky ze dne 19. 9. 2002, sp. zn. 25 Cdo 2608/2000

    Na závěr připojuji poznámku:
    Pochybuji, že tazatel by byl u soudu schopen prokázat výhodnost revitalizace. Hovoří o úsporách tepla, avšak nebere do úvahy vysokou počáteční investici a "cenu peněz" (navýšení o úroky z úvěru). Celková doba návratnosti obdobných akcí je nejistá, vychází kolem 35 až 40 let, což je daleko za hranicí finančně rozumné investice.

    lake

    Vložil Honza R. (bez ověření), 21. Únor 2010 - 12:07

    Příspěvek pana lake obsahuje dvě pozoruhodné věty:

    (1) „Společenství není povinno jednat se spravovaným majetkem „s péčí dobrého hospodáře“.“

    To se mi nějak nezdá, nejprve nastuduji ObčZ a TrZ, povinnosti správce cizí věci a sankce za jejich porušení a s výsledkem se podělím.

    (2) „Pochybuji, že tazatel by byl u soudu schopen prokázat výhodnost revitalizace.“

    Má-li toto být pravda, potom není jasné, proč se revitalizace v masovém měřítku provádějí. Přece na začátku záměru by měl být průkaz výhodnosti. (V menším procentu případů může být motivace jiná, např. „nevím, co s penězi, tak revitalizuji, bez ohledu na výhodnost“.)

    Vložil advokát, 20. Únor 2010 - 22:24

    Žalovat vlastníky za škodu způsobenou únikem tepla bych nedoporučoval. Dovedu si však představit žalobu na vydání rozsudku, které by nahradilo souhlas vlastníků s provedení revitalizace. Záleželo by např. v jakém stavu máte balkony, popř. hrozí-li nějaká škoda. Ovšem důležitá by byla obrana žalovaných vlastníků (důvody proč brání revitalizaci).

    J.S.

    Vložil Václav Bergman, 21. Leden 2010 - 6:04

    bergman.v@sez­nam.cz

    Pokud máte našetřeno na revitalizaci domu, tak je jednání vlastníků divné. Ale když si budete brát úvěr a není dům v havarijním stavu, považuji jednání vlastníků odmítající opravu domu za uvážlivé. Dnes je velkou módou si brát na vše úvěr, na čemž profitují banky a firmy. Netlačte majitele bytů do dluhů, je to cesta do pekel, zejména v dnešní době. Viz odkaz.

    http://www.novinky.cz/…o-kruhu.html

    Vložil lake, 21. Leden 2010 - 14:03

    Diskuse o půjčkách a úvěrech v SVJ zde již proběhla, viz příspěvek Je možné nařídit úvěr na 20 roků?

    lake

    Vložil Pavel, 21. Leden 2010 - 1:08

    Kolik vlastníků z celkového počtu vlastníků je proti?

    Pokud je kvalifikovanou většinou podle ZoVB přehlasujete a oni neuposlechnou rozhodnutí shromáždění je tu prostor pro žalobu.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil broňa, 21. Leden 2010 - 22:59

    Vlastníků je 50 a nesouhlasí 8. Kvalifikovanou většinou myslíte 75%? Děkuji za odpověď.

    Vložil Blanka Minaříková (bez ověření), 20. Leden 2010 - 23:02

    V tomto případě bez úspěchu, to je právo vlastníků, pokud revitalizaci nechtějí, nemusí s ní souhlasit apod…

    Vložil regent (bez ověření), 1. Březen 2010 - 12:17

    Rozhodně může kdokoliv žalovat kohokoliv. Jiná věc je, jak soud dopadne. Vlastník bytové jednotky není vlastníkem celého domu, je vlastníkem pouze své BJ a na ostatních částech domu se podílí určitým podílem, kterému také odpovídají jeho hlasovací práva. Podle vzorových stanov by měl k rozhodnutí o opravách, modernizaci a rekonstrukci stačit souhlas kvalifikované 3/4 většiny. Vlastník BJ má nejen práva, ale také povinnosti. Pokud chce mít vlastník absolutní právo rozhodovaní o nemovitosti, nechť prodá svoji BJ a koupí si RD. Mimochodem je snad pravidlem, že v každém domě se najde minimálně 1 vlastník BJ, který je téměř vždy proti všemu, apod.....

    Vložil Manuela (bez ověření), 20. Leden 2010 - 23:00

    Žalovat může kdokoli kohokoli.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".