Lodžie

Vložil Vojtěch Maleňák (bez ověření), 5. Září 2011 - 13:01 ::

To, že balkon je společnou částí domu vymezuje zákon č.72/1994 Sb. (paragraf 2, písm.g). Ale lodžie,která není totéž co balkon zde uvedena není. Proto se ptám zda i lodžie je ze zákona společnou částí domu?

  • společné části domu

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil svjvmt, 6. Září 2011 - 8:10

Já to vidím tak, že někdo do toho vnesl zmatek. Jsou přece baráky, kde jsou lodžie, balkony přístupné z chodby, tedy společné. I když, může být lodžie jako stavba moje? Neodnesu si ji, je součástí stavby, tedy jen ten prostor, jako celý byt. V konkrétních prohlášeních je to ještě horší, nemáme tam výtah, otopnou soustavu, prostě při prodeji prvního baráku bylo vytvořeno prohlášení a tak se to táhlo, opisovalo dál a dál. I znalec co si kdysik vzal byťák zanesl do plochy bytu sklepní kóje. Takže jedině si SVJ odhlasovat, co tam bude mít.

Vložil lake, 5. Září 2011 - 16:01

Otázka je zmatečná. Zákon nevymezuje ani balkon ani lodžii jako společnou část domu.
Zákon výslovně vymezuje jako společné pouze ty části domu, které jsou vlastníkem "určené pro společné užívání".
Které části to jsou stanoví v každém jednotlivém domě prohlášení vlastníka budovy.

lake

Vložil . (bez ověření), 5. Září 2011 - 16:11

„Zákon výslovně vymezuje jako společné pouze ty části domu, které jsou vlastníkem „určené pro společné užívání“.“

Zákon výslovně vymezuje jako společné pouze ty části domu, které jsou „určené pro společné užívání“.

To, že by měly být určené pro společné užívání vlastníkem, zákon neříká.

Stejně tak zákon neříká, co se míní společným užíváním.

.

Vložil lake, 5. Září 2011 - 17:23

Pane Tečko,
nesnažte se mne prosím poučovat o tom, co říká zákon, jestliže o věci víte prd.

ZoVB § 4 odst. 1 a 2 zní:
§ 4 Prohlášení vlastníka budovy
(1) Vlastník budovy svým prohlášením (dále jen "prohlášení") určuje prostorově vymezené části budovy, které se za podmínek stanovených tímto zákonem a v souladu se stavebním určením stanou jednotkami [§ 2 písm. h)] a společnými částmi domu [§ 2 písm. g)]. (...)
(2) Prohlášení podle odstavce 1 musí obsahovat (...)
c) určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům všech jednotek a určení společných částí budovy, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek, (...).

lake

Vložil Prokešová (bez ověření), 5. Září 2011 - 21:34

V prohlášení vlastníka máme, že balkon je součástí bytu. Ve skutečnosti se ale jedná o lodžii. Je tedy pak nutné si obstarat souhlas 100 % členů SVJ, když bychom si chtěli nechat zasklít lodžii, když se vlastně jedná o součást našeho bytu? Šlo by o bezrámový systém, stavební úřad naší městské části v takovém případě nevyžaduje ani stavební povolení ani ohlášení. Skla by byla umístěna do prostoru lodžie, nepřesahovala by, ani by nebyla v rovině s fasádou. Děkuji za odpověď.

Vložil Janus (bez ověření), 6. Září 2011 - 8:10

Proste si to zasklete. Nici souhlas nepotrebujete. Spolecne casti domu tim neposkozujete ani nemenite vzled budovy.

Vložil svjvmt, 6. Září 2011 - 9:24

Zasklení lodžie není změna vzhledu? Nic nebo zasklené a to ještě jen některé lodžie, jak to vypadá? Nepožaduje se aspoň oznámení SÚ? Lépe se na něj zajít zeptat, jaké mají ohledně toho požadavky. Ty se budou úřad od úřadu lišit.

Vložil Prokešová (bez ověření), 6. Září 2011 - 18:07

Ne, opravdu náš stavební úřad přímo na svých webových stránkách má napsáno, že se nepožaduje ani povolení ani ohlášení. Co se týká změny vzhledu – je to sporné – samozřejmě, pokud tam sklo bude, je to něco jiného, než kdyby nebylo, na druhou stranu, pokud si někdo na lodžii umístí např. ošklivou velkou starou skříň, nebo opře složené velké kartony, tak to pak působí ještě ošklivěji a rušivěji než to sklo.. a může to tam hyzdit balkon klidně pořád..

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".