levnější teplo a tuv bez vstupní investice

Vložil staarman, 11. Leden 2015 - 0:01 ::

Možná, že ten nadpis zní zvláštně.

Jako asi každý sleduji rostoucí ceny dodávaného tepla od naší teplárny. Pochopitelně je to také téma často probírané na shromáždění. A samozřejmě největším problémem je vstupní investice do nové kotelny a obava o její návratnost a o to, zda nakonec skutečně ušetříme. Dočetl jsem se ale, že už existuje na trhu možnost, jak se vstupní investici vyhnout. Firma udělá v prostoru SVJ novou „kotelnu“, zařízení zafinancuje a to zůstává v jejím majetku. Zajišťuje pak i bezplatný servis s garancí určitého časového rozmezí. Dokonce jde prý i vytvořit kombinaci se solárními panely na střeše a ty využívat k ohřevu tuv pro dům. SVJ platí firmě pouze za dodávku služeb teplo a ohřev tuv. Prý i s garancí ceny služby.

Máte někdo s tímto zkušenost? Znáte takovou firmu? Budu vděčný za rady a tipy.

Děkuji

staarman

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Tobiáš (bez ověření), 12. Leden 2015 - 17:01

    Abych odpověděl na Vaši otázku, kterou jsem v tedy v diskuzi zatím nenašel, jestli možné splácet investici na novou kotelnu v ceně tepla, tak tedy tato možnost existuje. Shodou okolností pracuji ve firmě, která takovou možnost nabízí. Takže aby jste měl představu, obecně Vám nastíním, jak to funguje.

    Oslovíte firmu s poptávkou. Po prvotním kontaktu se domluví schůzka, kdy se přijede podívat na váš dům projektant a někdo, kdo Vám může sdělit podrobnosti k financování. Poté dojde ke zpracování nabídky. K tomu jsou potřeba faktury za dodané teplo několik let zpětně. Na základě předpokladu množství odebraného tepla a vstupní investice se provede výpočet ceny tepla a doba po kterou je nutné teplo odebírat, které budou obsaženy v nabídce. Vstupní investici budete tedy splácet v ceně tepla. Pro Vás to znamená v podstatě obdobný stav jako nyní,budete platit za teplo a o nic se nestaráte. Provoz kotelny zajišťuje dodavatelská firma. Zařízení kotelny je majetkem dodavatele a po skončení smluvního vztahu (splacení investice) dojde k převodu zařízení na SVJ. Na základě nabídky se potom rozhodnete, jestli je to pro Vás výhodné.

    Odkaz na naši firmu

    Případně hledejte obdobnou ve Vaší lokalitě.

    Vložil petr332211 (bez ověření), 11. Leden 2015 - 9:35

    u nás se zateplilo nová okna, fasáda, střecha.Máme teplo z CZT cena 680kč za GJ. Na patě domu digitální termoregulační kohot.Všechny radiatory osazeny poměr. měřiči. Máme odsouhlaseno (ano,jdeme proti zákonu)zrušen koeficiet 140% tedy všechno teplo které spotřebuješ si zaplatíš. 38 bytů 3+1 72m2 průměrné náklady na teplo a ohřev teplé vody jsou u nás 8900kč za byt a rok. My tedy o žádném odpojení neuvažujeme. ps: vstupní investice do nové kotelny není konečná suma. musíte započítávat amortizaci kotelny, revize obsluhu proškolenou dle zákona.

    Vložil staarman, 11. Leden 2015 - 10:50

    to se také neplatí / nepočítá při modelu, o kterém mluvím – kotelna není v majetku SVJ

    staarman

    Vložil petr332211 (bez ověření), 11. Leden 2015 - 16:56

    Ano já Vás chápu. Jen Vám říkám, že nic není levnějšího, než CZT v zatepleném paneláku. My těch GJ spotřebujem tak málo, že i když by stál gj 800kč, tak se stejně neodpojíme od CZT .

    Vložil Pope (bez ověření), 11. Leden 2015 - 18:07

    No když myslíte, že CZT je při ceně 680 Kč/GJ nejlevnější řešení pro vytápění domu s 38 byty nebo přípravu teplé užitkové vody, tak si to klidně myslete. A přitom si ale zkuste představit, že z korektně seřízené kaskádové kotelny osazené „jen“ kondenzačními plynovými kotly (tedy bez součinnosti např. slunečních kolektorů) můžete docílit cenu okolo 430–450 Kč za GJ. A pak si touto cenou pronásobte spotřebované GJ z CZT, abyste věděl, kolik byste ročně ušetřili, a za jak dlouhou dobu by se vám vstupní investice do kotelny (pro dům s 38 byty cca 1.300.000 Kč s kotly Viessmann; toto je takřka nejdražší varianta) vrátily. :-)

    Vložil petr332211 (bez ověření), 12. Leden 2015 - 6:17

    Tak jsem to propočítal a v našem případě je návratnost 12 let. tedy 7 let po záruce na kotle.životnost kotle je cca 10 let. Dokonce si myslím,že provádíte stejné praktiky jako chlapíci,kteří okrádají lidi na předváděcích akcích pro důchodce.Protože na cenu 450kč za GJ po započítaní všech nákladů se nikdy nedostanete. :) Proč má vedlejší panelák (vlastní plyn.kotelna) cenu po započítání všech nákladů cenu za GJ 550 kč ??je naprosto stejný jako ten náš. jejich investice byla 18900000 úvěr (+soláry).Mimocho­dem firma která kotelnu stavěla jim napovídala před 2 lety dokonce cenu 300kč za GJ:))

    Vložil Viktor_SVJ, 13. Leden 2015 - 20:27

    Samotné teplo se samozřejmě dá pořídit za nějakých 350 Kč za GJ… (pokud máte v domě někoho schopného, kdo se nechá vyškolit na kotelníka, což je vcelku triviální a levná záležitost).

    Spočítejte si sami podle odběru tepla a stávající ceny… šestipodlažní dům s 18 jednotkami vychází na úsporu nějakých 150k-200k za rok, kotelna 2×80kW stála se vším všudy (odpojení od CZT apod) 800k, takže za 4–5 je to zaplacené.

    Ale to nejdůležitější – uvědomte si, že konec životnosti kotle neznamená zopakování původní investice, ale mnohem menší peníze. (Odhaduji to tak maximálně na 1/3 původní ceny kotelny)

    Vložil Pope (bez ověření), 12. Leden 2015 - 13:39

    Prosím Vás – kotle mají živostnost 10 let? A to jako jaké značky a odkud? Kondezační kotel, za předpokladu, že za ním stojí renomovaná, světově proslulá firma, udržíte v případě pravidelných (ročních) odborných servisů ve spolehlivém chodu minimálně 20 let.

    Avšak abych se s někým anonymně přel na internetu, z toho už jsem takřka, jak se říká, vyrostl. Tyto diskuze bývají vesměs o ničem. Takže už jen stručně:

    Pokud mě srovnáváte se šmejdy, jejichž jediným cílem je okrást důchodce,prosím, když Vám to udělá radost. Ovšem nejsem ani prodejce, ani projektant, ani zástupce nějakého výrobce, s kotelnami „nešmelím“ a v podstatě je mi úplně jedno, kdo si čím topí, zda nakupuje teplo z CZT, nebo provozuje domovní kotelnu. Jen jsem si dovolil zareagovat na Vaše původní tvrzení, že dodávka tepla z CZT s cenou 680 Kč/GJ pro dům s 38 byty je ekonomicky výhodnější, než domovní kotelna. Není, nicméně je každého záležitostí, jak se k tomu postaví, jaký ekonomický rozbor je ochotem akceptovat a nebo si jej sám udělat. Zásadně se nikdy nikomu nepodbízím, jsem ochoten diskutovat o záležitosti jen v případě, že za mnou (nebo za námi) kdokoliv přijde slušně. Tudíž Vám Váš názor nevyvracím a naprosto klidně si jej ponechejte. I když se mýlíte.

    Problematika domovních kotelen je totiž docela rozsáhlá, složitá i sofistikovaná záležitost, tak snad ještě dodám, že zásadně vždy záleží na velikosti otopné plochy v domě, protože domnívat se, že v domě s 10 byty s plochou ani ne 1.000 m2 má smysl budovat kotelnu, je scestné. Podobně seřízení provozu kotelny tak, aby co nejúčinněji poskytovala kondenzační efekt, a tím úspory paliva (zemního plynu), bývá docela hodinářská práce. Ovšem s tím si mnozí „šéfové“ SVJ vůbec nelámou hlavy, netuší, co ve skutečnosti je kaskádová kondezační kotelna, co obnáší její řádná obsluha, a nechávají ji futrovat (všechny namontované kotle) stabilně na 70–80 stupňů, aniž by si uvědomovali, jakou mědvědí službu jí samotné i jejím majitelům (jejich peněženkám) poskytují…

    A snad ještě, pro zajímavost, dodám: Když se jedno SVJ v našem okolí rozhodlo před třemi lety vybudovat vlastní kotelnu, dodavatel tepla se samozřejmě bránil, jak se dalo, dokonce si svá údajně věrohodná tvrzení nechal zpracovat soudním znalcem. Vyvrácení nesmyslů, které ve svém „fundovaném rozboru“ znalec konstatoval, nás stálo 14 dní práce, přičemž jsme ekonomický rozbor mezi náklady z CZT a z domovní kotelny verifikovali nikoli pouze prostou dobou návratnosti, jak se vesměs činí (a pak jsou do éteru vypouštěny nesmysly o ceně 300 Kč/GJ a návratnosti 3–4 roky), nýbrž rovněž reálnou dobou návratnosti včetně ukazatele Čistá současná hodnota (NPV)a údaje Vnitřní výnosové procento(IRR). SVJ posléze odvolání na „celé čáře“ vyhrálo a kotelna dnes zvesela vytápí dům a připravuje TUV.

    Ale jak píšu – klidně si (kdokoli) ponechte svůj názor coby neměnně platný :-)

    Vložil tin (bez ověření), 12. Leden 2015 - 8:13

    Ale dostanete. Mistře, my tu cenu máme.

    Vložil petr332211 (bez ověření), 12. Leden 2015 - 8:23

    NE! na tuto cenu se nikdy nemůžete dostat 100%jste zapomněl započítat vstupní náklady na zřízení kotelny.

    Vložil RadekV, 11. Leden 2015 - 19:29

    A ten plyn vezmete kde?

    Vložil Pope (bez ověření), 11. Leden 2015 - 21:11

    Docela ujetá otázka, nemyslíte?

    …no asi ten plyn ukradnu v Rusku!

    Vložil RadekV, 11. Leden 2015 - 21:25

    A nechají si ho ukrást?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".