Legislativní plán vlády

Vložil Pavel, 17. Březen 2018 - 20:36 ::

Vláda připravuje v legislativní oblasti mj.:

Duben 2018:

 • novelu 406/2000 Sb. o hospodaření energií
 • novelu 90/2012 Sb. ZOK

Říjen 2018:

 • zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s bytovým spoluvlastnictvím

I. Q 2019:

 • rekodifikace zdanění a zpojistěnní příjmů
 • předpis realizující projekt MOJE daně

IV. Q 2019

 • věcný záměr zákona o účetnictví

IV. Q 2020

 • návrh zákona o účetnictví

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil TN. (bez ověření), 17. Březen 2018 - 21:00

  K jednomu paragrafu novely ZOK jsem poslal svou faktickou připomínku na e-mail EKLEPu, nikdo mi příjem nepotvrdil. Netušíte, Pavle, co se s přijatými emaily děje?

  V dubnu ZOK schválí vláda, takže parlamentem projde novela už do léta?

  Vložil Pavel, 18. Březen 2018 - 0:03

  TN.,

  v rámci celkového vypořádání připomínek se zaznamená, že bylo zasláno XXX připomínek z jiných než připomínkových míst, ale že nebyly využity. V lepším případě, že budou zváženy při další novelizaci. :-))

  Eklep, resp. jednotlivá zpracovatelská ministerstva, většinou příjem připomínky od jednotlivců nepotvrzuje.

  Jiná situace je s připomínkami od řádných připomínkových míst. Tam je sice většina připomínek také s výsledkem „Nevyhověno“. Nicméně se občas zadaří získat pro připomínku status „Vyhověno částečně“, „Vyhověno jinak“ či dokonce „Vyhověno“.

  V 7 či 8 měsíci 2018 lze očekávat na eklep zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s bytovým spoluvlastnictvím. Vyvěste sem připomínky a já se je pokusím přes oficiální místo podat.

  Připomínky by měly mít formu konkrétního textu s odůvodněním.

  Co se týká novely ZOK, tak předpojkládám, že k poslancům se dostane před prázdninami, ale pak jsou 3 čtení, mezitím prázdniny, Senát, prezident, Sb.z.

  Jak jsem četl připomínky, tak jako zásadní připomínka je velký rozsah novely brzo po nabytí účinnosti ZOK.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil TN. (bez ověření), 18. Březen 2018 - 0:31

  Jak mám sepsat připomínky k byt.spol., když nemáme jeho paragrafované znění a nevím, co se navrhuje? :-) Každopádně děkuji za nabídku, rád využiji, nicméně, moje dvě SVJ jsou členy SMBD, které se kolem toho pohybuje, jenže po několika letech v této organizaci jsem skeptický k vedení, členy pohrdají, několikrát jsem byl svědkem na konzultačních dnech, na členské schůze nás ani jednou nepozvali (kdo je vůbec zvolil? 20 let titíž lidé), jak se vypořádávají s kritikou svých členů, raději jsem tam přestal loni chodit, člen spolku má být vůči spolku loajální a nechci tu nadávat. Uvažuji, že založím svůj spolek pro SVJ, který by bránil vlastnická práva a nezaměřoval se jen na soukromý byznys členů představenstva­............

  A kdy tedy tipujete, že by novela ZOK vyšla ve Sbírce zákonů? Já čekal tak říjen nejpozději, protože vláda se bude snažit všechny svoje novely trvdě tlačit přes poslance opoziční smlouvy.

  Vložil TN. (bez ověření), 17. Březen 2018 - 20:58

  Myslíte tohle? www.mfcr.cz/…n-reseni.pdf

  Vložil Pavel, 18. Březen 2018 - 0:18

  TN.,

  to byl jen teoretický základ.

  Nyní jsou dál, ale nechtějí dát na stůl věcný záměr k diskusi a asi rovnou smolí v tajnosti paragrafy.

  Při posledním jednání s MF se nám chlubili, jak nový ZDP zjednoduší tím, že místo § 6–10 ZDP, budou jen tři dílčí základy daně:

  A)závislá činnost včetně švarce

  B)podnikání podle § 420 NOZ (tj. stávající § 7 a § 9). Na to jsme namítali, že se ztratí možnost mít např. v 7 náklady a v § 9 paušální výdaje.

  C)ostatní

  Dalším údajně vylepšením má být, že všichni zaměstnavatelé budou hlásit na GFŘ výdělky zaměstnanců a zaměstnanec si potom ze svého obýváku několika kliky podá sám DPFO aniž by navštívil FÚ. To má být součástí projektu MOJE daně. Ale k tomu potřebují mj. nový SW za dost velou částku, ADIS by to nezvládl.

  Mj. zvažují návrat Jednoho inkasního místa. No a když by bylo JIM a zároveň budou otevřené zákony o zdravotním a sociálním, tak lze očekávat, že by se mohl „zpojistnit“ i nájem. Bylo by to jednotné a tedy jednodušší. :-))

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil TN. (bez ověření), 17. Březen 2018 - 20:54

  Četl jsem včera, že poslanci za KSČM a ANO navrhují, aby pronájem bytů, pronajímá-li fyzická osoba 3 byty a více, bude živností – diskutují, zda živností volnou či vázanou.

  To znamená, že vedle chystaného zvýšení daně z 15 % na 19 % a faktického zrušení výdajových paušálů (opět budeme po širokém příbuzenstvu honit paragony jako v 90. letech), bude pronajímatel muset odvádět z pronájmů sociální a zdravotní pojištění, a samozřejmě podléhat živnostenským úřadům. Není mi jasné, zda pronajímatel bude také mít povinnost každý svůj byt označit číslem IČP, o tom jsem diskusi nezaznamenal.

  S ohledem na faktickou opoziční smlouvu ANO, KSČM a SPD očekávám, že novela živnostenského zákona začne platit od r. 2019. Že to Pavel nenašel v legislativním plánu vlády myslím nevadí, navrhovatelé si to protlačí nějakou nepozorovanou novelou.

  Ať žije utajený nemonitorovatelný lobbing.

  Vložil Pavel, 18. Březen 2018 - 0:24

  TN.,

  novela ŽZ v legislativním plánu vlády je až na II. Q 2020 v souvislosti s novelou zákona o civilním letectví.

  Ale v současném handlu při sestavování vlády je možné, že se něco takového dohodne. Může se to také projednat jako poslanecký návrh, nemusí to být nutně návrh vlády.

  Hezký den!

  Pavel

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".