KOUPELNA

Vložil KAREL (bez ověření), 24. Duben 2017 - 16:06 ::

Chci vybourat jádro a vyzdít novou koupelnu,musím mít stavební povolení?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JaVa, 25. Duben 2017 - 12:24

    Vaše podklady jsou nedostatečné.Musíte uvést,zda se jedná o jádro,které je v původní stavební dokumentaci uvedené jako zděné,umakartové nebo voštinové.Teprve pak dostanete fundovanou radu.

    JaVa

    Vložil svjdukelská111, 24. Duben 2017 - 16:51

    Pokud nezasahujete do nosných zdí, tak ne.

    Vložil jjj (bez ověření), 25. Duben 2017 - 11:21

    na to musíte mít posudek statika – což je logické – umakart a cihly váží různě

    Vložil Pavel II (bez ověření), 26. Duben 2017 - 16:53

    bude lehčí než umakart. Statika jen kdyby jse si chtěl nastěhovat klavír. Ten váží asi stokrát víc než ta zeď.

    Vložil waldik (bez ověření), 25. Duben 2017 - 14:04

    V našem panelovém domě (SVJ) máme původní jádra z umakartu. Před cca pěti lety si vlastníci začali jádra bourat a vyzdívat. Nechali jsme na náklady SVJ zpracovat statický posudek na zděná jádra v celém domě a na jednotlivá podlaží. Všem vlastníkům jsme pak předali tento posudek konkrétně na jejich byt a podlaží. Dodnes máme vyzděno tak 40%. Statikovi jsme poskytli původní stavební dokumentaci. Aby věděl z čeho je dům postaven. V posudku se to pak lišilo podle pater a bylo tam přesně stanoveno co možné tam maximálně použít za materiál, aby to panely vydrželi. Tím si myslím jsme předešli většině možných problémů.

    Vložil JaVa, 25. Duben 2017 - 15:27

    To co jste zde popsal,je naprosto otřesný příklad toho, jak „statutáři s lidovou tvořivostí v krvi“,nakládají s penězi,které jim nepatří.Použili jste svěřené peníze, pro soukromou potřebu vlastníků jednotek.Povinností vlastníka bylo a je,že si v případě přestavby bytového jádra ve své jednotce, musí hradit všechny náklady sám!

    JaVa

    Vložil Nortonik, 26. Duben 2017 - 7:02

    Nemyslím si, že waldik něco porušil, případně porušil, jak píšete. V první řadě nevíte, zda zpracovaný posudek byl dílem pouze výboru nebo byl odsouhlasen shromážděním. Ale v každém případě se naopak zajímají a starají o společné části domu. Pokud by si každý upravoval bytové jádro dle sebe (a k tomu jim stačí jen posudek statika, jelikož měli umakartová jádra, statik se podívá pouze na jeden konkrétní byt, nestará se o ostatní), pak by se klidně mohlo stát, že bude narušena statika domu. Opakuji, neznáte všechny fakta a hned odsuzujete.

    Vložil JaVa, 26. Duben 2017 - 9:48

    Můžete nám,prosím,do­ložit,že v prohlášení vlastníka k vašemu domu jsou všechna bytová jádra v jednotkách společnými částmi a proto patří pod správu právnické osoby SVJ,dle dikce zákona č.89/2012 Sb.,§ 1189

    Správa domu a pozemku

    (1) Správa domu a pozemku zahrnuje vše, co nenáleží vlastníku jednotky a co je v zájmu všech spoluvlastníků nutné nebo účelné pro řádnou péči o dům a pozemek jako funkční celek a zachování nebo zlepšení společných částí. Správa domu zahrnuje i činnosti spojené s přípravou a prováděním změn společných částí domu nástavbou, přístavbou, stavební úpravou nebo změnou v užívání, jakož i se zřízením, udržováním nebo zlepšením zařízení v domě nebo na pozemku sloužících všem spoluvlastníkům do­mu.

    (2) Má se za to, že se správa vztahuje i na společné části, které slouží výlučně k užívání jen některému spoluvlastníku.

    Děkuji.JaVa

    Vložil Nortonik, 27. Duben 2017 - 6:38

    Znova opakuji: nevíte, zda zpracovaný posudek byl dílem pouze výboru nebo byl odsouhlasen shromážděním. Navíc je to posudek pro celý dům, ne pro umakartová jádra. Ale Vy se raději nebudete zajímat o celkovou statiku. Ať s to třeba spadne, Vy jste z obliga, vždyť je to pouze chyba jednotlivých vlastníků. Já nic, já muzikant.

    Vložil Misme, 27. Duben 2017 - 7:28

    Pánové, dovolím si vstoupit do vaší diskuse.

    Moje opakovaná zkušenost se statiky je taková, že každý jednotlivý posudek k předloženému projektu vypracovává statik s ohledem na aktuální stav celého domu. Jak také jinak? Pokud by nehodnotil dopad na celou stavbu, tak k čemu statický posudek? Postup je navíc takový, že nejdříve projektant zpracuje projektovou dokumentaci ve vazbě na aktuální dokumentaci k domu a statik projekt posoudí. Projektová dokumentace se zaznamenanými případnými změnami při stavbě se doloží ke stávající dokumentaci domu, ať veškeré tyto podklady může statik použít v budoucnu – při následujících posouzeních následných projektových dokumentací.

    Dělat před projektem posudek… i mně připadá jako poněkud (přinejmenším) netradiční postup.

    UPOZORNĚNÍ: Na podkladě požadavků některých zdejších přispěvatelů si čtenáře mého příspěvku dovoluji upozornit, že za případné škody způsobené jeho chybnou interpretací nenesu žádnou odpovědnost.

    Vložil Nortonik, 27. Duben 2017 - 13:09

    Asi jste si pořádně nepřečetla o co jde. Při rekonstrukci jádra není třeba vůbec žádný stavební projekt. Stačí pouze statický posudek. A statik se vyjadřuje (většinou) pouze k tomu jednomu bytu. Proto píši co píši. Hezký den :)

    Vložil Misme, 27. Duben 2017 - 14:22

    A to, že není zapotřebí projekt jste našel kde? Já dohledala jiné zdroje. Uvádím dva, snad to stačí.

    http://www.novejadro.cz/…ni-povoleni/ (Závěrem lze tedy konstatovat že v případě osobního vlastnictví jednotky a běžných rekonstrukcí bytů (výměna umakartového jádra za zděné apod.) kdy se nezasahuje do nosných konstrukcí postačí vlastníkovi mít u sebe posudek statika a zjednodušený projekt. Žádné další souhlasy a ohlašování nejsou zapotřebí.

    https://www.estatika.cz/…icky-posudek, zde doporučuji ctěné pozornosti pasáž Statický posudek, jaké podklady bude statik potřebovat?

    UPOZORNĚNÍ: Na podkladě požadavků některých zdejších přispěvatelů si čtenáře mého příspěvku dovoluji upozornit, že za případné škody způsobené jeho chybnou interpretací nenesu žádnou odpovědnost.

    Vložil Misme, 27. Duben 2017 - 13:28

    Ale četla. To, že není projekt potřeba, se může zdát fajn až do chvíle, kdy začnou problémy. Ty přestavby, kdy si nejeden moula myslí, že on „má právo“ a přes něj vlak nejede se nám mohou jednou pořádně vymstít. Ostatně, stačí se objednat na pár prohlídek „rekonstruovaných“ bytů a žasnout. Proto považuji za praktické pro životnost domu a přežití jeho obyvatel stanovit pravidla a vyžadovat jejich dodržování. Pak se nestane, že když bouchne plyn ve výkopu u domu, celá budova se zřítí jako domeček z karet. Když nemají rozum zákonodárci, měli bychom ho mít my, kdož se svými nejbližšími v domech bydlíme.

    Pokud jde o práci statika, ten se vyjadřuje přece ke statice domu, ne bytu. Alespoň tak to funguje v té části republiky, kde momentálně bydlím. K vyzdění jádra potřeboval nejen dokumentaci bytu (původní a projektovaný nový stav), ale i domu a pokud se dobře pamatuji, vyjadřoval se (včetně výpočtů) k tomu, zda budova tuto změnu „unese“.

    UPOZORNĚNÍ: Na podkladě požadavků některých zdejších přispěvatelů si čtenáře mého příspěvku dovoluji upozornit, že za případné škody způsobené jeho chybnou interpretací nenesu žádnou odpovědnost.

    Vložil anon. (bez ověření), 27. Duben 2017 - 13:38

    Z jakého titulu?

    Vložil Misme, 27. Duben 2017 - 13:43

    Nerozumím otázce, rozveďte, prosím.

    UPOZORNĚNÍ: Na podkladě požadavků některých zdejších přispěvatelů si čtenáře mého příspěvku dovoluji upozornit, že za případné škody způsobené jeho chybnou interpretací nenesu žádnou odpovědnost.

    Vložil anon. (bez ověření), 27. Duben 2017 - 13:48

    Tak ještě jednou. Z jakého titulu se vy objednáte na prohlídku „rekonstruova­ných“ bytů?

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 27. Duben 2017 - 13:58

    Misme patrně myslela návštěvu rekonstruovaného bytu na prodej. Nechce ho koupit, jen se chce podívat, jaká je rekonstrukce. Dost často hrůza.

    Vložil Misme, 27. Duben 2017 - 13:57

    Například jako zájemce o koupi bytu s provedenou rekonstrukcí. Inzerátů jsou mraky. Rekonstrukce se uvádějí v nabídce. Z řady „rekonstrukcí“ mají nejen zájemci, ale i makléři hlavu v pejru. Co já už viděla…

    UPOZORNĚNÍ: Na podkladě požadavků některých zdejších přispěvatelů si čtenáře mého příspěvku dovoluji upozornit, že za případné škody způsobené jeho chybnou interpretací nenesu žádnou odpovědnost.

    Vložil JaVa, 27. Duben 2017 - 7:49

    Děkuji za Váš příspěvek.S Vámi uváděnými fakty, musí souhlasit každý, kdo už má takovou rekonstrukci bytového jádra za sebou.

    Přeji hezký zbytek dne.JaVa

    Vložil tristone, 26. Duben 2017 - 11:26

    Přesně tak. Sice to z hlediska nahládání se společnými penězi přímo na tento účel není zcela v pořádku, na druhou stranu posouzení statiky domu už je celkem legitmní akce. Ono posouzení na jeden byt dopadne dobře prakticky vždycky, ale celý pohled na celý dům už může zjistit, že všechna jádra přestavět nepůjdou. A to jednotliví vlastníci nikdy reálně udělat nenechají, buďme realisté.

    Takže čistě striktně formálně má JaVa pravdu, ale v delším horizontu může být tohle lpění na formalitách spíš škodlivé a celkové hromadné posouzení udělá domu jako celku mnohem lepší službu. Jak to úplně správně nákladově zařídit by bylo asi na docela komplikovanou diskuzi.

    Vložil VN (bez ověření), 26. Duben 2017 - 6:55

    nicméně tady bych to tak tragicky až tak neviděl,jako v jiných případech. V některých věcech je lepší postupovat hromadně,než když každý jednotlivec bude postupovat zvlášť. Takže , pokud s tímto krokem souhlasili všichni vlastníci,nemám s tím problém.

    Vložil MartinII, 27. Duben 2017 - 17:27

    Myslím, že platí: Kde není žalobce, není ani soudce. Jinak jsem na netu jsem našel toto:

    http://www.koumak.cz/…ni-povoleni/

    Udržovací práce bez ohlášení

    Všechny tyto práce nesmí ovlivnit statickou stránku nejen bytu, ale i celé budovy. Bere se ohled také na požární bezpečnost stavby a hygienické požadavky, vždy se zeptejte na stavebním úřadě, který si ale může vyžádat ohlášení.

    1/ Udržovací práce bez ohlášení

    • manipulace s příčkami včetně vybourání otvorů v nich
    • pokládka nové podlahy, obklady stěn
    • stavba a oprava krbů, montáž krbových komínů
    • někdy se bez ohlášení obejde i výměna oken
    • údržba oken a dveří
    • podklad pro novou dlažbu, změna výškových úrovní bytu včetně realizace schodu

    úprava a údržba technického zařízení budov, klimatizační zařízení, výměna rozvodů

    • oprava a výměna zařizovacích předmětů (van, umyvadel, kuchyňských linek, sporáků, WC)

    2/ Stavební povolení, ohlášení

    Ohlášení stačí pro takové stavební úpravy, které neovlivňují životní prostředí, nemění vzhled stavby, nezasahují do nosné konstrukce a při kterých se nemění změna využívání prostoru.

    3/ Stavební úpravy nutné na stavební povolení:

    • vybourání, zvětšení otvorů v nosné konstrukci stěn i stropů
    • výměna bytového jádra
    • změna druhu vytápění
    • oprava či výměna rozvodů plynu, elektra a ústředního vytápění, které potřebují následnou revizi od příslušných správců sítí
    • výměna oken

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    http://www.brickservis.cz/…ovych-jader/

    Pár užitečných rad k tzv. rekonstrukci bytových jader

    Několik vět úvodem k přestavbě bytového jádra nebo bytu

    V úvodu je nutné uvést, že přestavbu bytového jádra je nutné provést se souhlasem stavebního úřadu a neporušit tím zákonné předpisy. Postup při povolovaní přestavby bytového jádra se řídí zákonem č. 50/1976 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a jeho prováděcími předpisy.   Pro vysvětlení pojmu stavba je třeba uvést, že stavební předpisy stavbou rozumějí stavbu stávající. tj. zkolaudovanou (např. bytový nebo rodinný dům), dále změnu této stavby, kterou může být nástavba, přístavba, nebo stavební úprava, a dále stavbu novou.

    Stavební předpisy neznají pojmy jako např. rekonstrukce, adaptace či modernizace. Právě pojem rekonstrukce je značně zaběhlým výrazem zejména mezi laickou veřejností. Uvedených pojmů (přestože jsou obsaženy v některých předpisech jiných resortů) je proto třeba se vyvarovat v projektové dokumentaci a v podávaných žádostech na stavební úřad.

    Ani výraz “přestavba” nezná stavební zákon a jeho prováděcí předpisy. Používán je zejména v technických publikacích, neboť z názvu je zřejmé co je obsahem stavebních úprav. Projekt a žádost o stavební povolení by měla obsahovat vždy pojem “stavební úprava”, což je změna dokončené stavby, při níž se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby.

    Povolení pro realizaci přestavby Přestavba bytového jádra je změnou stávající dokončené stavby, která ve většině případů vyžaduje vydaní stavebního povolení. Některé stavby a stavební úpravy lze provést i na základě ohlášeni stavebnímu úřadu. Podle § 55 odst. 2 pism. h) stavebního zákona ohlášení postačí v případě stavebních úprav, kterými se nemění vzhled stavby, nezasahuje se do nosných konstrukci stavby a nemění způsob užívaní stavby. V této souvislosti je nutné uvést, že v případě přestaveb bytových jader a bytů však dojde obvykle k částečné nebo úplné změně vnitřního uspořádání příček bytu tzn. k jinému než kolaudovanému dispozičnímu řešeni. Při přestavbách je sice vždy snahou nezasahovat do nosných konstrukcí domu, ovšem k jejich statickému ovlivnění dochází. Zejména jde o přitížení stropních konstrukcí, nebo přitížení svislých konstrukci a tím i základů celého domu.   Pokud budete trvat na tom, že chcete realizovat svoji přestavbu bytového jádra pouze na základě ohlášení stavebnímu úřadu musíte splnit dvě základní kritéria :

    Musí

    1. se jednat o výměnu stěn jádra za materiál o stejné či podobné hmotnosti.
    2. být zachována původní dispozice BJ, kterou tvořilo byt. jádro nebo ostatní místnosti.

      Je třeba projekt nebo ne ? V případě stavební úpravy v bytě,  která bude vyžadovat vydání stavebního povolení se stavebník musí obrátit na osobu oprávněnou k projektové činnosti, pokud jí není sám.   Pozor ! Je třeba vědět, že bytové panelové domy nejsou jednoduchými ani drobnými stavbami. Proto projektovou dokumentaci k přestavbě bytového jádra, které se nachází v panelovém domě nemůže tedy vypracovat osoba, která má na základě splnění kvalifikačního předpokladu (vzdělání a praxe) živnostenský list s předmětem podnikání : “Projektování jednoduchých a drobných staveb, jejich změn a odstraňování”.

    Kdo je oprávněn provést přestavbu ? Většina bytových domů nejsou jednoduchými stavbami ve smyslu § 139b stavebního zákona a panelové bytové domy do této kategorie rovněž nepatří. Podle tohoto ustanovení. které se ve stavebním zákonu objevuje s jsou jednoduchými stavbami mj. stavby pro bydlení, jejichž zastavěná plocha nepřesahuje 300m2, pokud mají nejvýše 4 byty, jedno podzemní a tři nadzemní podlaží včetně podkroví. Podle § 44 odst. l stavebního zákona může stavbu a její změnu provádět jen právnická nebo fyzická osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací jako předmětu své činnosti podle zvláštních předpisů (např. obchodní zákoník, živnostenský zákon). Z toho je zřejmé, že ani poměrné jednoduché stavební práce na přestavbě bytového jádra v bytovém domě, který není jednoduchou stavbou nemůže provádět stavebník svépomocí. Stavební úpravy prováděné svépomocí je tedy možné provést pouze v domě, který splňuje podmínky pro jednoduchou stavbu a stavebník by si zabezpečil odborné vedení stavby oprávněnou osobou. Je zřejmé, že takové obytné panelové domy se nevyskytují.   Pro zjednodušení tohoto výkladu je možné konstatovat, že přestavbu bytového jádra může provádět jen právnická, nebo fyzická osoba, která má živnostenský list vystavený na předmět podnikání: „Provádění staveb, udržovacích prací na nich a jejich odstraňování“   Tyto osoby mají odpovědného zástupce s autorizací pro daný druh staveb   Pozor ! Z výše uvedeného vyplývá, že za zhotovitele stavební úpravy ve smyslu § 44 odst.1 sta­vebního zákona nelze považovat osobu, která podniká na základě živnostenského listu,  kde v předmětu podnikání je uvedena řemeslná činnost (např. zednictví apod.).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".