Kotrola SVJ FÚ

Vložil Laik (bez ověření), 4. Leden 2016 - 11:07 ::

FÚ byla provedena kontrola hospodaření našeho SVJ. FÚ dle zákona nesmí výsle- dek kontroly sdělit členu SVJ, ale pouze výboru SVJ. Má výbor SVJ povinnost předložit na můj požadavek zprávu FÚ k nahlédnutí? Laik

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vlastiks, 4. Leden 2016 - 12:11

    Máte právo si informaci vyžádat. Pokud Vám nebude vyhověno, zbývá pouze možnost soudně vymáhat.

    Můžete uvést nějaké podrobnosti o důvodu kontroly ? Zvažuji vyžádání kontroly v „našem“ SVj.

    Vložil Laik (bez ověření), 4. Leden 2016 - 15:23

    Důvodem kontroly bylo hrubé porušování zákona 563/91 § 8 odst.1.Mnoho záznamů v účetnictví je absolutně nesrozumitelných a nelze tudíž posoudit správnost takových účetních zápisů. Není výjimkou, že poč.stav účtu není souhlasný s konečným stavem účtu z minulého období. Není důležité uvádět další podrobnosti. Laik

    Vložil Vlastiks, 4. Leden 2016 - 16:22
    • Vyžádal jste si „přístup“ k informaci o provedené kontrole na FIU ?
    • Vyžádal jste si „přístup“ k informaci o provedené kontrole na Vašem SVJ ?

    S jakým výsledkem ?

    Vložil Ignác (bez ověření), 4. Leden 2016 - 12:16

    „Zvažuji vyžádání kontroly v „našem“ SVj.“

    Pane Vlastiks,

    z jakého důvodu žádáte kontrolu placení daní SVJ?

    Vložil Vlastiks, 4. Leden 2016 - 14:34

    Jak jste správně nepochopil, o daně mi až tak moc nejde, i když kdo ví ?

    Na placení daní „dojel“ i Al Capone.

    Vložil Ignác (bez ověření), 4. Leden 2016 - 11:53

    SVJ daně typicky neplatí a FÚ tak nemá co kontrolovat. Co bylo důvodem kontroly?

    Vlastník jednotky má právo seznámit se se všemi listinami, které má SVJ v držení (a s nahlédnutím do listin je spojené právo na opisy, výpisy a kopie pořízené nepoškozujícím způsobem).

    Vložil Vlastiks, 7. Leden 2016 - 11:47

    … vlastník má právo, ale statutár nemá povinnost.

    Vložil lake, 7. Leden 2016 - 12:20

    Pane Vlastiks,
    máte pravdu, že statutár nemá povinnost. Vy však Vaše právo uplatňujete vůči právnické osobě. Nikoliv vůči Frantovi Vomáčkovi, který je statutárem. Pokud pláčete na špatném hrobě, nedomůžete se nejspíše ničeho ani na SVJ, ani na Frantovi.

    lake

    Vložil Vlastiks, 7. Leden 2016 - 12:50

    Přístup k dokladům požaduji (bohužel marně) po předsedovi, případně po Výboru.

    Pokud bych to požadoval po SVJ, pak bych to požadoval sám po sobě, a pochopitelně bych si to odsouhlasil.

    Vložil Günther (bez ověření), 7. Leden 2016 - 14:47

    „Přístup k dokladům požaduji … po předsedovi“

    To je v pořádku, pokud se na předsedu obracíte jako na zástupce SVJ. Právnické osobě je možné doručovat doručením jejímu zástupci a výhradně prostřednictvím zástupce právnická osoba jedná.

    Vložil § (bez ověření), 7. Leden 2016 - 14:36

    „Pokud bych to požadoval po SVJ, pak bych to požadoval sám po sobě“. To je váš obrovský omyl, vy nejste SVJ, vy jste vlastník bytu.

    Vložil lake, 7. Leden 2016 - 13:22

    Nechápete vůbec Vaše právní postavení. Nerozeznáváte rozdíl mezi právnickou osobou SVJ a členy této právnické osoby. Neuplatňujete Vaše práva, takže se jich nedomůžete. Váš problém.

    lake

    Vložil Vlastiks, 7. Leden 2016 - 13:32

    Nemaje právního vzdělání požaduji „plnění“ po členech statutárního orgánu, kteří „reprezentují“ SVJ, a domnívám se že mají dbát na dodržování Stanov a zákonných povinností. Vykonávají funkci správce, pokud ji zajišťují sami, a z tohoto titulu mají k uvedeným dokladům přístup.

    Po kom bych to měl tedy chtít ???

    Vložil lake, 7. Leden 2016 - 13:50

    Opět se mýlíte. Členové statutárního orgánu vykonávají pouze funkce jako členové statutárního orgánu. Neexistuje však funkce „správce“. Správcem společných částí domu je SVJ – právnická osoba.

    Na Váš dotaz už jsem přece odpověděl: http://www.portalsvj.cz/…trola-svj-fu#….

    lake

    Vložil Vlastiks, 7. Leden 2016 - 15:59

    Asi na „věc“ nahlížíme různým pohledem. Vy jako na doručení organizaci právním postupem („zvenčí“).

    Já (a zřejmě další vlastníci) se obracejí na předsedu, či Výbor interní komunikací uvnitř Společenství.

    Vložil Anonymousssss (bez ověření), 4. Leden 2016 - 12:26

    Důvodem kontroly bylo asi udání od blba, který netuší, že SVJ skoro nikdy daně neplatí.

    Vložil Karel. (bez ověření), 4. Leden 2016 - 13:39

    Důvodem kontroly nemusela být jen daň z příjmů právnické osoby. Kontrolovány mohly být i daně z odměn členů statutárních orgánů. Mohlo se stát, že SVJ daň z vyplacených odměn neodvádělo, anebo dotiční členové SO vedle příjmů z odměn mají příjmy ze zaměstnání a nepodali daňové přiznání, které měli v takovém případě podat. Mohlo být také kontrolováno, zda vlastnici obdrželi nějaké příjmy z pronájmu společných prostor a další kontrolou tyto vlastníky zkontrolovat, zda tyto přijmy zdanili, pokud jim vznikla daňová povinnost při souběhu příjmů.

    Vložil petrI. (bez ověření), 6. Leden 2016 - 18:05

    Zjistil jsem, že v našem SVJ se provádí práce pro vlastníky a vyúčtovávají se spolu s pracemi na společných částech domu a jeho zařízení Společenství vlastníků, takže dotyční vlastníci ze svého nic neplatí. Účetní argumentuje, že všechny práce probíhaly ve stejnou dobu, a navíc, že firma je pro dotyčné vlastníky udělala zdarma. Nebyl by to důvod, aby se na takovéto účetnictví koukl finančák?

    Vložil MartinII, 7. Leden 2016 - 13:12

    Finanční úřad vám asi opravdu nepomůže s odkazem na to co tu bylo již zmíněno, že SVJ neodvádí daně a FÚ takové subjekty údajně nekontroluje.

    Dle výše škody zkuste trestní oznámení. Máte důkazy, že práce v bytech byly proplaceny ze společných peněz ?

    Nejvyšším orgánem SVJ je shromáždění, jednejte tam.

    Vložil PetrI (bez ověření), 8. Leden 2016 - 12:19

    Děkuji za odpověď, zde nejde o trestní věc. SVJ nebo asi spíš správce nechal provést revizi plynu v domě spolu s revizí plynových spotřebičů vlastníků (i já jsem vlastníkem plynového spotřebiče). I když jsem o revizi svého spotřebiče nežádal, jsem za ni samozřejmě rád, ale problém jejího vyúčtování vidím v tom, že plynový spotřebič vlastní pouze část z vlastníků jednotek, náklady se ale takto rozúčtovaly všem vlastníkům jednotek. Při požadavku na správce (který mne v souvislosti s revizí mého spotřebiče sám oslovil), aby mi byl za revizi mého spotřebiče zaslán účet, jsem byl nejprve ujištěn, že je společné účtování nákladů na revizi soukromých spotřebičů na celé SVJ vpořádku, z další korespondence mnou vyvolané ale vyplynulo, že správce oprávněnost a správnost účtování v i jakémkoli jiném případě vůbec nekontroluje, jen vždy akceptuje všechny výdaje, na kterých jsou příslušné podpisy členů výboru. Vzhledem k tomu, že jsem se téměř nikdy ani na výboru ani u správce nedomohl vyúčtování výdajů SVJ, a už vůbec ne podkladů, ze kterých by bylo jasné, co přesně je účtováno, obávám se, že takto může být SVJ účtováno prakticky cokoliv, třeba i oprava spotřebičů u některých vlastníků, pořízení nového spotřebiče, a jsme v tomto ohledu tam, kde jsme a prominutím byli, když dům vlastnilo družstvo (tj. současný správce). Domníval jsem se, že správce, kterému měsíčně platím asi třista korun, je jakousi pojistkou proti podobným věcem, ale jak vidím, mýlil jsem se. Požadoval jsem nakonec účet za revizi spotřebiče s tím, že si ho chci jako náklad dát do svého daňového účetnictví, a že účet má být potvrzením, které mi má účetní správce vydat. Z toho pak pramenil nápad obrátit se na Finanční úřad třeba s tím, že nejsem schopen toto potvrzení získat, s žádostí o sdělení, jak mám postupovat.

    K případné odpovědi, že se mám obrátit výbor nebo na shromáždění SVJ uvádím, že shromáždění každoročně téměř jednomyslně schválí účetní závěrku bez toho, aniž by ji kdokoli z vlastníků, snad kromě členů výboru, viděl, jen na základě dvou nebo tří celkových čísel, které jsou sděleny členem výboru před hlasováním. Většina vlastníků včetně výboru (a správce -Družstva vlastnícího několik jednotek v domě) v minulosti opakovaně hlasovala proti ustavení kontrolní komise podle stanov. Výbor předloží maximálně tzv. sjetinu, ze které není jasné, za co přesně a komu byly konkrétní částky vyplaceny. Při dalších požadavcích požaduje po žádajícím nemalé finanční částky, které si nechal schválit shromážděním v podobě hrazení tzv. vícenákladů. Omlouvám se, vím, že můj příspěvek obsahuje velké množství samoztatných témat, ale tak to již v reálném životě bývá.

    Vložil Petr, 8. Leden 2016 - 12:43

    Revize plynu v bytě není (pokud se nezměnil energ. zákon a vyhlášky) povinná. Viz zdejší vlákna. Ale provádí se často společně se společnou částí rozvodu (tuším k plynoměrům). SVJ si zjednodušuje situaci, když potom proplatí revize v bytech ze „společných“ peněz, i když se to týká částí bytu, nikoli společných částí. Pokud někdo plyn v bytě nemá a nepodílel se na revizi, může se ozvat.

    Vložil radka222222 (bez ověření), 6. Leden 2016 - 9:26

    ale no tak, pokud je z odměn srážena daň, tak přiznání podávat nemusí.

    Vložil Karel. (bez ověření), 6. Leden 2016 - 14:50

    Copak vy nevíte, že v případě daně z příjmů ze závislé činnosti pokud měl některý poplatník dalšího plátce (kromě mzdy ze zaměstnání pobírá od dalšího plátce SVJ odměny stat.org.) a nejednalo se o dohodu o provedení práce, musela být vždy sražena zálohová daň a on si musí po skončení roku podat daňové přiznání?

    Vložil radka222222 (bez ověření), 7. Leden 2016 - 8:42
    1. z mých zkušeností z 99% se jedná o dohody, takže bez povinnosti podávat DP
    2. psát to tím stylem, že všichni členové výborů kteří jsou i zaměstnaní MUSÍ podat DP je prostě blbě a zbytečně je vyděsíte.
    3. to už je lepší odkázat na §38g ZDP, než takhle mylně zobecnit
    Vložil Karel. (bez ověření), 7. Leden 2016 - 11:35

    Radko napsala jste: „psát to tím stylem, že všichni členové výborů kteří jsou i zaměstnaní MUSÍ podat DP je prostě blbě a zbytečně je vyděsíte.“

    Radko, nelžete! Nic takového jsem nenapsal. Vy nerozumíte obratu „mohlo se stát, a že v takovém případě měli podat“?

    Cituji pro vás znova, z mého příspěvku:„Mohlo se stát, že SVJ daň z vyplacených odměn neodvádělo, anebo dotiční členové SO vedle příjmů z odměn mají příjmy ze zaměstnání a nepodali daňové přiznání, které měli v takovém případě podat.“

    Naopak, vaše vyjádření „ale no tak, pokud je z odměn srážena daň, tak přiznání podávat nemusí“ bylo úplně blbě a uvedla jste čtenáře fóra v omyl, protože jste reagovala na moje tvrzení, že člen výboru pobírá odměnu člena výboru vedle příjmu ze zaměstnání. Že se to netýká dohody o provedení práce jsem uvedl já, a nyní ještě upřesním, že tato odměna z dohody o provedení práce nesmí překročit 10 000,– Kč ročně.

    Radko, mustíte rozlišovat, pokud se uvádí „odměna člena statutárního orgánu“ (o té jsem psal) a odměna z dohody o provedení práce.

    Vložil radka222222 (bez ověření), 7. Leden 2016 - 11:39

    pokud je z odměn srážena daň, tak přiznání podávat nemusí

    sražená dań – tj. srážková daň, takže nemusí. howg

    zálohová se nesráží, alébrž odvádí.

    Vložil Karel. (bez ověření), 7. Leden 2016 - 14:01

    Radko,

    opět matete čtenáře diskuse. Z odměn člena statutárního orgánu SVJ nesráží SVJ srážkovou daň, nýbrž vždy zálohovou daň (srážkovou daň lze srazit jedině z odměny z dohody o provedení práce do 10 000,– Kč).

    Že se zálohová daň sráží se můžete přesvědčit ze ZDP z ustanovení „§ 38h Vybírání a placení záloh na daň a daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti“ odst.7 „Plátce daně srazí zálohu při výplatě nebo připsání příjmů ze závislé činnosti (dále jen „mzda“) poplatníkovi k dobru bez ohledu na to, za kterou dobu se mzda vyplácí…“

    Vložil radka222222 (bez ověření), 7. Leden 2016 - 14:21

    kolik znáte statutárů, kteří pobírají odměnu člana statutárního orgánu? já ani jednoho, všichni, které znám, mají dohodu. a mimochodem, i u odměny statutárovi může jít v některém případě o srážkovou daň:-) ale to jistě víte.

    Vložil Karel. (bez ověření), 7. Leden 2016 - 15:58

    k vašemu tvrzení o pobírání odměny člena statutárního orgánu nebo dohodu vás odkazuji na tento příspěvek: http://www.portalsvj.cz/…ena-vyboru-0#…

    Napsala jste: „i u odměny statutárovi může jít v některém případě o srážkovou daň:-) ale to jistě víte.“

    Nevím proč píšete v nějakých hádankách, já nevím jaký případ srážkové daně u odměny statutárovi máte na mysli. Uveďte to prosím.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 7. Leden 2016 - 19:24

    třeba když je nerezident

    Vložil lake, 7. Leden 2016 - 14:14

    Karle, paní Radka nikoho nemate. To Vy si pletete pojmy. Neexistuje nic takového jako „zálohová daň“. Existuje samozřejmě záloha hrazená na (budoucí) daň, a ta se případně vyúčtuje a vypořádá na základě daňového tvrzení plátce daně.

    Vaše citace ze ZDP neobsahuje nic o neexistující zálohové dani, ani o jejím srážení. Zákonodárce se zmínil pouze o tom, že se z příjmů srazí záloha na daň.

    lake

    Vložil Karel. (bez ověření), 7. Leden 2016 - 15:32

    Pane lake,

    při zdaňování příjmů ze závislé činnosti se ona citovaná záloha na daň běžně označuje zkratkou „zálohová daň“, aby se odlišila od „zvláštní sazby daně“ podle § 36 ZDP, která se běžně označuje zkratkou „srážková daň“. V tom nebyl mezi Radkou a mnou žádný spor, vždyť ona ve svých příspěvcích také používala pojem „zálohová“ a „srážková“.

    Vložil lake, 7. Leden 2016 - 17:10

    Pane Karle, pojem „zálohová daň“ je pojem nesmyslný a vnitřně rozporný. A je mi zcela jedno že se to tak běžně označuje.

    Záloha je vždy zálohou – to jest platbou předem na účel, jehož splatnost nastane v budoucnu. Záloha se vyznačuje tím, že je nutno ji vyúčtovat a na základě vyúčtování pak vypořádat přeplatky či nedoplatky. Záloha na daň je zálohou na daň. Daní se stane později – teprve po skončení zdaňovacího období; a je k tomu třeba buď podat daňové tvrzení (což je vyúčtování uhrazených/sra­žených záloh proti skutečné daňové povinnosti), nebo nechat marně uplynout lhůtu pro podání daňového tvrzení.

    • Paní Radka Vás správně upozornila: „… ale no tak, pokud je z odměn srážena daň, tak přiznání podávat nemusí“.
    • Vy jste jí (nesprávně) odpověděl: „… musela být vždy sražena zálohová daň“.
    • Na to paní Radka reagovala opět správně: „pokud je z odměn srážena daň, tak přiznání podávat nemusí (…)“.

    lake

    Vložil Dejvická (bez ověření), 6. Leden 2016 - 16:07

    Týká se nutnost podat DP i v případě výnosů z pronájmu společných prostor? Možná triviální dotaz, ale v tomto mám hokej…

    Vložil Günther (bez ověření), 7. Leden 2016 - 9:43

    Jak vlastník jednotky finančnímu úřadu doloží výši příjmů z pronájmu spolených částí domu? (Ano, vlastník jednotky tyto příjmy daní.)

    Vložil radka222222 (bez ověření), 7. Leden 2016 - 9:59

    dokladem o příjmu – buď mu to svj poslalo na účet, nebo proti příjmovému dokladu. dál může ukázat nájemní smlouvu na základě které příjmy plynou a dle podílů je jasné, kolik měl zdanit. pokud mu peníze nebyly svj vyplaceny, neboť došlo k nějakým zápočtům, tak dokladem o zápočtu.

    Vložil radka222222 (bez ověření), 7. Leden 2016 - 8:44

    ano, ale samozřejmě to nepodává svj ale jednotliví vlastníci dle podílů a podle částky jim může ale nemusí vzniknout povinnost podat DP – viz §38g ZDP

    Vložil Vlastiks, 4. Leden 2016 - 14:10

    … to je nejvlastněším zájmem FÚ,

    ale jejich povinností je i kontrola účetnictví organizací (jako taková).

    Vložil Vlastiks, 4. Leden 2016 - 12:56

    … „potrefemná husa“ zakéjhala

    Vložil Čtenář (bez ověření), 4. Leden 2016 - 12:23

    Jak se vlastník dozví, že probíhala kontrola? Jak si může být jistý, že mu výbor nebo správce předkládá všechny listiny?

    Vložil Günther (bez ověření), 6. Leden 2016 - 13:13

    „Jak si může být jistý, že mu výbor nebo správce předkládá všechny listiny?“

    Listiny v papírové podobě jsou jistě svázány nerozebíratelným způsobem a číslovány souvislou nepřerušovanou číselnou řadou, v elektronické podobě pak celistvost a neporučenost listin je zaručena elektronickým podpisem jejich „obálky“.

    Günther

    Vložil Tazatel3 (bez ověření), 6. Leden 2016 - 14:00

    Prosím, můžete dát odkaz na předpis, který nařizuje mít listiny v papírové podobě svázány nerozebíratelným způsobem a číslovány souvislou řadou? Nebo jde pouze o přání? Děkuji.

    Vložil radka222222 (bez ověření), 7. Leden 2016 - 8:48

    jde pouze o zbožné přání:-) číslování souvislou řadou bylo v předpisem začátkem devadesátých let – dáno vyhláškou, nyní nemusí být dokonce ani číslováno (mimo evidence DPH)

    Vložil Günther (bez ověření), 6. Leden 2016 - 14:07

    Pane Tazateli3,

    na účetní předpisy zde jsou znalejší přispěvatelé.

    Vložil Vlastiks, 4. Leden 2016 - 12:57

    … když to nezkusí, tak se nikdy nic nedozví

    (Ty můj kloučku medový !)

    Vložil Čtenář (bez ověření), 5. Leden 2016 - 15:47

    Vás lidi asi nemají moc rádi, že?!?

    Vložil Vlastiks, 6. Leden 2016 - 9:14

    Nikdo nemá rád když ho upozorňujete na jeho chyby a chcete ho kontrolovat. Nejsem ovčan.

    Vložil Čtenář (bez ověření), 6. Leden 2016 - 11:44

    Tak popište, v čem je můj dotaz potažmo připomínka vadná.

    A odpusťte si květnaté dodatky.

    Vložil Vlastiks, 6. Leden 2016 - 15:52

    ????

    Vezměte si správné brýle, odpovídáte zřejmě na jiné téma, či jinému přispěvateli.

    Vložil Čtenář (bez ověření), 6. Leden 2016 - 15:59

    Já se ptal: Jak se vlastník dozví, že probíhala kontrola? Jak si může být jistý, že mu výbor nebo správce předkládá všechny listiny?

    Tak se ptám znova – co je tom závadné, ty medový kvítku??

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".