kotelna

Vložil Šárka Šmolíková (bez ověření), 30. Prosinec 2014 - 13:50 ::

Dobrý den,

jsme dům o 40 bytových jednotkách, v roce 1995 byla v domě při rekonstrukci zřízena plynová kotelna. V roce 2003 byla plynová kotelna zrušena, nájemníků se nikdo neptal a byli jsme připojení na Plzeňskou teplárenskou.V roce 2007 jsme si byty odkoupili, neustálé zvyšování cen za teplo Plzeňskou teplárenskou je nehorázné a proto bychom rádi obnovili kotelnu,ale potřebovali bychom vědět jak na to, kde začít, kdo by nám poradil a eventuélně mohl propočítat úsporu.

Děkuji za radu

Šmolíková Šárka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Roman Ivanov (bez ověření), 5. Leden 2015 - 19:53
    1. Každé odpojení od CZT podléhá stavebnímu řízení
    2. Novelizací stavebního zákona po 1. 1. 2013 v podstatě zanikla možnost výstavby plynového zdroje do 50 kW bez stavebního povolení. V §103 stavebního zákona jsou vyjmenované stavby, které nepodléhají stavebnímu zřízení, e) bod 9. stavby pro výrobu energie s celkovým instalovaným výkonem do 20 kW…
    3. Není potřeba se bát stavebních řízení a povolení. Jedná se o procedury, které mohou sice tak trochu zavánět zbytečnou byrokratickou zátěží, ale na druhou stranu nutí stavebníka dodržovat předpisy a normy, a tudíž dodat dílo bezpečné a po technické stránce vyhovující, takže je to vlastně služba zákazníkům a investorům, aby bylo vše provedeno tak, jak má.
    4. Smlouva s CZT by se měla vypovědět. Vždy totiž záleží na tom, jak je předmětná smlouva formulovaná, tudíž nemusí být pravda, že pokud nebudete mít odběr, nebude Vám nic účtováno, protože pokud máte smluvně daný minimální odběr, budete platiti, i když máte nulovou spotřebu. Smlouvy nejsou univerzální, mohou mít různé podmínky a je potřeba je posoudit individuálně.
    5. Cena tepla z lokální plynové kotelny se dá celkem přesně dopředu vypočítat, a to včetně nákladů na revize, servis, investici a nákladů na energii (samotný plyn a el. energie na provoz kotelny). Potřebné revize plynové kotelny zahrnují revizi plynových zařízení, revizi spalinových cesty, revizi tlakových nádob, revizi elektro zařízení a revizi PBZ. Vlastníci objektů, a především výbor SVJ, případně bytové družstvo, zodpovídají za to, že stavby splní všechny technické nároky dle zákona, tedy i platnost revizí objektu, revize je možné provádět pravidelně z dalšími revizemi instalací objektu. Z hlediska nároků na obslužnost, by se dalo říci, že kaskáda dvou kotlů s maximálním výkonem jednoho kotle do 50 kW a maximálním součtovým výkonem do 100 kW, je prakticky téměř bezobslužná. Kotelny v řádově stovek kW již potřebují stálou obsluhu, ale při vyšším výkonu a vyšší spotřebě se náklady na obsluhu stávají malým podílem z celkové ceny za GJ, a zároveň u vyššího odběru se dá sjednat lepší cena za palivo.
    6. Pro přesné stanovení výše úspor a návratnost investice je potřeba provést individuální výpočet. Samotná investice do kaskády kondenzačních kotlů např. s výkonem 60 kW nebo 95 KW se příliš neliší, ale výše zhodnocení záleží zejména od výší spotřeby objektu. Obecně platí, že pokud se aktuální cena z CZT pohybuje od 550 Kč / GJ, tak se investice rozhodně vyplatí.
    7. Je dobré obrátit se přímo na odborníky, kteří jsou schopni posoudit situaci na základě předchozích zkušeností a měření, navrhnout kompletní řešení a provést systematicky všechny činnosti od zpracování projektové dokumentace, vyřízení legislativních kroků, zrealizování stavby, včetně potřebných revizí a zkoušek, až po kolaudaci stavby.

    V případě zájmu o další informace nás můžete kontaktovat na info@eastcz­.cz

    Vložil Emill (bez ověření), 3. Leden 2015 - 18:30

    Pokud se dá vyřešit odvod spalin pak kondenzačními kotli pro každý byt. V případě společného plynového kotle není třeba postupovat martyrium dle uvedeného příspěvku. Místo zřízení kotelny lze naprojektovat samostatné kondenzační kotle do 50 kWh zapojené do kaskády a oddělené stavebně příčkami. K tomu je třeba mít smlouvu o připojení k distribuční soustavě od místně příslušného distributora plynu (RWE, E.ON nebo pražská plynárenská). Zařízení, které není kotelnou nad 50 kWh, nepodléhá stavebnímu řízení ani ohlášení stavby. Projekt je otázkou jednotek tisíců, realizace bez spotřebičů také. Předpokládám, že stávající uliční přípojka vyhovuje, když byl takto již objekt vytápěn a tedy náklady na přípojku budou nulové. Výhodou zapojení kaskády(pro 40 bytů předpokládám max. 3 kotlů) je i lepší regulace mimo topnou sezonu a odolnost proti výpadkům při poruše jednoho kotle. Smlouvu s teplárnou není třeba vypovídat. Prostě měřidlo na patě nebude vykazovat odběr a nebude co fakturovat.

    Vložil Libor Tobiáš (bez ověření), 2. Leden 2015 - 23:33

    Při ceně tepla pro rok 2015 512 Kč s DPH se odpojení nevyplatí. Mělo by smysl o tom uvažovat při cenách nad 600 Kč. Doporučuji článek na tomto odkazu: http://energetika.tzb-info.cz/…rych-nakladu Pokud přeci jen budete uvažovat o přechodu na plynovou kotelnu, doporučuji nechat provést nejprve technicko-ekonomické posouzení, kde budou uvažovány investiční náklady, případné financování úvěrem, provozní náklady na kotelnu (plyn, roční revize, údržba, proškolená obsluha), zpracování posudků a projektu. Jinak je potřeba vyřídit stavební povolení a k tomu vyjádření dotčených orgánů, tj. stanovisko plynáren, hasičů, životního prostředí atd. Zpracování by měla zvládnout nějaká projekční firma, která se specializuje na projektování vytápění, kotelen, zpracování studií a auditů. Počítejte, že za studii a projekty vynaložíte finanční prostředky v řádech desititisíců Kč, než vůbec půjdete na stavební úřad.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".