Korespondenční hlasování

Vložil Anonymous, 21. Říjen 2006 - 11:24 ::

Myslíte, že je možné dát do stanov pro SVJ nějakou formu korespondenčního hlasování. Odporuje to nějak zákonu? Díky za odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil astera, 1. Červen 2011 - 21:24

    Astera Tak čas oponou trhnul… a v roce 2011 se ptám, zda je možno využít korespondenční hlasování, když ho máme ve Stanovách našeho SVJ, které byly schváleny 100 % vlastníků na první schůzi. Zatím jsme uspořádali jen jedno (bohužel neúspěšné) hlasování: nejprve jsme vlastníky mailem a na nástěnce informovali, že hlasování proběhne a dali jsme jim podrobný rozbor záležitosti, které se to bude týkat + znění otázky, na kterou se budeme ptát. Pak jsme na jednu stranu papíru napsali otázku (tedy např. CHcete v domě vybudovat to a to – konkrétní návrh a cena?), pod to jsme dali na téže stranu tabulku se jmény vlastníků, An, Ne, datum, podpis. Vše úmyslně na jedné straně papíru. Vlastníci se dostavili a podepsali. Pak se dole podepsal výbor a kontrolní komise. Teď mi ale někdo tvrdil, že to není zákonná forma hlasování SVJ a že by ji mohl třebas i po letech někdo napadnout. Jsem předsedkyně SVJ a nechci si přidělat ještě víc problémů, než mám. Prosím tedy o názor a zkušenosti. Díky

    Vložil jardaparda, 1. Červen 2011 - 22:01

    Původní stanovisko MMR ohledně "per rollam" je jistě stále platné, a nic se na něm nezměnilo (ani zákon se nezměnil). Je také náhodou velmi rozumné. Naštěstí se tímto rozumem a argumenty nakonec řídila po veřejných připomínkách i legislativní rada vlády:
    http://www.portalsvj.cz/diskuse/zovb-jako-soucast-obcz-kveten-2011#comment-40472

    Co ovšem vyleze nakonec z legislativního bordelu, hemžícího se zmetky mimo zdravej rozum extrémně často, to se teprve uvidí... :-(

    Vložil lolek (bez ověření), 2. Červen 2011 - 3:31

    „korespondenční hlasování“ / „per-rollam“ je obdoba „tajného“ hlasování?
    Nebo jaký rozdíl by pak byl mezi tajným a korespondenčním?

    ?? Jak by se mělo vůbec chápat „tajné hlasování“ ??

    • ____ jako v nemožnost ztotožnit kdykoli „hlas“ v „volbou“ jen v okamžiku hlasování
    • nebo jako v nemožnost ztotožnit kdykoli „hlas“ v „volbou“ kdykoli po skončení

    ? lolek

    Vložil Anonymous, 25. Listopad 2006 - 10:24

    Elektronická forma hlasování je samozřejmě možná. Sám s tím mám dobré zkušenosti například z doby, kdy jsem předsedal Akademickému senátu VLA. Tam jsme zavedli elektronické hlasování o tématech, která nevyžadují hlasování tajné. Každý senátor měl svůj kód, deadline pro hlasování byl jeden týden a otázka k hlasování byla doručena e-mailem, jakož i odpověď daného senátora. Summa summarum, chce to mít jen dobrou vůli a e-mailovou schránku, kterou si jednou týdně prohlédnete. V případě bytových jednotek je možná ještě jedna varianta. Hlasovací lístky mohou vložit do poštovních schránek a vlastníci jednotek je po vyplnění mohou vložit do volební urny uložené vedle krabice s odhozenými reklamami. … Přeji pěkný den z Brna, Jan Österreicher

    Vložil Pavel, 1. Listopad 2006 - 0:47

    I když ZoB je soukromoprávní předpis, tak se obávám, že korespondečně hlasovat nelze.

    Institut náhradní schůze shromáždění byl uveden v novém návrhu zákona (sněmovní tisk 1 118), ale ten spadne pod stůl, protože stará sněmovna skončila a ta nová návrh nepřevezme.

    Řešení vidím v udělení plných mocí. Pokud by byly dopředu formulovány návrhy usnesení a zapsány na „hlasovací listy“ tak by je mohl přítomný vlastník na základě plné moci uplatnit i za nepřítomné vlastníky a nepřítomní vlastníci by měli jistotu, že se uplatní to, co chtějí. Je to krkolomné, ale nic lepšího mne nenapadá.

    Hezký den PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil HonzaT, 1. Listopad 2006 - 6:08

    Nelze použít korespondenční formu hlasování, pokud není uvedena v zákoně o vlastnictví bytů. Informoval jsem se u několika právníků a bohužel to tak je.

    Vložil ucel (bez ověření), 7. Srpen 2011 - 16:42

    bylo by vhodné osvětlit si, proč taková možnost hlasování vznikla. Domnívám se, že proto, aby nikomu nebyla upřena možnost svobodně vyjádřit hlasem svůj postoj i v případě, že osobní jednání při hlasování není možné. Shánějí-li se hlasy v takovém společenství jako je SVJ, pak to můžem považovat za zneužívání této možnosti hlasování a dá se to považovat za účelové a vysoce podezřelé. Proro by bylo vhodné toto mít na paměti.

    Vložil Anonymous, 1. Listopad 2006 - 11:15

    Takže změna stanoviska proti 23.8.2006?? Cituji: „Ve vzorových stanovách článek XII. je tato možnost zmíněna v případě, že je třeba 100% souhlas. Myslím, že by bylo možné to rozšířit na jakékoliv hlasování, ale podle mě to musíte mít ve stanovách.“

    Skusím se poptat, ta analogie s článkem XII se mi velmi líbí.

    Hezký den PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil HonzaT, 1. Listopad 2006 - 11:58

    změna stanoviska. Za prvé mi to potvrdilo několik právníků, za druhé telefonicky to mám i z Ministerstva pro místní rozvoj (snad mi to dají i písemně) a za třetí četl jsem to i v článku v odborném časopise (to taky psal právník). Původně jsem si myslel, že tahle moje dedukce by mohla platit, ale nejsem právník, tak jsem se poptal a prý to prostě možné není.

    Vložil Pavel, 1. Listopad 2006 - 13:30

    Já vidím šanci v tom, že čl. XII vzorových stanov to vlastně připouští a to by potom bylo nad rámec zákona. A pouhé nařízení vlády nemůže jít nad zákon. To by nemělo projít legislativní radou vlády.

    Druhá varianta je, že to možné je, a nařízení vlády to pouze využilo. V soukromém právu přece platí, že co není zakázáno, je povoleno.

    Zákon korespondenční hlasování určitě explicitně nezakazuje a když si to shromáždění dá do stanov.........

    A že to řekli nějací právníci mne nechává klidným, mám řadu judikátů, kdy i jednotlivé senáty stejného soudu rozhodují jinak. Pikantní je, že se jedná o jednotlivé senáty Nejvyššího správní soudu, nebo o rozdílné názory Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu. A tam by snad měli sedět lidi, co by měli právo znát.

    No půjdu po stopě, snad získám kontakt na jednoho z tvůrců toho paskvilu co se zove ZoB.

    Hezký den PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Pavel, 17. Listopad 2006 - 14:43

    Podle informace z jednoho velmi velkého družstva, kde už 6 let převádí byty na vlastníky, tak korespondečně hlasovat lze. Mají to konzultované s jedním z „tvůrců“ ZoVB, kterého si platí.

    Musí se to upravit do stanov. Jen upozorňují na praktickou stránku věci, někdo musí lidi obejít a vysvětlit jim, co je na tom papíře napsáno.

    Ti právníci, co byli proti, uváděli nějaké argumenty, nebo to bylo jen „podle jejich právního názoru“?

    Hezký den PavelSVJ@centrum­.cz

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".