Kolik činí u Vás příspěvek na správu domu

Vložil Šámot (bez ověření), 23. Červen 2018 - 17:39 ::

Kolik činí u Vás příspěvek na správu domu a pozemku?

(např. 1, 2, 5, 10, 20, 50 Kč/m2/měsíc)

A jak jste jeho výši stanovili?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jakub 2215e8 Novák (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 21:43
    Vložil Pav el II (bez ověření), 24. Červen 2018 - 22:18

    Před několika roky jsme se dohodli na zateplení a opravě fasády a podle rozpočtu si stanovili výši záloh tak, aby bylo možné opravu provést a uhradit. Výše záloh se tedy stanovovala dle projektovaných nákladů, době platby záloh a podílu každého vlastníka na společných částech uvedeného na LV. Jistě to mnohé překvapí, že jsme se nepodívali z okna a nezvolili 50, 100, nebo 5000 kč/m2 podle počtu právě viditelných hvězd, což je běžná praxe.

    Vložil Pamětník (bez ověření), 23. Červen 2018 - 19:10

    http://www.portalsvj.cz/…vysledky.php

    Zde je skoro 8 tisíc odpovědí.

    Vložil Šámot (bez ověření), 23. Červen 2018 - 21:06

    Jsou tam poněkud nejasné sloupce nadepsané „Fond“ a „Provoz“ bez uvedení měnové, plošné a časové měrové jesnotky. Autor nechť pojmy objasní a jednotky doplní.

    Vložil Šámot (bez ověření), 23. Červen 2018 - 22:22

    Ve sloupečku Fond jsou mj. údaje: 0, 2, 11200

    Ve sloupečku Provoz jsou mj. údaje 0, 1, 12000

    Takováto čísla jsou nesrovnatelná, je vyloučeno, aby se (při stejné jednotce!) lišila o 4 řády.

    Vložil Tabulka (bez ověření), 24. Červen 2018 - 7:23

    Některé údaje jsou v Kč/m2 a některé v Kč. Osoby splňující § 4 občana to zvládnou.

    Vložil Tabulka (bez ověření), 24. Červen 2018 - 7:23

    Některé údaje jsou v Kč/m2 a některé v Kč. Osoby splňující § 4 občana to zvládnou.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 23. Červen 2018 - 20:30

    Skoro 8 tisíc odpovědí odpovídá na otázku, kolik činí příspěvek na správu. Neodpovídá však na otázku „A jak jste jeho výši stanovili“.

    Velká část SVJ stanoví výši příspěvku od oka nebo protože to tak mají vedle v domě apod.

    Správný postup je stanovit příspěvek podle rozpočtovaných nákladů na správu. Kdosi se na tomto portálu před časem ptal, jak předepisovat zálohy na správu.

    Na svém webu jsem uvedla ukázku, která má dva listy. Předpisy jsou až na druhém listu.

    Na prvním je to, co by vás mohlo zajímat, tedy algoritmus, jak se vypočítají a vlastníkům zdůvodní výše předepisovaných příspěvků na správu. Tabulka je v Excelu i se vzorci pro výpočty.

    http://klaiex.webnode.cz/…vu-a-sluzby/

    N. Klainová

    Vložil Šámot (bez ověření), 23. Červen 2018 - 21:14

    Tabulka paní Klainové vypadá solidně. Můžu poprosit doplnit dlouhodobé zálohy, aby bylo vidět, na jaký účet se účtují a jak se stanoví jejich výše na základě rozpočtu? Děkuji.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 23. Červen 2018 - 21:25

    Dlouhodobé zálohy (DZ) se stanoví úplně stejně. Do předpisu se zavede další sloupec. Akce se musí plánovat, sestavit roční rozpočet atd. a na vlastníky rozpočítat celkovou roční částku podle stanovených pravidel (většinou podle podílů na společných částech).

    Správně (podle § 19 ZoÚ) se mají dlouhodobé zálohy tvořit na schválené akce (zateplení, finančně náročné opravy apod.), které budou řešeny v budoucích letech. Tyto zásady SVJ často nerespektují. Klidně z nich platí drobné výdaje, odměny, pojistné a další náklady, které se každoročně opakují a mají být hrazeny z krátkodobých záloh na správu.

    Vložil Šámot (bez ověření), 23. Červen 2018 - 21:47

    Děkuji. Kde je v ZoÚ uvedeno, že zálohy musí být vyúčtovány? Ano, i o takovéto samozřejmosti je v našem SVJ nejednota.

    Vložil Kornélie (bez ověření), 26. Červen 2018 - 5:07

    „Kde je v ZoÚ uvedeno, že zálohy musí být vyúčtovány?“

    Povinnost vyúčtovat zálohy je v občanském zákoníku.

    Vložil Kornélie (bez ověření), 26. Červen 2018 - 15:46

    Kde ukládá zákon povinnost vyúčtovat nakládání se společnou věcí a její správu:

    „Spoluvlastníku náleží vyúčtování, jak bylo se společnou věcí nakládáno…“ § 1118 občanského zákoníku

    „Správce má právní postavení příkazníka. Musí spoluvlastníkům správu vyúčtovat …“ § 1135 občanského zákoníku

    Vložil Pavel II (bez ověření), 24. Červen 2018 - 22:28

    vyúčtovávají ví každé malé dítě /jen některé stratutáry tato vědomost minula/. Kupodivu to u dodávek vody a energií nezpochybňují, ale u záloh na opravy ano. Důvodem je i větička, která se dost často u starých stanovc opisovala, že se dlouhodobé zálohy nevyúčtovávají a převádí do dalšího období. To mělo samozřejmě logiku u spoření na nějakou zásadní oprAvu trvající několik let, méně pak když se akce provedla a zaplatila. Proto je dobré, když je tato záležitost ve stanovách jasně a zřetelně uvedena. Takže si počtěte co uvádí ty Vaše. Pokud nic pak se nedivte, že i samozřejmost není zřejmá. No a hlasoval jste pro ně nebo je jen zdědil koupí bytu?

    Vložil Petr, 26. Červen 2018 - 14:32

    obsáhle viz pan Pavel ze srpna 2016

    www.portalsvj.cz/…spevek-v-noz

    Co znamená příspěvek v NOZ?

    Vložil Pavel, 3. Srpen 2016 – 22:11 :: Návrhy na změnu zákona

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".