Kola na chodbe v bytovem dome

Vložil Smutna sova (bez ověření), 27. Červenec 2019 - 21:06 ::

Mam jen skromny dotaz, treba uz ho nekdo zde resil a zna odpoved, v nasem bytovem dome , si nekteri lide zvykli odkladat hned za vchodovymi dvermi do domu sva kola, nekdy se tam sejdou i tri kola, kolem techto kol je spatny pristup na schodiste, ktere vede do sklepu a je tam tim padem spatny pristup a velmi uzky prostor na prochazeni a take vchodove dvere nejdou poradne otevrit, protoze tam zavazi tyhle odlozena kola a vzhledove to take zrovna nevypada hezky, vznika nebezpeci urazu, anebo shozeni kol, kde muzete kolo omylem pri prochazeni shodit a ponicit, dum ma kolarnu a kazdy najemnik ma velky uzamykatelny sklep, presto jsou lini kolo do kolarny zanest, na zdi u takto odlozenych kol je napsana cedulka , ze tam kola nemaji odkladat a ani na slovni upozorneni nereaguji, co udelat?? jak je donutit, aby kola davali tam kam patri..spravce domu nemame jsem maly bytovy dum se 4 byty, kde kazdy mame svuj kopeny byt, pouze ostani prostory jsou spolecne, jako je pradelna, kolarna, kocarkarna… kdo poradi jestli vi jak to vyresit… dekuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Werewolf, 6. Srpen 2019 - 14:11

  Rady typu, že „jsou povinni, protože předpisy jsou takové a makové“ jsou Vám k ničemu, jestliže je to nezajímá. Vypusťte jim ventilky, jednou, dvakrát, třikrát… Nic nepoškodíte a je přestane bavit si je dofukovat, radši si je schovají alespoň proto, aby je měli v pořádku, když už ne proto, že by jim ležely na srdci právní predpisy…

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 14:35

  Z částí „Rady typu, že „jsou povinni, protože předpisy jsou takové a makové“…“ s vámi plně souhlasím. Avšak doporučovat vypouštět ventilky je věcí značně problematickou, neboť se pochopitelně jedná o poškozování cizí věci, které by mohlo skončit u přestupkové komise.

  Vložil Werewolf, 6. Srpen 2019 - 14:53

  Nesouhlasím s Vámi, že se „pochopitelně jedná o poškozování cizí věci“. Ještě jsem to zdůraznil. Jaké poškození máte přesně na mysli? Pokud se domníváte, že upuštěný vzduch je škoda, pak máme rozdílné názory. Ke škodě nedochází naprosto k žádné a tedy nemůže být věc ani kvalifikována jako přestupek.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 15:21

  Netvrdím, že se mnou musíte souhlasit. Avšak vypuštěním vzduchu z pneumatik způsobíte, že jízdní kolo je nepojízdné a zvláště, pokud to způsobíte opakovaně, k čemuž nabádáte, může být vaše jednání považováno za přestupek.

  A to se nezmiňuji o situaci, že majitel nasedne na kolo s vypuštěnými pneumatikami, pojede s ním a… např. upadne a zraní se. Netvrdím, že on se zcela zbaví odpovědnosti za vzniklé zranění (měl si kolo před jízdou řádně překontrolovat), ale podstatná část bude na vás (pokud jste mu kola vypustil a on to prokáže).

  Možností je pochopitelně více. Vypustíte mu kolo, on jej bude muset opravit (nafouknout kola) a díky tomu zmešká např. důležitou schůzku v důsledku čehož nezíská např. zakázku. A opět, pokud prokáže, že jste mu kolo vypustil může na vás požadovat náhradu za ušlou zakázku (prokáže-li, že by ji získal).

  Vypuštění ventilku je poškozování cízí věci, které může mít dalekosáhlé důsledky pro toho, kdo tak učinil.

  Vložil Andreas (bez ověření), 4. Srpen 2019 - 20:06

  Zákon 133/1985 Sb., O požární ochraně

  § 5, (1) Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny b) vytvářet podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, zejména udržovat volné … únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením elektrické energie…,

  Zákon 183/2006 Sb., Stavební zákon

  § 126, (1) Stavbu lze užívat jen k účelu vymezenému zejména v kolaudačním rozhodnutí, v oznámení o užívání stavby nebo v kolaudačním souhlasu. Nevyžaduje-li stavba kolaudaci podle § 119 odst. 1, lze ji užívat jen k účelu vymezenému v povolení stavby.

  Vyhláška 23/2008 Sb.,

  § 30(1) Při užívání stavby musí být zachována úroveň požární ochrany vyplývající z technických podmínek požární ochrany staveb, podle kterých byla stavba navržena, provedena a bylo zahájeno její užívání.

  Doufám že jsem Vám pomohl. Pokud není řeč ani s předsednictvem, zkuste HZS – státní požární dozor.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 5. Srpen 2019 - 11:45

  Dotaz zněl: jak je donutit, aby kola davali tam kam patri? Směřováno na fyzické osoby, jež tam ta kolo odkládají. Uvedené paragrafy se na ně nevztahují.

  Vložil Hasič (bez ověření), 12. Srpen 2019 - 21:13

  „jak je donutit, aby kola davali tam kam patri? Směřováno na fyzické osoby, jež tam ta kolo odkládají. Uvedené paragrafy se na ně nevztahují.“

  Podle našeho výkladu je za požární bezpečnost odpovědné SVJ, přičemž se použije sazebník pro právnické osoby. Dříve jsme nejprve upozorňovali, nyní rovnou pokutujeme.

  Vím, že odpovědný by měl být vlastník věci, ale nám významně zjednodušuje práci, když pokutujeme správce. Pokuty jsou příjmem státního rozpočtu.

  Vložil H. (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 6:30

  Ano, pro vás je jednodušší pokutovat SVJ, ale jak má to SVJ vlastníka donutit?

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 9:05

  Nejenom jednodušší, ale právně je to správný postup. Kontrolují prostory, které spravuje SVJ a za které je SVJ odpovědné. Narazí-li v rámci kontroly tohoto subjektu v jeho prostorách na závadu způsobenou fyzickou osobou, nemohou zahájit kontrolu této fyzické osoby. To je nepřípustné. To mnoho diskutujících nechápe. V návaznosti na to nechápe, že úvodní dotaz právě směřoval na fyzickou osobu. Vy problém chápete dobře.

  Vložil Čtenář (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 9:50

  Tazatelka není v domě SVJ!

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 10:09

  „Tazatelka není v domě SVJ!“

  Smutná sova má osobu odpovědnou za správu domu (nevíme, zda to je SVJ).

  Vložil Čtenář (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 10:32

  Tazatelka nemá osobu odpovědnou za správu domu.

  „spravce domu nemame jsem maly bytovy dum se 4 byty, …“

  Je zbytečné řešit slovíčka – jak donutit fyzickou osobu. Tento problém jistě existuje ve více domech (bez SVJ).

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 10:41

  „Tazatelka nemá osobu odpovědnou za správu domu.“

  Smutná sova má osobu odpovědnou za správu domu podle § 1192 občanského zákoníku.

  Vložil Čtenář (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 11:04

  Jsou domy (bez SVJ), kde skutečného správce nemají vč. domu v dotazu.

  Paní tazatelka tedy může problém řešit se správcem dle § 1192 občanského zákoníku.

  Další konkrétní řešení. Potom že žádné neexistuje (dle jednoho diskutéra).

  Vložil Elena (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 11:18

  „Paní tazatelka tedy může problém řešit se správcem dle § 1192 občanského zákoníku.“

  Zajisté.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 9:56

  Přečtěte si předcházející příspěvek, na který jsem reagoval. Bylo v něm uvedeno SVJ.

  Vložil ČlenSVJ (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 8:25

  Zcela jednoduše.SVJ tu pokutu, předepíše k úhradě dotyčnému vlastníkovi.A tak stále dokola,včetně penále z prodlení,dokud se neumoudří.Na peníze lidi slyší nejlíp!

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 9:06

  Vašim postupem si nejsem zcela jist. Můžete uvést na základě čeho předepíše. Děkuji.

  Vložil ČlenSVJ (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 9:19

  Jist si být nemusíte,zato si musíte nejprve pročíst práva a povinnosti vlastníka jednotky, uvedená v 89/2012 Sb.,

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 9:50

  Tam nic takového není.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 12. Srpen 2019 - 22:00

  Ano, přesně tak! A o tom zde byla celá diskuse. Bohužel řada diskutujích to nepochopila.

  Vložil Čtenář (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 9:47

  Oddělení kontrolní činnosti HZS
  Toto oddělení se zabývá kontrolou dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně a to jak právnických, podnikajících fyzických osob a fyzických osob, posuzováním činností u kterých hrozí nebezpečí vzniku požáru. Požární kontroly je možno podle důležitosti rozdělit na komplexní kontroly, tematické kontroly a kontrolní dohlídky.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 9:55

  Ale tohle přece nikdo nespochybňuje! Řešíme konkrétní případ, a to jízdní kola fyzické osoby v prostorách právnické osoby. V tom je ten problém. Kontrola přijde na právnickou osobu, tu bude kontrolovat a případně pokutovat. Dotaz však zněl, jak donutit fyzickou osobu. V tom je ten problém!

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 10:13

  „jak donutit fyzickou osobu“

  Jak donutit fyzickou osobu – nevím. Jak dodržet požární bezpečnost – vím: Odstranit kola. To může (a měl by) učinit každý. Problém je s náklady na skladování kol. Obecní úřad je povinen přijmout každý nález, náklady se skladováním nevzniknou.

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 10:19

  Jak se postupuje v našem domě: Správce písemně obešle vlastníky, aby si svoje odložené věci odstranili s tím, že věci, které nebudou odstraněny a ani se k nim nikdo nepřihlásí, nechá odstranit na náklady všech. (Uvede odkaz na požární předpisy.)

  Bránil jsem se účtovaným nákladům s tím, že odložené věci nejsou moje a nebudu se podílet na úhradě odvozu – neuspěl jsem.

  Výsledek se dostavil: Společné prostory jsou volné.

  Nevím, jak by bylo postupováno, kdyby se vlastník ke svým věcem přihlásil, ale neodstranil je. Správce by je tak nemohl nechat odstranit.

  Vložil ? (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 19:58

  Pane Neugebauer, vždyť „hasič“ odpověděl jasně. Kola tam nemají co dělat, protože ve společných prostorách, která nejsou určena pro ukládání kol, nemají co dělat. V tomto případě dokonce omezují přístup a výstup do domu, respektive, mohou zapříčinit zranění při potřebě úniku z domu apod. A pokud to neřeší SV, respektive výbor, tak to je potřeba řešit s hasiči. A to bylo to, na co upozornil-dal návod na řešení „hasič“. Také má naprostou pravdu v tom, že SV musí dodržovat užívání domu tak, jak byl dům zkolaudován. Jak osvětlení ve společných prostorách, tak umístění jakýchkoliv předmětů v nich musí být v souladu s kolaudací domu. A pokud sv něco mění, tak musí být dodrženy příslušné normy. Dneska si vlastníci myslí (a bohužel i některé firmy, které na základě mandátní apod. smlouvy vykonávají práce pro sv), že mohou měnit cokoliv ve společných prostorách domu. Bohužel členové výboru si neuvědomují, že za takové změny nesou hmotnou odpovědnost jednotliví členové výboru, které na ty práce uzavřeli smlouvy a ne firmy, které práce vykonají.

  Vložil ? (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 20:18

  „Hasič“ je míněn v diskuzi Andreas, aby opět někdo neslovíčkařil.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 20:14

  Máte pravdu, že odpověděl, ale NE na dotaz, jak DONUTIT fyzickou osobu. O tom je spor, nikoliv o tom, co vy uvádíte.

  Vložil Andreas (bez ověření), 5. Srpen 2019 - 15:10

  Oprava, místo § 5(povinnosti právnických osob) zákona 133/1985 Sb. použijeme § 17(Základní povinnosti fyzických osob),

  pís. 1) Fyzická osoba je povinna, f) vytvářet v prostorách ve svém vlastnictví nebo užívání podmínky pro rychlé zdolání požáru a pro záchranné práce,

  Stavební zákon i vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb se na fyzické osoby samozřejmě vztahují.

  Na dotaz bylo zodpovězeno poslední větou.

  Vložil Werewolf, 6. Srpen 2019 - 14:07

  Na dotaz odpovězeno nebylo. Dotaz zněl „jak donutit“ a ne „co je kdo povinen“.

  Vložil Andreas (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 14:14

  Je smutné že nechápete význam psaného slova, natož souvislých vět.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 14:30

  On, narozdíl od vás, chápe!

  Vložil Sdr (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 15:42

  Werewolf a Neugebauer:

  Vypuštění ventilků (i kdyby je vypustila pošťačka), bude mít za následek odvetu vůči paní Smutna sova. Opravdu rada nad zlato.

  HZS donutí vyklidit únikový východ. Kam se asi kola dají? Tam kam patří.

  Pan Andreas poradil civilizované řešení, na rozdíl od jiných, nebo žádných.

  Vložil ? (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 20:11

  Sdr má pravdu. HZS donutí vyklidit únikový východ. Závada bude zapsána a bude dána lhůta pro odstranění kol. A pokud k odstranění kol nedojde, potom hrozí sv pokuty. Problém v těchto případech je ten, že ten vlastník, který objedná HZS a kontrolu včetně posudku, to zaplatí z vlastní kapsy a proto se vlastníci do takových akcí nehrnou. Bohužel je to na úkor celého společenství, protože v případě zranění z důvodů umístění kol, kde nepatří, tak to zaplatí všichni vlastníci v domě. Pak to mohou vymáhat na členech výboru, protože za řádnou správu domu nesou odpovědnost jednotliví členové sv.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 20:21

  Ale tohle nikdo nepopírá. Prvotní dotaz směřoval někam jinam. Werewolf to pochopil, že jde o úplně něco jiného.

  Vložil Andreas (bez ověření), 7. Srpen 2019 - 15:43

  Werewolf nepochopil, „jen“ zcela rezignoval na právní systém a řešení s ním spojené.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 7. Srpen 2019 - 16:26

  Bylo zde několikrát uváděno, že jste „hasič“. Mám to chápat, že jste mokrej nebo z prevence? Případně máte OZO?

  Werewolf právě pochopil tu jemnou nuanci v právním systému, o kolo, které se zde diskutuje.

  Vložil Sdr (bez ověření), 7. Srpen 2019 - 17:17

  Paní tazatelka uvedla dva problémy a tři žádosti (dotazy).

  Problémy:
  „spatny pristup na schodiste, ktere vede do sklepu“
  „vchodove dvere nejdou poradne otevrit“

  Žádosti:
  „co udelat??“
  „jak je donutit, aby kola davali tam kam patri“
  „kdo poradi jestli vi jak to vyresit“

  Nezáleží na tom, zda jde o kola, krabice, nebo skříně. Podstatné je, že je znemožněn přístup na schodiště do sklepa a že nejdou otevřít vchodové dveře. Lidé, kteří toto způsobují, nemusejí mít vědomosti o nějakých § a předpisech.

  To, co již bylo napsáno, podrobněji: hasiči radí.

  (T.N. svým přínosem k řešení problémů připomíná přispěvatele „anonim – nemazat admine“)

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 7. Srpen 2019 - 18:23

  Omlouvám se, že jsem si po sobě nepřečetl napsaný příspěvek. Nemělo být „o kolo“, ale „okolo“. Ještě jednou se omlouvám.

  „Lidé, kteří toto způsobují, nemusejí mít vědomosti o nějakých § a předpisech.“ Neznalost zákona neomlouvá.

  Vložil Sdr (bez ověření), 7. Srpen 2019 - 19:04

  Kolo, jako hlavní a neřešitelný problém uvádíte od začátku.

  Věta: „Lidé, kteří toto způsobují, nemusejí mít vědomosti o nějakých § a předpisech.“
  byla reakcí na příspěvek:

  Vložil Werewolf, 6. Srpen 2019 – 14:11
  Rady typu, že „jsou povinni, protože předpisy jsou takové a makové“ jsou Vám k ničemu, jestliže je to nezajímá …když už ne proto, že by jim ležely na srdci právní predpisy 

  Vlákno má určitou posloupnost příspěvků a reakcí.

  Směšné je to, že se T.N. snaží napodobovat konverzaci mezi p.Justitianus a p.zdeseny clen SVJ.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 7. Srpen 2019 - 19:30

  Váše příspěvky jsou zcela zmatečné! Nenapodobuji žádnou konverzaci. Snažím se do problému vnést kvalifikovaný ná­zor.

  Vložil Werewolf, 12. Srpen 2019 - 20:38

  Sdr a Andreas, zcela o koze a o voze. „Jak donutit“ nevyřešíte citováním nějakého paragrafu. Donutit znamená, chytit za flígr a odtáhnout k překážejícím věcem, hrozit namířenou zbraní, vlastně hrozit jakkoli, zkrátka přesvědčit dotyčného, že je v jeho zájmu danou věc udělat. Je sice hezké, že je v zákoně dána nějaká povinost, ale ta ještě nemusí budit onen zájem… Zkuste si přestat hrát na inteligentní zkuste uvažovat prakticky a hledat, které to řešení je vhodné…

  Vložil Psychiatr (bez ověření), 13. Srpen 2019 - 11:26

  Evidentní následky šikany.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 16:45

  Další, který neumí číst psaný text.

  „HZS donutí vyklidit únikový východ.“ – Přemýšlejte nad tím koho donutí a na koho byl směřován dotaz! Werewolf pochopil v čem je problém.

  Snad pochopíte z následujícího citátu. „Toto je, ale opravdu, ale opravdu špatně položená otázka“.

  Na otázku, jak je položená není vhodná odpověď, proto jsem na ni neodpověděl. Odpověď Andrease je na otázku, která nebyla položena. On si význam položené otázky modifikoval tak, aby na ni mohl odpovědět.

  Vložil Andreas (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 14:42

  Pane Neugebauere, v domě jsou 4 spoluvlastníci. Jak tedy chcete aby jeden donutil ostatní? Bez argumentů – které jsem narozdíl od Vás dodal. Sám jistě dobře víte, že represivní moc pouze HZS, případně stavební úřad. Toto jsem tazateli poradil, odpovězeno bylo.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 15:06

  Vy stále nechápete význam psaného textu. S tím souvisí i to, že jsem tazateli neodpověděl, neboť uspokojivou odpověď na jeho dotaz není možné uvést. To, narozdíl od vás, Werewolf pochopil.

  Ještě jednou. Dotaz zněl: jak je donutit, aby kola davali tam kam patri? K tomu opravdu nestačí citované paragrafy. HZS, ani stavební úřad je nedonutí k tomu, aby ta kola dávali tam, kam patří.

  Vložil Andreas (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 15:23

  Ale chápu a proto to píšu, nevím jakou máte praxi se zajišťování PO v bytových či polyfunkčních domech, třeba mě to převážně živí.

  A praxe je taková, že pokud se pár beranů nedomluví a jsou na nože, tak tohle nic nezhorší, akorát ti „postižení“ si to holt budou dávat kam mají. Tohoto krajního (vypouštění ventilků nepočítám) řešení jsem byl svědkem dost krát a až na výjimku(kde nepomohla ani dohlídka) to zabralo. Kupodivu se v těch domech časem vztahy zlepšily, sami to pak začali vidět v jiné perspektivě.

  Takže ano, tak jak jsem to napsal tak to jde. Ale třeba bude tazatel patřit k tomu mizivému % výjimek.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 16:37

  Pokud je pravda, co píšete, tak dobře víte, že důvodem ke zlepšení nebyly uvedené paragrafy.

  Vložil Andreas (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 16:56

  Samozřejmě že ne, důvodem je vždy riziko sankce, jde jen o to jak moc se muselo tlačit na pilu než to daný pochopil.

  Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 17:29

  No vidite, že je to trochu jinak, než jste tvrdil. A ono by se dalo jít ještě o kousíček dál. A na konec se shodnem.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".