Kdo větrá, platí

Vložil § (bez ověření), 26. Únor 2017 - 14:52 ::

Probíhá zde diskuse o rozúčtování nákladů na teplo stylem tenká trubka platí méně. Navrhuji alternativní přístup:

Náklady na teplo rozúčtovat podle instalovaných snímačů otevřenosti okna (trvale zavřené okno 0, okno otevřené polovinu času 0,5, trvale otevřené okno 1 atd.) podle pravidla kdo větrá, platí. Technický problém to nepředstavuje, takovéto snímače i se signalizací do centrální jednotky jsou běžně na trhu (pro potřeby elektronických zabezpečovacích systémů).

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil § (bez ověření), 26. Únor 2017 - 16:15

    Chová-li soused velkého psa, platíte méně, než když chová malého (nebo žádného). To je fyzika.

    Vložil Chovatel (bez ověření), 26. Únor 2017 - 16:17

    Stačí tedy měřit střední počet a střední velikost psů chovaných v jednotce. (Počet lidí v jednotce je podle OZ rozúčtovateli znám, měřit netřeba.) Pokud by soused choval koně, Vám by za teplo vraceli.

    Vložil Vlastiks, 28. Únor 2017 - 7:39

    U koní je třeba zohlednit rozdíl mezi teplokrevníky, chladnokrevníky a plnokrevníky.

    Jinak – v případě psů dojde postupně k záměně postavení pána a spolubydlícího, a kromě teplotních vlivů, je vliv na znečišťování i okolí bytu, domu a blízkého okolí.

    Vložil Inženýr (bez ověření), 26. Únor 2017 - 16:08

    To co zde řešíte je proměnlivý tepelný odpor obálky domu. Pan Ing. Černý Vám to vysvětlí podrobněji.

    Vložil tep (bez ověření), 26. Únor 2017 - 15:57

    Tam, kde jsou plynové sporáky, tak v oknu nebo u balkonových dveří je výřez izolace, který zajišťuje nucené větrání, aby byla zajištěna normovaná výměna vzduchu, aby se obyvatelé neotravovali spalinami. Když chcete takovou kuchyni vyhřát na stupňů radiátorem, spotřebujete daleko více tepla. Zatím nikdo nespočítal, kolik tepla se odvětrá přes takovéto kuchyně, ale všichni počítají s tím, že toto teplo odebírají sousední byty, které topí méně…Legislativa totiž žádné odvětrané teplo nezná. No a pokud nasadíte na radiátor v kuchyni korekční koeficient, tak ztráty tepla dokonale zakamuflujete. V kuchyni přece máte mít stejnou teplotní pohodu jako v obýváku!

    Vložil Ing. Otakar Černý, 26. Únor 2017 - 17:48

    Já se sice výpočtem součinitelů polohy nezabývám, ale vím, že každý kvalitní výpočtář zahrne do tepelných ztrát i ztráty nezbytným větráním dle hygienických norem, kam patří i větrání v kuchyni. Tím se zajišťuje, že vytápění kuchyně na srovnatelnou teplotu se děje za srovnatelné náklady.

    Já navíc v programu beru v potaz i tepelné ztráty, zejména větráním, v důsledku rychlosti větru, které se nelineárně, ale kontinuálně zvyšují s nadzemní výškou bytu dle českých/evropských norem. Někteří rozúčtovatelé korekce tohoto druhu také provádějí, ale skokově od určitého podlaží.

    Vložil Eva F. (bez ověření), 28. Únor 2017 - 7:54

    Dobrý den, můj příspěvek se netýká rozúčtování tepla; máme všichni vlastní kotle.Ale jeden vlastník , který má byt nad suterénem, požaduje, aby se stropy suterénu zateplily, že mají v bytě zimu. Při jiné debatě vyšlo najevo, že obyvatelé tohoto bytu v ložnici větrají celonočně a to i v mrazech, pouze v těch třeskutých mají jen mikroventilaci. Já jsem laik, ale přijde mi, že by jim toto zateplení moc nepomohlo, že daleko víc si byt ochlazují tímto větráním. Může mi někdo , kdo má v tomto oboru zkušenosti, dát za pravdu(nebo názor vyvrátit?)

    Vložil tep (bez ověření), 26. Únor 2017 - 16:00

    Vypadla mi číslovka 24 (stupňů).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".