Kdo jsou skuteční zloději tepla

Vložil lake, 19. Září 2011 - 3:20 ::

V jiné diskusi uveřejnil přispěvatel "rentier" tento názor:
"Zloději tepla jsou zjednodušeně označováni ti vlastníci , jejichž náklady na teplo jsou pod hranicí 60-ti % průměru nákladů v zúčtovací jednotce."

Tento názor nesdílím. Na rozdíl od pana "rentiera" totiž nevidím zloděje tepla v těch, kteří topí málo (nazývejme je Netopiči). Při výpočtu nákladů na vytápění se postupuje podle vyhlášky č. 372/2001 Sb. tak, že kdo netopí, platí.

V souladu se zněním vyhlášky zaplatí pan Netopič právě tolik, aby jeho náklady na vytápění dosáhly minimálně 60% průměrných nákladů domu (vztaženo na 1 m2 podlahové plochy). V žádném případě tedy nelze pana Netopiče nazvat zlodějem tepla: odebírá sice teplo přes stěny, strop a podlahu od svých sousedů, ale za takto odebrané teplo odvádí do společné pokladny určitou částku.

Problém ale nastává při rozúčtování. Vzhledem k fyzikálním principům prostupu tepla by se o částku, zaplacenou panem Netopičem, měli podělit pouze vlastníci sousedících bytů, kterým pan Netopič teplo odčerpal. Ve všech družstvech a SVJ které znám se však postupuje v rozporu s fyzikálními principy: částka se totiž při korekcích "naslepo" rozpočítá na všechny jednotky v domě.

Za zloděje můžeme tedy označit vlastníky těch bytů, které nesousedí s bytem pana Netopiče. Žádné teplo mu nepředali a přesto si nechávají připsat část jím zaplacených peněz. O tyto částky obírají vlastníky těch jednotek, které skutečně vytápěly pana Netopiče přes stěny, strop či podlahu.

Můžeme tedy učinit tento závěr:
Pravým zlodějem tepla (správněji osobou, která se při rozúčtování tepla bezdůvodně obohatila) je pan rentier a s ním všichni další vlastníci bytů v domě. Mají totiž pravomoc změnit způsob výpočtu korekcí, a to hlasováním podle § 11 odst. 4 ZoVB. Namísto toho nečinně přihlížejí, jak částka od pana Netopiče se (bez fyzikálního či právního důvodu) "rozpouští" všem stejně.

lake

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Dotaz (bez ověření), 7. Červenec 2013 - 16:58

    pane Lake,

    zmiňuje se zde nějaký „zvláštní-algoritmus“ pro §4/3 vyhl.372/2001. Máte tedy algoritmus při jehož aplikaci by přestali domnělí zloději existovat? Takový který by se dal aplikovat v libovolném SVJ. Takový který máte třeba Vy ve Vašem SVJ…

    Dotaz

    Vložil rentier, 20. Září 2011 - 18:01

    Pane Lake . Nejsem pravý zlodějem tepla , protože v našem SVJ se o rozúčtování tepla dle Vyhlášky vůbec nejednalo . Výbor si nechal na shromáždění odhlasovat , že se §4, odst.4 vyhlášky řídit nebude . Nebyl jsem tomuto hlasování přítomen , protože :

    1. Na pozvánce o tomto bodě nebyla ani zmínka
    2. Odešel jsem pár minut před koncem znechucen porušením zákona v jiné záležitosti a vzhledem k uvedenému v bodě 1 , jsem neočekával další podraz ze strany výboru .

    Připravuji další příspěvek o odstrašujícím jednání výboru , který opakovaně ( jako na běžícím pásu ) porušuje závazná pravidla . Chvilku mi potrvá než to vše zpracuji a potom si rád přečtu komentáře . rentier

    Vložil lolek (bez ověření), 19. Září 2011 - 6:25

    „rentier“ se skutečně vyjádřil nepřesně – ale odpověď dostal již ve svém vláknu

    • cit.„…Ve všech družstvech a SVJ které znám se však postupuje v rozporu s fyzikálními principy: částka se totiž při korekcích „naslepo“ rozpočítá na všechny jednotky v domě…„

      pro ty kdož neví tak se postupuje de lege lata (Vyhláška-372/2001) a nikoli de lege ferenda (“…s principy…“)

    • cit.„…panem Netopičem, měli podělit pouze vlastníci sousedících bytů…“

      jo s tím se dá souhlasit.
      Mně by zajímalo jstli to takto vizionářsky funguje i u Vás pane Lake? Jestli tedy máte usnesen vlastní výklad §4/3 Vyhlášky – tedy možná by jste jej mohl předložit na tento veřejný pranýř

      Protože já taky neznám NIKOHO kdo by jen chtěl zveřejnit způsob §4/3 – protože to ka6d7 chytrol9n prezentuje jako know-how – viz.tolik dotazů k §7/2 a §7/3. Třeba by jsme assemblovali nějaký zatraceně dobrý způsob rozúčtování (TUV+TEP) zohledňující tu polohu. Mne by také zajímalo pokud spolu sousedí 2-paneláky jak budete „odměňovat“ Vlastníka ve druhém SVJ který „dotuje“.

    Také tedy učiním závěr:
    Co si Vlastníci odhlasovali k §4/3 to je. Pokud neodhlasovali NIC, pak je jen na libovůli rozúčtovatele jak §4/3 interpretuje – a taková je realita. Kdyby to Vlastníkům řekli – k čemu by je pak SVJ-čka za 100.000 i více ročně potřebovali že,

    Vlastníci kteří nesousedí s p.Netopičem rozhodně nejsou zloději jen tím že nio neudělali, proto aby se náklady dostaly tam kam patří. Uveďte laskavě p. Laku jak byste stanovil koeficienty pro spravedlivý výpočet a hlavně jak to vysvětlíte našemu kulturistovi-Vomáčkovi který má IQ-opice, že on svůj díl nedostane, protože nesousedí s žádným Netopičem.


    Jestli to má k něčemu být

    • uveďte jak §4/3 který jediný se dá modifikovat jste zmodifikovali ve Vašem SVJ

    lolek

    Vložil brtnk, 7. Červenec 2013 - 17:22

    máme taky na ITN a odhlasované 40 na 60% základní a spotřební složka. Já ústřední topení nevyužívám zcela a topím elektrikou a mám od ledna do 31.5. načtených v celém bytě 3+1 300 jednotek. Teplo jsem nikomu nebral, v bytě jsem měl 25st. Topil jsem elektrikou a stejně protože mám málo dílků zaplatím nehorázně ostatním, např. soused o 2 patra výš má od ledna do konce května 8000jednotek!!!!! Jsem zvědav kolik zaplatím.

    Vložil Dotaz (bez ověření), 7. Červenec 2013 - 21:35

    pokud neznáte ten algoritmus – platný pro Vaše SVJ, tak Vám to může být zcela jedno, protože se prostě nikdy nedovíte, zda co zaplatíte, je správně nebo není.

    Mrkněte na §7/2 vyhl.372 a ptejte se sám sebe zda uvedené hodnoty Vaše vyúčtování obsahuje, protože pokud neobsahuje a nereklamoval jste pak jste chybil.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".