Kde je problém?

Vložil Anonymous, 23. Srpen 2019 - 20:50 ::

Pravidla silničního provozu jsou napsána srozumitelně, jsou pokládána za rozumná a jsou v převážné většině dodržována (ačkoli na každé křižovatce nestojí policista), autoškoly neučí bludy.

Proč je tomu s pravidly bytového spoluvlastnictví jinak?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justýna (bez ověření), 24. Srpen 2019 - 15:45

  Možná roli hraje to, že v Česku má řidičký průkaz přes 6 mil. řidičů, takže naprostá většina dospělých prošla příslušnou výukou a výcvikem a mají praxi a tak mohou s pravidly seznámit i své děti. Účastníky silničního provozu jsou pak prakticky všichni. Sama si pamatuji, jak jsem „studovala“ autoškolu se svými rodiči ve svých asi osmi letech. Dopravní výchova se učí ve školách, a možná už v mateřské škole, to si už nepamatuji, a žákyně a žáky to zajímá a baví, chodí rádi na dopravní hřiště, na besedy s dopravními policisty, učí se první pomoc. Výklad pravidel většinou nečiní potíže, a co může být podstatné, řidičský průkaz mají i VIP (president republiky, Karel Gott atd. atd.).

  Možná roli hraje dopravní policie (tj. stát), která sice ne příliš často a ne příliš důsledně, ale přece jenom dodržování pravidel silničního provozu hlídá.

  Výraznější výchovu či osvětu v oblasti (bytového) spoluvlastnictví jsem naproti tomu nezaznamenala, informace sice jsou, ale musí se obtížně hledat, což zdaleka ne každý dokáže a jejich hodnota je navíc v mnoha případech pochybná, přitom v bytovém spoluvlastnictví v Česku bydlí přes 3 mil. lidí. Bohužel politici, tzv. ovlivňovači („opinion makers“) ani ostatní VIP v bytovém spoluvlastnictví nebydlí. Státu (soudům, policii, stavebním úřadům ad.) je to zjevně jedno.

  Vložil Judy (bez ověření), 28. Srpen 2019 - 8:05

  Problém je taky v tom, že je řada nabídek typu „Jak na neplatiče v SVJ“. Pokud ale zkustíme hledat nabídku služeb typu „Jak chránit práva vlastníka bytu“, neuspějeme.

  Ani na tomto foru nelze najít podstatnější relevantní doporučení, jak chránit práva vlastníka bytu. (Kromě nepoužitelných „Odvolejte výbor a začněte pracovat“.)

  Přesněji: Zde lze najít, a proto je toto forum cenné, jaká jsou práva vlastníka bytu a jakými předpisy se bytové spoluvlastnictví řídí. Není zde ovšem uvedeno, jak právo nastolit, ani zde nikdo neuvedl, že se mu podařilo právní stav obnovit.

  Vložil Ladislava (bez ověření), 25. Srpen 2019 - 20:30

  Situace je taková, že zatímco na silnicích panuje právo, v bytovém spoluvlastnictví vládne bezpráví.

  Psala jsem v tomto smyslu na MMR a odpověděli mi, že je vše v pořádku a že tomu tak není, protože vlastník bytu má právo obrátit se na soud.

  Ti, co právo pokoušeli prosadit (lake, Magda ad.), sem přestali přispívat.

  Vložil 777 (bez ověření), 25. Srpen 2019 - 22:03

  Magda sem nepřispívá, protože své laické výklady práva u českých soudů průběžně prohrává. Už se řešilo.

  Vložil ? (bez ověření), 28. Srpen 2019 - 9:35

  Magda nepřispívá z jiných důvodů, než zde píšete. A jen tak na okraj Magda a Lake znají bytové právo mnohem lépe, než jakýkoliv soudce – viz nesmyslné rozsudky. Tak asi tak. A můžete mínusovat.

  Vložil 777 (bez ověření), 28. Srpen 2019 - 9:47

  Popletené názory Magdy a lake neobstály u VS, NS a ÚS. Tak asi tak. Jinak Magda čelí žalobě za zpronevěření prostředků, když byla předsedkyní výboru. To je ten důvod proč nepřispívá?

  Vložil Pokorný (bez ověření), 29. Srpen 2019 - 10:48

  Myslím, že se o tom tady na foru už něco psalo. Můžete odkázat na takové příspěvky či uvést jiné odkazy třeba na listiny či zápisy SVJ, které takové informace obsahují?

  Vložil 777 (bez ověření), 29. Srpen 2019 - 11:23

  Na rozdíl od tajnosnubného „?“ vycházím z notářského zápisu ze shromáždění z 17.9.2014 strana 7, kde je uvedeno, že se jedná o statisícové částky, které měla zpronevěřit bývalá předsedkyně výboru SVJ s IČO 264 76 894.

  Vložil ? (bez ověření), 29. Srpen 2019 - 10:04

  Pomlouváte, aniž víte, proč Magda nepřispívá. Hlavně že chcete ublížit. Bez jejího souhlasu Vám důvod nemohu říci. Magda byla a je férová ženská a takto se dělají pomluvy. Když nevíte, tak aspoň hodíte špínu – to je fakt nechutné. Ale mluví to dostatečně o úrovní pisatele.

  Vložil solid, 24. Srpen 2019 - 11:21

  Možná je to tím,že žádný statutár,který se dobrovolně ujme funkce,nemusí nikomu prokazovat,že na funkci má „oprávnění“.

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 24. Srpen 2019 - 12:11

  „Možná je to tím,že žádný statutár,který se dobrovolně ujme funkce,nemusí nikomu prokazovat,že na funkci má „oprávnění“.“

  To zní na první pohled logicky. Jenže pravidla silničního provozu dodržují i ti, co řidičské oprávnění nemají (chodci, cyklisté, spolucestující v automobilu i v autobusu používají bezpečnostní pásy ad.)

  Ale máte pravdu, nějaký průkaz kvalifikace pro správu mnohamilinonového majetku by to chtělo. Kvalifikaci přitom vedle statutárů nemají ani tzv. „profesionálové“, takže není na koho se obrátit.

  Vložil JarekSVJ, 24. Srpen 2019 - 11:45

  Možná je to tím, že se vlastníci nechovají jako vlastníci ale je to většinou stádo líných, nezodpovědných , neochotných rozumbradů. Vše svádíte na statutáry ale tím dáváte pouze najevo svoji neschopnost.

  Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 24. Srpen 2019 - 12:22

  „Možná je to tím, že se vlastníci nechovají jako vlastníci ale je to většinou stádo líných, nezodpovědných, neochotných rozumbradů. Vše svádíte na statutáry, ale tím dáváte pouze najevo svoji neschopnost.“

  Na nikoho nic nesvádím, klidně mě označujte za líného, nezodpovědného, neochotného rozumbradu, to je nepodstatné a nic to neřeší.


  Jak může vlastník bytu zajistit správu domu, to neuvádíte. To by mě totiž zajímalo.

  Vložil solid, 24. Srpen 2019 - 12:03

  Zdravím JarekSVJ , uvažoval jste někdy též o možnosti,že třeba u vesnických , malých SVJ – bytových domů ,je situace opačná? Nečekám odpověď.

  Vložil Subbarru, 23. Srpen 2019 - 23:38

  To si říkám každý den také. :-)

  Vložil JarekSVJ, 25. Srpen 2019 - 6:30

  Znovu opakuji: jací vlastníci tak tací statutáři...... Přece mě tu nechcete oblbnout hrou na tzv. špatné statutáry a dobré vlastníky… a navíc nejvyšším orgánem svj není výbor ale shromáždění… Pokud nefunguje výbor tak nekritizuji, odvolám a sám začnu pracovat… Delší dobu pozoruji, že to jde se SVJ pěkně zkopce a vede to k placenému ( a né málo) profi statutárnímu výboru to znamená, že bude to takový polonájem široce napsané…

  Vložil Kos (bez ověření), 26. Srpen 2019 - 6:24

  Výbor je organizovaná menšina a shromáždění neorganizovaná většina.

  Vložil Leona (bez ověření), 25. Srpen 2019 - 12:47

  „nekritizuji, odvolám a sám začnu pracovat“

  Jak odvolám? Tuto službu u Vás objednávám, Vy to zjevně dokážete.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".