Je "stoupačkami" i horizontální vedení do sousedních bytů?

Vložil tusalaj, 11. Únor 2013 - 21:27 ::

V prohlášení vlastníka máme napsáno… součástí bytové jednotky jsou: ..vnitřní rozvody tepla, mimo stoupaček těchto rozvodů…

Nevím jak chápat pojem stoupačka. Je to rozvod – potrubí „co stoupá“ do bytu na nade mnou a vede teplo do dalšího bytu nebo je to i rozvod – potrubí, které sice " nestoupá" ale vede horizontálně teplo přes můj byt taktéž do sousedních bytů.

Logicky se mi jeví, že horizontální i vertikální rozvod plní zcela stejnou funkci = rozvádí teplo do sousedních bytů a že je to zjevně společná část domu (nemohu svůj horizontální rozvod odpojit, aniž bych při tom neovlivnil vytápění sousedního bytu, tedy horizontální vedení asi nebude tak zcela, spíše vůbec moje).

Mýlím se? Co na to vy? Musí stoupačka nutně stoupat ?

Díky za váš čas a názor.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 12. Únor 2013 - 5:52

    Na Vaši otázku je jednoduchá odpověď: máte vadné Prohlášení vlastníka. Psal je amatér, který ani nebyl seznámen s běžně používanými termíny z oblasti vytápění.

    Pojmem „vnitřní rozvod tepelné energie“ se rozumí to, co se nachází uvnitř budovy (kromě výměníkových stanic). Vnitřní rozvod tepelné energie zahrnuje (mimo jiné) svislé rozvody přívodní a zpětné, vodorovné rozvody přívodní a zpětné, přípojky k otopným tělesům, otopná tělesa, ventily a armatury.

    Trubky svislého rozvodu se nazývají lidově „stoupačky“, protože voda v nich stoupá do vyšších pater (a zpětným potrubím zase ochlazená klesá). Naopak vodorovný rozvod, který odbočuje ze svislého rozvodu, určitě není „stoupačkou“. Rozvádí přece teplonosné medium vodorovně (etážově).

    Vaše prohlášení je tedy částečně neurčité. Víme bezpečně jen to, že všechny svislé rozvody jsou společné. Dále víme, že co je za odbočkou ze svislého potrubí již společné není. To je vše, co se dá z prohlášení vyčíst. Není zřejmé komu patří části rozvodu za odbočkami ze svislého potrubí. Prohlášení o tom mlčí, je tedy neurčité a nic více z něj nevyždímáme.

    Pokud přes Váš byt jdou trubky vodorovného rozvodu (nebo přípojky k topným tělesům) do sousedního bytu, neznamená to, že by měly být ve vašem vlastnictví, ani že by se mělo jednat o společnou část domu. Může se jednat o část rozvodu ve vlastnictví vlastníka sousedního bytu, která je umístěna uvnitř Vašeho bytu. Takové určení vlastnických vztahů je v souladu s vaším prohlášením, které výslovně určuje jako společné části pouze svislá potrubí („stoupačky“).

    lake

    Vložil tusalaj, 12. Únor 2013 - 8:01

    Děkuji pane Lake.

    Ono se to má tak, že ze sklepa stoupá do prvního podlaží potrubí č. 1 (stoupačka v pravém slova smyslu), vylézá na společné chodbě domu a tam se vodorovně navrtává do mého bytu, kde prochází vodorovně pod stropem místnosti, v koupelně svisle klesá (zde je odbočka k mému radiátoru, vodorovná odbočka do sousedního bytu a svislá do horního) a vede skrz stěnu při zemi do mého pokoje (kde je opět odbočka k mému radiátoru, nahoru do bytu a do sousedního bytu). Takže se domnívám, že potrubí č. 1 je stoupačkou (a ne vnitřním rozvodem) ve smyslu toho slova, i když nestoupá, ale stejné jako u klasické svislé stoupačky z něj vedou odbočky (rozvody do sousedních bytů)

    Vložil lake, 12. Únor 2013 - 11:57

    Pane tusalaj, napsal jste: „… se domnívám, že potrubí č. 1 je stoupačkou (a ne vnitřním rozvodem)“. Toto je pravda pouze z první poloviny.

    Ta část potrubí, kterou protéká topná voda ze sklepa do Vašeho patra a dále do vyššího patra je nepochybně vnitřním svislým rozvodem. Takže jde také o „stoupačku“.

    Zároveň jde samozřejmě o součást vnitřního rozvodu. Vše, co je uvnitř budovy a slouží k rozvodu tepelné energie, je vnitřním rozvodem. Už jsem Vám to přece napsal.

    Že máte naprosto zmatečné Prohlášení vlastníka jsem Vám už také napsal. Z toho bič neupletete. Dohodněte se na novém znění prohlášení, například:

    „Společnými částmi domu jsou vnitřní rozvody tepelné energie v budově, s výjimkou otopných těles uvnitř jednotek a ventilů a armatur těchto těles.“

    lake

    Vložil tusalaj, 13. Únor 2013 - 8:10

    Dekuji.

    Já si vlastně dost dobře nedovedu představit, že by mohlo vedení v bytě, které zásobuje teplem sousední byty mohlo být vůbec někde stanoveno jako součást jednotky (tedy na stejné urovni jako např. dveře bytu, které jsou součástí jednotky). Pokud je něco součástí jednotky, tak je to vlastně majetkem vlastníka, nebo se mýlím ? Já přeci nemohu vlastnit potrubí, které je společnou a nedílnou součástí rozvodů tepla v domě. Nemohu jej odříznout.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".