Je komora/sklep společná část domu?

Vložil Petr22 (bez ověření), 27. Duben 2019 - 8:24 ::

Dobrý den, stále mi není úplně jasné, zdali se jedná o společné prostory. V prohlášení vlastníka jsou vypsány byty a k nich vždycky místnosti, které byt obsahuje. V tom seznamu místností je uvedena i komora, která se nachází dole v garažích. Lidé, kteří mají komoru, mají také asi o 5m2 větší podíl na společných částech domu. Potom je v prohlášení výpis společných částí domu a tam komory nejsou napsané, ale skrze ty komory jsou vedeny různá media (teplo, voda). Pokud bychom chtěli udělat kontrolu společných částí domu, máme nárok i na kontrolu komory? Děkuji Petr Hájek

  • sklep

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil anonymouk (bez ověření), 27. Duben 2019 - 23:08

Postačí si načíst OZ Práva a povinnosti vlastníka jednotky.

Vložil JarekSVJ, 27. Duben 2019 - 19:01

čus, sám jsis odpověděl… co je soukromé a společné je obsaženo v prohlášení vlastníka… mimochodem i v bytové jednotce nejenom v komoře jsou určitě společné části domu… jenom lehce mě napadá : stoupačky vod, plynové rozvody, rozvody tepla… atd. …

Vložil zvídavý (bez ověření), 27. Duben 2019 - 11:29

Co v těch komorách chcete kontrolovat, jestli tam visí šunka?

Vložil levape, 27. Duben 2019 - 16:45

No u nás je sice komora součástí bytu, počítá se do podlahové plochy, ale elektřina (osvětlení) jde ze společného. Najdou se koumáci, kteří nejenom že tam mají žárovku 100W,ale dokonce si vyvedou napájení mrazáku, chladničky a podobně. Ale je problém toto kontrolovat.

Vložil JaVa, 27. Duben 2019 - 9:34

Pokud se odkazujete na vaše PV,vždy je vhodnější konkrétní citace pasáže v něm uvedené!Z toho mála,co jste popsal,nelze s určitostí dovodit,že komora ,umístěná, dle Vašeho tvrzení,někde v garážích(zřejmě společné části domu) je nedílnou součástí vaší bytové jednotky.To ovšem nemění nic na tom,že do společných částí domu patří dle § 6, z.č.366/2013 Sb.,rozvody médií(voda,te­plo),pokud v PV není uvedeno něco jiného.V praxi to znamená,že v případě oprav, údržby, revizí aj., těchto společných částí umístěných nejen v komorách,ale i uvnitř jednotek vlastníků, je povinností jejich uživatele/majitele, umožnit k nim přístup (§ 1183 odst.1/89/2012 Sb.,).V případě havárie neprodleně,jinak pouze po předchozí dohodě s osobou odpovědnou za správu domu a pozemku/resp.jejím statutárním orgánem.

Přeji hezký den.JaVa

Vložil Petr322 (bez ověření), 27. Duben 2019 - 10:09

Opravdu to vypadá, že je komora součástí bytu. Už jen to, že se započítává do podlahové plochy bytu a ve vyúčtování za teplo je to bráno včetně té komory. v PV jsem našel, že společné prostory jsou lodžie, terasy, parkování a úklidová místnost, která se nachází právě vedle oněch komor.

Vložil P_V (bez ověření), 27. Duben 2019 - 15:39

Sice dotaz mířil jinam, ale ve vyúčtování základní složky na teplo by se komory do plochy počítat neměly, pokud nejsou vytápěné a leží mimo byt. I když k bytu majetkově patří. Viz vyhláška 269/2015 §2 d . V rozúčtování jiných služeb je to započtení OK.

Vložil Jan77 (bez ověření), 27. Duben 2019 - 9:14

Těžko se radí na dálku, záleží na přesně, jak je to formulováno.

Pokud je ale započtena plocha sklepu do metráže bytu, pak náleží k jednotce (není to společný prostor).

Dále Povinnou náležitostí Prohlášení vlastníka jsou také půdorysy podlaží, kde musí být vidět odděleně umístění spol. prostor a jednotek.

Kontrolu lze za určitých podmínek provádět i v jednotkách (bytech) dle § 1183.

Vložil Petr, 27. Duben 2019 - 16:42

Odkazuji na

www.portalsvj.cz/…rislusenstvi

Vy můžete hledat dále. Já bych odmítl platit za komoru jako součást bytu dalších 5m2 plochy. Leda že by tu komoru měli všichni.

Vložil Petr322 (bez ověření), 27. Duben 2019 - 17:40

Komoru má jen někdo, ale tou komorou v horní části prochází horkovod.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".