Jaxte to řešili vy? Měnit úlevy po zateplení?

Vložil 566a567, 20. Červen 2009 - 22:14 ::

Dobrý den!

Konečně jsme dorazili zateplení fasády a celkově máme dům v takovém stavu, s jakým jsem po termovizi spokojený.

Měl bych asi „možná teda jako na to se tu chci poptat“ změnit koeficienty úlev…?

Jak to bylo u vás? Měnili jste to hned nebo jste čekali, co z toho vyleze a pak vyúčtování několikrát přepočítali, než to nabralo tu správnou formu?

Kdo poradí, má u mě jeden dílek na RTN k dobru… (-:

Filip

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 12. Prosinec 2009 - 17:12

    Vážený pane Filipe,

    opět opakuji, bez bližších údajů lze těžko na dálku radit. Oslovte prosím odbornou firmu ve vašem okolí. Je nutné započítat i tepelný zisk z NEMEŘENÉHO průběžného svislého rozvodu tepla, který prochází některými místnostmi (v posledním podlaží již tento tepelný zisk místnosti nemají).

    Pro vyšší přesnost rozdělení nákladů k otopu by jste k měřičům RTN museli ještě instalovat druhý typ měřiče (rozdělovače topných nákladů), který by měřil „TEPELNOU POHODU“ buď v referenční místnosti nebo ve všech místnostech.

    Pozn.: Je-li dům řádně zateplen (stěny,střecha, suterén, průchody, pasáže, atd.)včetně výměny stavebních otvorů – oken, jsou koeficienty polohy téměř bezvýznamné, pokud v daném místě nejsou převažující větry z určitého směru. Zateplením pláště se ztrácí i tepelný zisk z oslunění, zůstává pouze proslunění „okny“.

    Matějka

    Vložil Matějka Jaroslav, 21. Červen 2009 - 7:26

    Vážený pane Filipe,

    v daném případě na dálku radit nelze. Musí se znát dům po stavební stránce, polohy místností, koeficienty před zateplením, náměry před zateplením, náměry po zateplení, jejich vzájemný poměr, atd., případně termofoto před zateplením a po zateplení s grafikou rozdělení na stěny k jednotlivým místnostem.

    Doporučuji se obrátit na příslušnou odbornou firmu, která vám původně RTN instalovala a určila koeficienty o přepočítání.

    Pozn.: vzhledem ke skutečnosti, že se zásadním způsobem změnili stavebně technické vlastnosti obvodového pláště, je nutné přenastavit MaR otopné soustavy! (Jedná se minimálně o snížení teploty otopné vody, jinak v některých bytech může k otopu plně dostačovat páteřní rozvod otopné soustavy a na RTN bude „0“, či minimální náměry.)

    Matějka

    Vložil 566a567, 4. Říjen 2009 - 21:10

    Dobrý den!

    Tohle všechno, co jste mi napsal, je přesně to, co nyní řeším.

    Největším a zásadním problémem je skutečnost, že koeficienty nám byly určeny laičkou a velmi závadně. (Měla podklady k T06B, tak do toho hodila i nás, ač naše koeficienty je nutné počítat naprosto jinak.) Teprve po překopání celého systému měření se podařilo dosahovat relativně přesných výsledků.

    To jsou ovšem jen čtyři topná období.

    Dům byl montován těsně po novele normy, tedy se nikde raději neuváděly přesné ztráty, neboť dům už nevyhovoval.

    Jediné, k čemu bych od Vás mohl snad chtít vyjádření je toto:

    Co mi z objektivního hlediska (s vlastníky se dohodnu vždy) doporučíte jako variantu lepší?

    1. zkoumat nové úlevy až dodatečně a výsledek spotřeby tepla v každé jednotce matně přizpůsobit spotřebám dosavadním nebo
    2. si nakonec stejně nepomůžu a budu muset jet podle nových teoretických energetických ztrát místností, které si draze nechám někým spočítat a teprve ještě i ty bilancovat s relativními výsledky náměrů?

    Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

    Vložil lake, 5. Říjen 2009 - 4:13

    Nedoporučuji hrát si s čísly a snažit se to "nějak vybalancovat". Individuální způsob užívání a vytápění místností totiž překryje všechny ostatní objektivní vlivy.

    Původní hodnoty koeficientů polohy místnosti, které správci a SBD opisují a používají, vznikly měřením a statistickým zpracováním souboru desítek domů v průběhu několika topných sezón v devadesátých letech, nepamatuji si kde to bylo (Liberec?).
    Vzhledem k množství dat se eliminoval vliv chování uživatelů bytů a byly získány průkazné výsledky, i když jen pro daný panelový systém a danou klimatickou oblast.

    Po zateplení bych raději volil druhý způsob, tedy výpočet. Ten má jednu zásadní výhodu - nevyjdou "hausnumera", jako při první metodě. Výpočet musí ovšem provést odborník a dosazovat je třeba hodnoty skutečné, nikoliv odhadnuté.

    A ještě poznámka: pokud nezahrnete do výpočtu vliv svislých potrubních rozvodů, bude to opět jen "střelba od boku". Vyhláška 372/2001 toto bohužel nelogicky opomíjí (přiznává vliv potrubí jen u místností bez otopného tělesa).

    lake

    Vložil 566a567, 11. Prosinec 2009 - 20:23

    Doch Recht! (-:

    Nakonec jsem to udělal jinak.

    Uvedl jste správně ten Liberec, a ta čísla by se jistě hodila k použití. Vždyť všechny místnosti mají zateplenou obílku stejně.

    Häckel je v tom, že my je máme opsané od od pradávna (1996) z nějaké T06, a přitom jsme stavební soustava K.

    Nakonec jsem to zatnul tím, že když tu začaly báby hádat o tom, kdo použil častěji nově zbudovanou společnou prádelnu, že jsem jim řekl, že na ně prdím, a že když se starají o pětikorunu za praní a ne o tisíce za teplo, tak že nechám koeficienty jako u T06 a budou to mít. (-:

    Náklady na to teplo šly po zateplení totiž stejně tolik dolů, že nikdo nebude nespokojený.

    Pro pochlubení – místo původní šílené spotřeby 1,81 kW/m2 jsme na 0,8 kW/m2!

    Přesto díky za reakci!

    Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".