jak zateplit podlahu lodžie v sousedním bytě, když soused nechce??

Vložil Jirka V. (bez ověření), 30. Listopad 2014 - 15:55 ::

Dobrý den, chci Vás požádat o návrh postupu při řešení mého problému: Mám přízemní byt v panelovém domě a sousedi nad námi mají lodžii. Bohužel při zateplení panelového domu nebylo provedeno zateplení a izolace podlahy jejich lodžie a tím vzniká na druhé straně tj. na stropu u mě v obývacím pokoji problém. Při nadcházejícím zimním období se začíná projevovat velký rozdíl vnitřní a venkovní teploty a na konstrukci stropu kondenzuje voda-vzniká plíseň a dokonce sanitr. Provedl jsem i kontrolní měření vlhkosti digitálním vlhkoměrem uvnitř v místnosti a graf vyhodnotil normální stav. Potřebuji poradit jak správně právoplatně postupovat, protože i přes upozornění souseda a předložení návrhu řešení je už rok bez reakce a celá situace se začíná opakovat. Uvažuji o zaslání písemné žádosti na bytové družstvo jako správci našeho domu a popř. zaslání podnětu na krajskou hygienickou stanici. Ty by měli celou věc prošetřit a provést nějaký závěr s návrhem řešení pro odstranění problému. Předem děkuji za Vaši pomoc. J. Větrovec

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AnonPa (bez ověření), 3. Prosinec 2014 - 12:43

    Jirko,

    Dovolím si přispět poznatkem a názorem. Opravdu, pokud se nezateplí podlaha lodžie nad přízemním bytem, tedy nad částí stropu místnosti v přízemí, je předpoklad, že k tepelnému mostu dojde. Záleží pak i na užívání místnosti (vlhkost, teplota,..). Některé, polohově stejné místnosti mohou být bez problémů. Velký únik tepla je i případně nezatepleným vystupujícím lodžiovým panelem. Pokud obejdete zateplené domy shodné s Vaším, uvidíte, že někde tento problém řešili, někde ne.

    Předpokládám, že rady o řádném užívání bytu z hlediska vlhkosti, větrání apod. již máte za sebou (i jste si měřil).

    Pokud vlastníte byt v SVJ, měl byste se obrátit na výbor (ten zřejmě zateplení objednal). Výbor by myslím měl o problému jednat s dodavatelem zateplení (stavebním dozorem,..?), podívat se, zda toto choulostivé místo již řešil projekt, prověřit záruku,.. – podle konkrétní situace u Vás.

    Zřejmě ale výbor bude muset záležitost nechat posoudit nějakému specialistovi (termovizní měření, průběhové měření vlhkosti, teploty a CO2 v místnosti), který stanoví příčiny problému a navrhne opatření pro zlepšení stávajícího stavu.

    Tím opatřením bude, s největší pravděpodobností, kopnout do podlahy lodžie a zateplit ji. Nastane možná technický problém s výškou podlahy s ohledem na dveře, ale, řešit lze kvalitnější tepelnou izolací. A „obalit“, pokud není, vystupující lodžiový panel!

    Neznám „poměry“ u Vás, vlastnictví lodžie, .. Z Vašeho příspěvku vyplývá, že řešíte s uživatelem lodžie, to myslím není dobře. Domnívám se, že zateplení lodžie nad přízemním bytem mělo být součástí zateplení celého obvodového pláště domu, protože i předmětná podlaha vlastně obvodový plášť tvoří.

    To je můj názor, přeji Vám hodně úspěchů, buďte asertivní. A trvejte na řešení rychlém, třeba i v zimě se najde nějaký den s počasím, které dovolí práce provést. Plíseň je špatná :-(

    Pavla

    Vložil RadekV, 3. Prosinec 2014 - 16:43

    Opravdu si myslíte, že vnějším zateplením budovy došlo k poklesu teploty stropu?

    Nebo osadili okna z PVC a přestali větrat?

    Vložil AnonPa (bez ověření), 3. Prosinec 2014 - 17:47

    Opravdu si nemyslím nic, pouze jsem pro tazatele popsala jednu zkušenost podloženou odborným stanoviskem a sdělila svůj názor jak postupovat.

    Myslím nereagujte na můj příspěvek, poraďte prvotnímu tazateli.

    Pavla

    Vložil lake, 30. Listopad 2014 - 18:00

    Pokud je v konstrukci lodžie tepelný most, je možno to jednoduše zjistit termovizní kamerou. Máte právo na to, aby vnitřní povrch stěn měl teplotu vyšší než rosný bod. Je-li teplota nižší, stěna vlhne a promrzá. Jde o stavební závadu.

    Na hygienickou stanici se můžete obrátit, pokud chcete prokázat, že byt je neobyvatelný z důvodu stavební závady, případně kvůli plísni,.která je následkem stavební závady. Po uplynutí přiměřené lhůty k odstranění závady byste mohl vymáhat úhradu stěhování do náhradního bytu a případně rozdíl v nájemném do doby, než závadu odstraní a Vy se budete moci do Vašeho bytu vrátit.

    Dopisovat si s družstvem je úplně zbytečné.

    lake

    Vložil P_V (bez ověření), 30. Listopad 2014 - 18:56

    „Po uplynutí přiměřené lhůty k odstranění závady byste mohl vymáhat…“ „Dopisovat si s družstvem je úplně zbytečné.“ Jak se to má správce dozvědět, že se od něj něco požaduje, když se mu to nenapíše?

    Vložil lake, 30. Listopad 2014 - 23:55

    Pane P_V, jsme na portálu SVJ. Správcem domu je SVJ. Tazatel se má obracet s návrhy a výzvami na vlastníky jednotek v domě, případně na SVJ (jde-li o odstranění závady na společné části, což ovšem tazatel neupřesnil). Je zcela bez účinku obracet se na družstvo jako na smluvního správce. Po smluvním správci se nic nepožaduje, takže se nemusí nic dozvědět.

    lake

    Vložil Evča (bez ověření), 30. Listopad 2014 - 18:13

    „byste mohl vymáhat .. případně rozdíl v nájemném“

    Můžete vymáhat celé nájemné za srovnatelný byt. Jiná věc je, zda uspějete, a zejména zda Vám to ve Vaší nynější situaci pomůže, když Vám nárok bude přiznán třeba za 10 let.

    Vložil RadekV, 30. Listopad 2014 - 16:53

    Nějak tomu nerozumím. Ta lodžie je sousedova nebo společná? A jak by se měla zateplovat a jak by její nezateplení mohlo způsobit zhoršení podmínek ve Vašem bytě?

    Mimochodem – podle popisu jde spíš o zatékání.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".