Jak vymoci dokumentaci od bývalého správce a jak na dlužníky?

Vložil Anonymous, 21. Červenec 2010 - 15:08 ::

Dobrý den, prosím podělte se se zkušenostmi jakým způsobem získat dokumentaci od bývalého správce, který ji nechce vydat včetně účetnictví a jak vymáhat dluhy po neplatičích. Pro nastinění situace zjednodušeně: SVJ existuje od konce roku 2007 (platné vzorové stanovy), jedná se o 7 byt.jednotek, z nichž 4 vlastnil ruský občan, který celý dům vystavěl,díky většinovému podílu se stal pověřeným vlastníkem a správcem, od března 2010, kdy prodal 2 byty, se nám podařilo získat dost hlasů k tomu, abychom pověřeného vlastníka a správce odvolali, založili výbor a odhlasovali nového správce. Díky této akci se nám podařilo dostat k účtu FO, který je prázdný tj. nejsou tam žádné peníze i když by tam mělo být naspořeno cca 200000 Kč, za jednotlivé roky nebyla předložena uzávěrka i když byla opakovaně žádána, účetní, která spravuje účetnictví pro naše SVJ je loajální vůči původnímu pověřenému vlastníkovi a správci a zatím se nám nepodařilo získat účetní podklady ani od ní natož od správce. Celá situace nás vede k domněnce, že ruští občané v domě žili na náš účet, do FO nikdy nepřispívali a naopak si z něj brali pro své potřeby a účetní je kreje. Nyní bychom potřebovali celou věc legalizovat, označit dlužníky a začít vymáhat dluhy, tak aby nedošlo k promlčení dluhu, vůbec dát do pořádku hospodaření SVJ. Nicméně jak podávat žalobu, když v ruce nemáme jediný podklad, kromě téměř prázdného účtu? Napadlo nás změnit účetní,a přes novou se dostat k podkladům, je nějaká páka jak pak původní účetní donutit předat podklady nové účetní. Případně, kdo máte zkušenost s něčím podobným a poradíte dejte vědět, případně pošlete kontakt,napíšu email nebo zavolám. Děkuji, Pavla

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr, 21. Červenec 2010 - 17:10

    Jste si vzpomněli pozdě, bohužel pro vás. Viz promlčení dle občanského zákoníku. Jediná možná rada je podat žalobu. Pokud vám to bude co platné, potencionální žalovaný je možná „nemajetný“.

    Vložil Evka (bez ověření), 21. Červenec 2010 - 17:35

    Péťo neblábol. Promlčení je 3 roky. Nic není promlčeno. Umíš vůbec počítat?

    Vložil Petr, 21. Červenec 2010 - 17:57

    Občanský zákoník § 106 (1)Právo na náhradu škody se promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá.

    • – – – – – – – – – – – –

    Jednoduše stačí čekat, dokud lhůta neuplyne, i když je třeba 3 roky. Jestli to vrátí peníze, pochybuji.

    Jde také o tu vymahatelnost. Na to počty nestačí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".