Jak rozhodovat o spolecnych prostorech dvoch SVJ

Vložil Anonymous, 20. Září 2010 - 23:14 ::

Dobry den, nejprve popisi strucne nasi situaci: Nase SVJ ma jeden dum pozestavajici z 20 jednotek (soucasti jsou take spolecne prostory domu a garaze). Nase spolecne prostory ale take obsahuji podily na dalsi budove, ve ktere je pouze spolecna kotelna, fitness, a sauna, ale tuto budovu sdilime s druhym domem, kde je vytvoreno samostatne SVJ z dalsi 20ti jednotkami. To jest tuto budovu vlastni 40 vlastniku kteri jsou cleny dvou ruznych SVJ. Rozhodovani probiha tak, ze kazde SVJ hlasuje ohledne techto prostor zvlast (pokud vubec hlasuje), a vybory obou SVJ se „nejak dohadujou“ na konkretnich cinnostech. V praxi to ale dopada tak ze pokud je jedno SVJ neaktivni, a nema zajem veci moc resit, je problem jakekolvek namety na zlepseni prosadit i kdyz vsech 20 vlastniku jedneho SVJ neco rozhodne. Jeden vybor se vyhovara na druhy… Zajimalo by mne, jestli je sucasany stav vubec zakonny, jestli neni ze zakona nutny aby jsme v pripade tychto prostor hlasovali vsichni 40ti vlastnici dohromady, a vysledek hlasovani nemel byt zavazny pro oba SVJ? Je vubec mozne aby tyto veci resili oba SVJ samostatne? Jak potom scitavat hlasy? Dekuji za nazor

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 21. Září 2010 - 6:07

    Anonymous (podepisujte se laskavě nějak),

    Píšete, že jsou dva domy s byty a nebytovými prostory a v každém z nich je samostatné SVJ. Existuje třetí budova, jejíž vybavení využívají vlastníci obou SVJ. Dále píšete "Nase spolecne prostory ale take obsahuji podily na dalsi budove." Tato informace nedává smysl. Společné prostory domu nemohou "obsahovat podíly" na jiné budově.

    Samostatně stojící budova s místnostmi, technickým zařízením a prostory může být v katastru zapsána dvěma způsoby:
    (a) jako samostatný předmět vlastnických vztahů; v tom případě napište kdo je jejím vlastníkem podle záznamu v katastru.
    (b) jako příslušenství hlavní věci podle § 121 odst. 1 ObčZ (budova "věcně příslušná" k domu); pak je společnou částí domu podle § 2 písm. (g) ZoVB a jejím vlastníkem je vlastník věci hlavní.

    Příslušenství věci podle § 121 odst. 1 ObčZ nemůže podle mého názoru existovat zároveň vůči DVĚMA věcem hlavním (dvěma různým domům).

    K odpovědi na Váš dotaz je zapotřebí, abyste objasnil jakého druhu je vlastnické právo k této budově a které osoby jsou jejími vlastníky. Z toho pak vyplyne kdo je oprávněn o budově rozhodovat a hospodařit s ní a zda vůbec má toto rozhodování probíhat na shromáždění SVJ.

    lake

    Vložil mnuapel (bez ověření), 21. Září 2010 - 7:07

    Dobry den, Dekuji za odpoved, Budova je v katastru vedena jako samostatny objekt bez popisneho cisla, a ma 40 vlastniku. 20 z nich je cleny jedneho SVJ, a 20 znich druheho SVJ. Kazdy vlastnik ma v dane budove podil dle m2 sve bytove jednotky, coz je priblizne polovina oproti podilu ve svem SVJ. To znamena ak mam v SVJ podil napr. 20%, v teto budove mam podil 10 procent … Podobne obe SVJ spoluvlastni aj prinalezici pozemek v okoli vsech tri budov.

    Jeste jednou dekuji za Vas cas.

    Vložil lake, 21. Září 2010 - 7:26

    Pane mnuapel,

    Nesprávně píšete, že "obe SVJ spoluvlastni aj prinalezici pozemek" - ve skutečnosti žádné z obou SVJ nevlastní podíl na budově a pravděpodobně ani na pozemku.

    Takže budova je v podílovém spoluvlastnictví podle Občanského zákoníku. O hospodaření s ní rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle podílů (§ 137 a následující ObčZ). V žádném případě nepřísluší rozhodování o budově do kompetence kteréhokoliv z obou SVJ.

    lake

    Vložil mnuapel (bez ověření), 21. Září 2010 - 7:47

    Dobry den, Dekuju, tohle vyjadreni je logicke, a taky bych to ocekaval, jenze je prakticky problem, ze se konaji jen schuze jednotlivych SVJ, spolecne schuze se nekonaji, nevim proc se vybory do organizace spolecnych schuzi moc nehrnou. Da se tento ich postup povazovat jednoznacne za protizakonny? Muzu zacit trvat na organizovani spolecnych schuzi?

    S pozdravem

    Vložil lake, 21. Září 2010 - 8:57

    Rozhodování mezi spoluvlastníky společné věci nemusí probíhat na schůzi či shromáždění. Občanský zákoník nestanoví žádná pravidla, takže pokud budete podepisovat listinu, nebo uspořádáte dvě dílčí schůze s hlasováním a výsledky pak sečtete, nevidím důvod proč by rozhodnutí nemělo být platné.

    Je třeba zařídit, aby záměr byl každému ze spoluvlastníků nemovitosti předestřen a aby každý měl možnost vyjádřit se.

    lake

    Vložil Miki, 21. Září 2010 - 9:19

    Dovolím si Lake doplnit o jinou interpretaci: Zjistěte si, jaký podíl má Vašich 20 vlastníků na oné budově (polovina, více jak polovina, méně jak polovina) a podle toho potom jednejte. Oznamte Váš záměr ostatním 20ti spoluvlastníkům z druhého SVJ např. dopisem a pokud se na Vaši stranu dá tolik dalších, abyste dosáhli nadpoloviční většiny, tak máte vyhráno. A že se nedohodnou Výbory je jedno, se SVJ ta budova podle Vašeho popisu nemá nic společného. (Předpokládám, že všech Vašich 20 má stejný názor. Pokud ne, musíte počítat jen ty, co ho mají)

    Vložil Jana1, 20. Září 2010 - 23:23

    Váš text je značně komplikovaný. Odpověď bude v prohlášení vlastníka,což je základní dokument. Není možné fundovaně odpovědět. Jana1

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".