Jak donutit SVJ, aby zasílalo vyúčtování?

Vložil 32812, 18. Květen 2020 - 13:02 ::

Jsem už nějaký rok členem SVJ v Mostě. Což nějak fungovalo do té doby, než jsem si dovolil odstěhovat se do zahraničí v rámci EU. Zrušil jsem současně trvalý pobyt v ČR. Řádně jsem nahlásil novou adresu do zahraničí pro zasílání vyúčtování, jenže tím to skončilo. Vyúčtování řeší kdo jiný, než SBD Krušnohor.

Řádně jsem platil zálohy za rok 2018, ale vyúčtování za rok 2018 nikde. Začal jsem se po tom loni pídit, načež jsem zjistil, že SBD Krušnohor odmítá evidovat mou nahlášenou adresu v zahraničí, „protože ve stanovách je napsáno, že zasílací adresa musí být v ČR“. Co na tom, že zde máme rozpor se Smlouvou o fungování EU, která garantuje volný pohyb osob (viz čl. 10 Ústavy)? Namísto mé nahlášené adresy v zahraničí u mě SBD Krušnohor eviduje jako korespondenční „adresu prostoru“, tedy adresu předmětného bytu v Mostě. A tam mi patrně i vše zasílají. A možná vzhledem k bordelu s doručováním v ČR i nějak doručují, což ale netuším.

SBD Krušnohor eviduje můj email (na který mi mimochodem zaslali i heslo pro přístup do jejich IS, takže komunikovat na něj mohou). Jelikož je ve stanovách napsáno, že lze členu SVJ doručovat i na email, požádal jsem o zasílání vyúčtování na email. „Všem to posíláme poštou, na email Vám nic posílat nebudeme“. Nazdar. No, dobrý. Někdy v září/říjnu 2019 se podala žaloba za nedoručené vyúčtování 2018, jenže vzhledem k soudním lhůtám se samozřejmě nic neděje.

Řádně jsem platil zálohy za rok 2019. Vyúčtování za rok 2019 opět nikde. Patrně „doručeno“ na adresu bytu v Mostě.

Nevím, co s tím. Řádně nahlášená adresa nestačí. Řádně nahlášený email nestačí. Naprostá svévole.

  • vyúčtování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil . (bez ověření), 18. Květen 2020 - 15:56

Máme vlastníka v zahraničí a komunikovat s ním e-mailem včetně zasílání čehokoliv i vyúčtování, to není žádný problém. Oni nechtějí, dělají tak schválně, to je celé. Co s tou svoločí, to nevím.

Vložil 32812, 18. Květen 2020 - 17:59

Veškeré úřady z ČR se mnou do zahraničí bez problémů komunikují (mám v ČR stále aktivní živnost, a podnikám na dálku), jak poštou (a to i s dodejkami), tak emaily (mám i elektronický podpis). To je mi jasné, že to dělají schválně; přece nebudou podporovat výmysly a nestandardnosti.

Vložil × (bez ověření), 18. Květen 2020 - 14:32

„Naprostá svévole“

Ano, pane 32812. Naprostá svévole je základní princip fungování SVJ. Moudrý zákonodárce tomu tak chtěl. Soud Vám nepomůže, patrně zatím nemáte se soudem žádnou zkušenost. Obrana není.

Vložil 32812, 18. Květen 2020 - 18:00

Se soudy mám bohaté zkušenosti, jak na straně (neoprávněně) žalovaného, tak na straně žalobce (kdy jsem žaloval různé neplatiče v podnikání). Stejně tak mám za sebou 3 roky na MU PrF, takže nějaký úplně základní vhled do práva snad mám.

Nevím, každoročně na SVJ podávat žalobu? Už nyní žaloba za 2018 na soudě leží bez hnutí, jak dlouho to může trvat? Rok? Dva? Ano, s nejistým výsledkem.

Anebo nad tím mávnout rukou, a nechat si srát na hlavu? Jak se mám dozvědět, za co jsem v případném nedoplatku (pouze v náhledu v IS Krušnohor člověk vidí, zdali je v + nebo -; ale za co, co už nezjistí)?

Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 18. Květen 2020 - 18:26

„každoročně na SVJ podávat žalobu?“

Pane 32812,

pokud bych se chtěl domoci práva, musel bych každoročně na SVJ podávat několik žalob (z důvodů: vadné svolání shromáždění, vadný zápis ze shromáždění, vadné účetnictví, vadná zpráva o hospodaření, vadná účetní závěrka, vadné vyúčtování, neumožnění nahlížení a mnoho dalšího).

„Už nyní žaloba za 2018 na soudě leží bez hnutí, jak dlouho to může trvat? Rok? Dva?“

Klidně několik let. Pak Vás soud vyzve ve zcela nepředvídatelné chvíli k vyjádření a když se do stanoveného počtu dní nevyjádříte, prohrajete. Moc fajn a férový přístup.

Vložil 32812, 18. Květen 2020 - 19:13

To, ze mi nejsou dorucovany ani pozvanky na shromazdeni SVJ je to nejmensi, co by me trapilo. Ma hlavni motivace je, aby ze me neudelali bez meho vedomi neplatice, a nevmanipulovali mi predmetny byt treba az do exekuce. O cemz se jejich stavajicim pristupem nemusim ani dozvedet. A z historicke zkusenosti, kdy bez meho vedomi probihal rok a pul soud, protoze mi zalujici strana ucelove vse smerovala tam, kde ji bylo znamo ze davno nebydlim, mi na klidu moc nepridava. Nikde nemam zadne dluhy ani pujcky, ale musim resit takovele kokotiny …

Vložil Zdenek 22, 18. Květen 2020 - 13:35

Zřejmě máte ve vyúčtování přeplatek, a tak SVJ není příliš motivováno vyúčtování a tedy i přeplatek(?) vám posílat.

Snižte si zálohy tak, abyste měl nedoplatek.

Vložil 32812, 18. Květen 2020 - 14:39

Nevím, zdali je to moudrá rada. Snížím zálohy, tím pádem nebudu platit zálohy předepsané, začnou mne vést jako neplatiče, pak mě začnou doručovat předžalobní výzvy tam, kde prokazatelně vědí, že se nezdržuji, a nakonec mne ještě pošlou do exekuce, ne? Nemám obavu, že by toto v ČR nebylo možné …

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".