IRTN

Vložil anonPa (bez ověření), 17. Říjen 2013 - 6:07 ::

Dobré ráno,

prosím o sdělení, co znamená zkratka IRTN. Domnívám se, že „Integrovaný rozdělovač topných nákladů“. Uvítám i odkaz na nějaký fundovaný web, kde je vysvětlení pojmu uvedeno. Omlouvám se, já jednoznačnou odpověď nenacházím.

Děkuji, Pavla

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil anonPa (bez ověření), 18. Říjen 2013 - 10:31

    Moc se omlouvám všem.

    Položila jsem špatně otázku. Co jsou měřidla a že indikátor měřidlem není, víme. Známe i funkci a použití indikátorů.

    V našem SVJ měníme po 12ti letech (snad baterky vydržely!) indikátory a právě uzavíráme smlouvu na výměnu za nové. Šlo mi tedy jen o doslovné vysvětlení zkratky IRTN. Dodavatel používá v návrhu smlouvy „Indikátor rozdělovač topných nákladů“ a to se nám nezná ok.

    Asi ale není podstatné, děkuji, Pavla

    Vložil svjvmt, 17. Říjen 2013 - 9:38

    Paní Pavlo, po zadání IRTN do vyhledávače vyjede 981 odkazů. Na měřidlo jsou kladeny daleko vyšší nároky než na indikátor. Dost najdete na http://www.tzb-info.cz a pak na webech firem IRTN instalujících, popř. hledejte info o vašem konkrétním IRTN, např. Doprimo. Tam najdete i vysvětlení funkce. I zde už o tom byla diskuse.

    Vložil lake, 17. Říjen 2013 - 7:41

    Vaše domněnka je sice téměř věrohodná, ale je to poněkud jinak. Zkratka IRTN znamená „Indikátor rozdělení topných nákladů“.

    Název je vymyšlen velmi chytře z toho důvodu, že přístroj nesmí být označen jako měřidlo či měřič (i když elektronický IRTN měřidlem/měřičem fakticky je). Měřidla používaná při rozúčtování musí totiž mít metrologické ověření a podléhají schválení typu.

    Tomu se chtěli výrobci indikátorů vyhnout za každou cenu: Indikátor měří, ale nesmí se to tvrdit nahlas. Jinak by na indikátory dopadaly všechny normy a právní předpisy týkající se měření, metrologie a užití měřidel v obchodním styku. Výrobce by musel prokazovat, že dochází k měření konkrétní fyzikální veličiny v soustavě SI (nebo spíše k měření kombinace více fyzikálních veličin) a výsledek že je opakovatelný a kontrolovatelný.

    Výstup indikátoru má vzdálenou souvislost s teplem předaným do místnosti radiátorem. Například elektronický indikátor nepochybně měří fyzikální veličinu – teplotu, a to ve dvou místech pod krytem indikátoru, dále měří čas (integruje délku trvání těchto teplot v čase) a z toho vypočítává jednoznačným postupem (algoritmem) konečnou hodnotu, které se pro zjednodušení říká „dílky“.

    lake

    Vložil anonPa (bez ověření), 17. Říjen 2013 - 9:02

    Pane lake,

    omlouvám se, nebyla to moje domněnka, ale jediné konkrétní přímé vysvětlení zkratky IRTN, které jsem na webu našla (http://www.jihoteplo.cz/…ych-nakladu/) – podle mého názoru je logické, právě proto, že je v indikátoru právě ta integrace (teplota-čas). Tedy přístroj, kterému se běžně říká „Indikátor“, „Indikátor topných nákladů“,…

    Prosím, můžete mi ještě sdělit nějaký odkaz na „chytrý web“, kde je použito vysvětlení Vaše?

    Ano, vím, že indikátory nejsou stanovená měřidla, i když jejich výstupní hodnoty do obchodního styku vstupují.

    Děkuji, Pavla

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".