Hlasování - schválení nových stanov dle NOZ - vysvětlení pro laika

Vložil alishka (bez ověření), 27. Březen 2016 - 23:31 ::

Prosím o pomoc – mám v této věci opravdu hokej.

Jak jsem již psala – jsem čerstvá předsedkyně SVJ a nemám s tím moc zkušeností a čerpám informace za pochodu (pro rýpali, kteří určitě zmíní, že předseda by měl být dle nějakého paragrafu někdo, kdo tomu rozumí – vím, ale vězte že u nás v baráku lepší volba nebyla).

Máme dané dohromady nové stanovy, aby vyhovovaly dle NOZ.

A teď jsem narazila na kámen jménem hlasování – nevíme si s naší místopředsedky­ní rady..

Potřebovala bycho to od někoho vysvětlit opravdu jako pro blbce – ideálně bez citace paragrafů apod., protože ty si umím dohledat sama, ale mám v tom díky tomu neskutečný bordel.

Takže v našich stanovách máme uvedeno cituji (staré stanovy) – "Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni členové společenství, kteří mají prostou většinu hlasů. K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů společenství, pokud zákon nebo tyto stanovy neurčují jinak. Při hlasování členové společenství, kteří jsou spoluvlastníky jednotky, mají společně jeden hlas.

3/4 většiny hlasů přítomných členů společenství je zapotřebí k prijetí usnesení o schválení nebo změně stanov.."

Jsme dům o 11 patrech a na patrou jsou tři jednotky – dva stejně velké menší byty a jeden větší byt.

Dle náhledu do KN je uvedeno, že vlastníci velkého bytu mají podíl 169/4070 a malého bytu 201/8140. Když se podívám na konkrétní jednotky, tak velký byt i malý byt – podíl na společných částech je 402/16280.

A teď v tom mám slušný guláš, jak tedy vypočítat váhu hlasů a kolik hlasů je tedy potřeba na odhlasování atd..

Je tu někdo ochotný mě do toho zasvětit, prosím?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil alishka, 27. Březen 2016 - 23:33

    a ještě dodatek – ve staré prezenční listine je uvedeno u majitele velkého bytu váha hlasu 338 a u majitele menšího bytu váha hlasu 201 – kde na to přišli fakt tedy netuším:((

    Vložil Archivář (bez ověření), 27. Březen 2016 - 23:50

    Napsala jste : Dle náhledu do KN je uvedeno, že vlastníci velkého bytu mají podíl 169/4070 a malého bytu 201/8140. Ve staré prezenční listine je uvedeno u majitele velkého bytu váha hlasu 338 a u majitele menšího bytu váha hlasu 201 – kde na to přišli fakt tedy netuším:((

    Podíl 169/4070 přepočtěte na 338/8140 a potom už by jste měla pochopit, že jedni měli váhu hlasu 201 a druzí 338.

    Vložil alishka, 28. Březen 2016 - 0:53

    takže chápu to správně, že celková plocha malých bytů je 8140 a velkých 4070..? a ten přepočet je kvůli srovnání jednotné plochy?

    díky

    Vložil Dvořák (bez ověření), 28. Březen 2016 - 7:30

    Ne, to je jenom krácení zlomků.

    Obvykle se podíly získávaly tak, že ve zlomku v čitateli je plocha bytu a ve jmenovateli je součet všech ploch bytů (tedy součet všech čitatelů).

    jednotka 1 – plocha bytu A jednotka 2 – plocha bytu B jednotka 3 – plocha bytu C jednotka 4 – plocha bytu D jednotka 5 – plocha bytu E

    Podíl jednotky 1 = A/(A+B+C+D+E) Podíl jednotky 2 = B/(A+B+C+D+E)

    Pokud se zlomky dají krátit, tak se v katastru uvádí zkrácené. A pozor, pokud berete podíly z přehledu vlastníků, tak to může být zkreslené, pokud jednu jednotku vlastní více lidí, případně pokud jeden vlastník má více jednotek. Nicméně na přehledu konkrétní jednotky je podíl jednotky uveden jasně.

    Vložil alishka, 28. Březen 2016 - 16:03

    Děkuji moc!

    hezky jste mi to vysvětlili!

    Vložil Jan77 (bez ověření), 28. Březen 2016 - 16:16

    Já bych ještě doporučil alternativní způsob. Dejte si podíly (jmenoval i čitatel zlomku) do počítače (MS Excel a.j.) , a vydělte je do dalšího sloupce. Vynásobte 100 a máte krásně a bez námahy podíly v procentech"

    169:4070 krát 100 = 4,15% 201:8140 krát 100 = 2,47%

    Veškeré výpočty provádějte v Excelu (neopisujte nikam zaokrouhlená čísla)

    A když si sečtete všechny podíly, máte hned kontrolu správnosti (součet bude 100% přesně)

    Vložil alishka, 29. Březen 2016 - 0:02

    a ještě tedy k tomu hlasování…

    když tam je ve stanovách toto: Takže v našich stanovách máme uvedeno cituji (staré stanovy) – "Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni členové společenství, kteří mají prostou většinu hlasů. K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny hlasů přítomných členů společenství, pokud zákon nebo tyto stanovy neurčují jinak. Při hlasování členové společenství, kteří jsou spoluvlastníky jednotky, mají společně jeden hlas.

    3/4 většiny hlasů přítomných členů společenství je zapotřebí k prijetí usnesení o schválení nebo změně stanov.."

    budeme tedy hlasovat pro nové stanovy.. co se rozumí přítomni členové, kteří mají prostou většinu hlasů? to znamená, že musí být přítomna nadpoloviční většina majitelů těch malých bytů? protože malých bytů je u nás dvakrát více jak velkých a tím pádem mají nadpoloviční většinu hlasů z celku…

    a až se bude tedy hlasovat, tak sečtu hlasy přítomných vlastníků dle těch podílů (tzn 169 a 338) resp můžu to udělat v tom excelu podle procent?

    Já byla odjakživa totálně tupá na matematiku a fakt se v tomto naprosto plácám:((

    Vložil Dvořák (bez ověření), 29. Březen 2016 - 8:37

    A nebo si stáhněte program pro hlasování, odkaz je vlevo „Program pro přípravu schůze shromáždění“.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 29. Březen 2016 - 8:35

    „přítomni členové, kteří mají prostou většinu hlasů“ = vlastníci, kteří na shromáždění budou, musí mít více, než 50% podílů. Nepočítají se tedy ani jednotky, ani vlastníci, ale počítají se vlastnické podíly.

    Jak pro prezenci, tak i pro hlasování budete vždy počítat s podíly.

    Podle mě je šikovné pracovat s těmi podíly ve zlomkovém tvaru (s nekrácenými zlomky). Nejprve si zjistíte, zda je shromáždění usnášeníschopné (přítomní vlastníci s více jak 50% podíly). Když teď sečtete jmenovatele těch přítomných, tak získáte nový základ (100%), ze kterého budete počítat hlasování.

    Vložil Předpoklad (bez ověření), 29. Březen 2016 - 0:24

    „Já byla odjakživa totálně tupá na matematiku“

    Tak to máte ideální předpoklady pro výkon funkce předsedkyně SVJ.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".