HAVÁRIE - kdo zaplatí ?

Vložil Fraho, 6. Leden 2014 - 13:56 ::

Dobrý den, v našem SVJ, přízemní bytové jednotce přestal odtékat odpad dřezu, svévolně se naplnil a přetekl. Vlastník bytu nesehnal členy výboru, tak ihned zavolal instalatéry, kteří zjistily ucpané ležaté potrubí kamením 17,5 metrů od ústí odpadu, tedy mimo bytovou jednotku, kdesi ve společných prostorách a strojně odpad vyčistily. Ačkoli 14 dní před tímto byl stejný problém ve společných prostorách domu, výbor SVJ odmítá proplatit fakturu z FO majiteli bytu za vyčistění společného potrubí a argumentuje tím, že majitel bytu porušil všeobecné stanovy Společenství tím, že předem nekonzoltoval opravu se členy výboru(kteří nebyly k zastižení). Evidentně šlo o havarijní stav a majitel bytu nemohl čekat na členy výboru, aby nedošlo k dalším škodám – kdo v tomto případě platí opravu ? Jak se může poškozený majitel bytu bránit proti argumentu výboru SVJ ?

Děkuji a reakce a přeji hezký den.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jan II (bez ověření), 7. Leden 2014 - 18:03

    údajná nedostižnost min. 3 členů výboru, kteří asi nevlastní mobil, mail a druhou věcí je prokázat, že práce byly provedeny na potrubí, které patří do společné části. To lze třeba kamerovým záznamem při zjišťování místa, kde je potrubí ucpáno. Nenechal jste si ho pořídit? Pak nic neprokážete a čištění platí objednatel.

    Vložil jinerady.cz, 7. Leden 2014 - 19:26

    Dobrý den, pokud potrubí čistila odborná firma, tak máme zkušenosti s tím, že tyto firmy si vždy dělají kamerový záznam ze zásahu, což zřejmě potřebují pro prokázání oprávněnosti zásahu a následného vyúčtování.Nap­ř.místní vodovody a kanalizace.I oni se musí do potrubí „podívat“ aby věděli co mají dělat.Proto radím pokud bude potřeba vyžádejte si záznam od nich.Neměl by být problém kopii získat.Nedostižnost člena výboru přes mobil je opravdu podivná.Další na www.jinerady.cz nebo mob.731 286 599­. Hezký den

    Vložil jinerady.cz, 7. Leden 2014 - 17:20

    Dobrý den, vlastník bytu se choval správně, havarijní stav neprodleně řešil a pokud bylo jednoznačně odbornou firmou, která má na to potřebné prostředky, potvrzeno, že bylo ucpáno potrubí mimo byt (zřejmě dlouhodobým užíváním – což není jev neobvyklý) musí to proplatit výbor SVJ z prostředků určených na správu domu a pozemku (tedy lidově FO).Jedná se o běžnou havárii.Pokud chcete další informace tak www.jinerady.cz nebo mob.731 286 599­. Hezký den

    Vložil petrsv, 6. Leden 2014 - 15:47

    Nejdříve je potřeba se podívat do Prohlášení vlastníka, kde je napsáno, jak je rozděleno vlastnictví potrubí. Domnívám se, že podle toho, co píšete, byla závada na potrubí ve vlastnictví SVJ, takže není žádný důvod k tomu, aby to SVJ neproplatilo. Majitel bytu se zachoval naprosto správně, protože šlo o havarijní stav. Bude-li SVJ odmítat fakturu proplatit a bude-li jasné, že potrubí v té části je ve vlastnictví SVJ, majitel bude dlužnou částku vymáhat na SVJ standardním postupem při vymáhání pohledávek.

    Vložil anon (bez ověření), 6. Leden 2014 - 17:36

    Ale to je omyl, svj žádné potrubí nevlastní.

    Vložil Pamětník (bez ověření), 6. Leden 2014 - 17:40

    SVJ velmi pravděpodobně potrubí nevlastní. To je každému zřejmé. Potrubí je ve společném vlastnictví členů SVJ, proto by mělo být ze společných peněz zaplaceno.

    Vložil anon (bez ověření), 6. Leden 2014 - 18:13

    Vy jste udělal objev. Každému to asi jasné není. Sdělte to hlavně petrsv. Ten se domnívá, že potrubí patří svj.

    Vložil Fraho, 6. Leden 2014 - 18:44

    Podstatou tohoto komentáře není to, jestli potrubí vlastní ten, či onen, ale kdo zaplatí za opravu i při porušení stanov Společenství(ne­povolá výbor, atd.) Ale i tak děkuji za připomínky.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".