Funkční období členů výboru SVJ

Vložil Justitianus, 1. Listopad 2021 - 4:54 ::

Toto je odpověď paní Haně na její stejnojmenný dotaz http://www.portalsvj.cz/…vyboru-svj-0. Server portalsvj.cz blokuje odpovědi jako spam, aniž by bylo možné najít v tom nějakou logiku. Odpovídám tedy paní Haně zde v nové diskusi. 


Hano, máte ve stanovách definováno pouze funkční období člena výboru. To je ovšem něco jiného než volební období: funkční období člena výboru začíná teprve dnem kdy mu byla přidělena funkce na schůzi výboru. Funkční období se tedy počítá od okamžiku kdy se výbor sešel poprvé a rozdělili si mezi sebou funkce (předseda, místopředseda, člen výboru, …). Tato doba běží každému členovi vyboru individuálně ode dne jeho zvolení/povolání do konkrétní funkce.

  • Napsala jste: … výborem byl v tomto roce do této funkce zvolen člen výboru /členství ve výboru od roku 2015/ …

Správně tedy rozlišujete dva různé případy: (A) členství ve výboru (které vzniká rozhodnutím shromáždění) a (B) funkce ve výboru (která vzniká rozhodnutím výboru).

Podle vašich stanov je funkční období člena výboru pětileté. Počíná se dnem kdy byl do funkce zvolen členy výboru. O tom jistě existuje zápis ze schůze výboru (ten byl povinnou přílohou návrhu na zápis statatutárů do rejstříku SVJ).


Na Váš dotaz je tedy možné odpovědět v souladu s vašimi stanovami. Funkční období člena výboru končí:

  • uplynutím pěti let od okamžiku kdy jej výbor zvolil do funkce, nebo
  • odstoupením z funkce, nebo
  • odvoláním z funkce, nebo
  • zánikem členství ve společenství.

Jestliže člen výboru se ujal funkce předsedy v roce 2015, bylo to na pět let. Vzdal se této funkce už v roce 2017, a stal se tím řadovým členem výboru (což je odlišná funkce). Tím se započalo jeho nové pětileté období v nové funkci. V této funkci bude do roku 2022, pokud nenastanou jiné okolnosti.

Totéž platí pro místopředsedu od roku 2015 do roku 2017, kdy ukončil funkci místopředsedy (byl odvolán výborem) a byl vzápětí zvolen výborem do funkce předsedy. Pětileté funkční období tedy trvá od roku 2017 do roku 2022.

Jiný případ nastal když členka výboru se vzdala členství ve výboru. V tom případě samozřejmě přestala vykonávat jakoukoliv funkci. Zpravidla bývá v takové situaci vhodné/potřebné doplnit výbor na plný počet členů.

  • Buď shromáždění zvolí nového člena výboru (který bude zastávat funkci po dobu 5 let od okamžiku kdy se na schůzi výboru ujal funkce),
  • Nebo zbylí členové výboru kooptují na uvolněné místo náhradníka a přidělí mu funkci; ovšem náhradník může zastávat funkci ve výboru pouze dočasně, do nejbližšího zasedání shromáždění (§ 246 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb.).

Justitianus

  • výbor

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Hana Virglová, 1. Listopad 2021 - 10:45

Dobrý den pane Justitianusi, děkuji za Vaši odpověď. Vážím si Vás za Vaše znalosti v zákonech. Vaše odpovědi jsou velice odborné a ne žádné dohady. Já jsem se domnívala, že námi, nejvyšším orgánem, zvolení člena do výboru je ta funkce. funkce – člen/volba nejvyšším orgánem/ funkce – předseda, místopředseda/volba výborem/, člen/volba členy SVJ/ Tím pádem si mohou po ukončení funkčního období členové výboru přehodit/zvolit/ funkce a pokračují opět na 5 let ve výboru. Jak píšete, stačilo by ve stanovách změna citace místo „funkční období…“ na „volební období…“? Nebo by to nic nezměnilo, protože zákon je nad stanovami? Váš výklad byl také potvrzen soudem. Ještě jednou děkuji. Hana

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".