financovani z dlouhodobych zaloh na opravy (fond oprav)

Vložil Anonymous, 18. Březen 2014 - 18:04 ::

Dobrý den, ráda bych se na vás obrátila s dotazem. SVJ při odečtu vodoměru zjistilo velký rozdíl mezi odečtem z hlavního vodoměru a součtem odečtů z jednotlivých vodoměrů v bytech. SVJ samozrejme tuto skutečnost reklamovalo u vodáren ale bez úspěchu, ackoliv chyba vodomeru byla očividná (ale to není predmetem dotazu). Původně jsme provedli vyuctovani vodneho a stocneho na byty spolu s rozdílem podle skutecne spotřeby daneho bytu. Nyní me kontaktovala předsedkyně, ze se ve vyboru dohodli, aby vodne a stocne bylo vyuctovano podle skutecne spotřeby bytu a ten rozdil abych pokryla z dlouhodobe zalohy na opravy. Pokud tuto operaci odsouhlasi 100% vlastniku (je jich 9 a vždy se zatím domluvili), je to mozne financovat z této zalohy? Dekuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 19. Březen 2014 - 8:26

    Váš popis je zcela nedostatečný. Napřed je třeba porovnat dlouhodobé průměry nǎměrů jak hlavního vodoměru, tak bytových vodoměrů. Z toho lze orientačně poznat zda některý vodoměr byl v poruše. Podle toho pak se bude postupovat dál. Pouhé tvrzení „je velký rozdíl“ neříká o věci to podstatné.

    Pokud při rozúčtování je zjištěna odchylka součtu bytových vodoměrů od fakturačního vodoměru o 20 či vice procent, pak se zpravidla nǎměry považují za nevěrohodné a hledá se příčina odchylky. Teprve nepodaří-li se důvod odchylky určit, přicházelo by v úvahu rozúčtovat celý náklad náhradním způsobem (například podle směrných čísel potřeby vody, podle průměru předchozích dvou let, atd.).

    Také citujte co máte uvedeno ve schválených pravidlech rozúčtování nákladů na poskytování služby „dodávka vody“. Ta jsou závazná, nikoliv osobní názor členů výboru.

    lake

    Vložil tazatelka (bez ověření), 19. Březen 2014 - 18:47

    dany rozdil je 40% mezi odectem hl.vodomeru a bytu. evidentne to bylo chybou hl.vodomeru, protože po vymene odecty souhlasi. ale vodarny nechteji chybu pripustit. SVJ to hodla ještě resit, ale vyúčtovat se to nejak musí.

    Vložil Krupp, 19. Březen 2014 - 19:50

    evidentně to bylo chybou hl.vodomeru,
    Máte nejspíš pravdu, ale musíte ji vodárnám prokázat. Nejsnazší cesta je požádat vodárny o přezkoušení vodoměru. Pokud vodoměr nevyhoví, zaplatí přezkoušení vodárny, pokud vyhoví, zaplatíte ho vy. Zde je nebezpečí, že vodoměr, který měří chybně ve zkušebně vyhoví, neboť se nečistoty ve zkušebně vyplaví. Riziko je ale jenom to, že zaplatíte za ověření.
    Kromě toho máte možnost požádat metrologický institut o ověření na místě. Tuto zkoušku zaplatíte v každěm případě, ale pokud zabráníte větší chybě, může se to vyplatit. Je to složitější, možná budete muset napřed upravit měřící trať, aby bylo možno zkoušku provést. My jsme právě dnes tuto zkoušku ve dvou ze čtyř vchodů provedli. Chyba jednoho vodoměru byla 40%, druhého 20%.
    Jenom fňukat tady, že to bylo evidentně chybou vodoměru vám nepomůže.

    Vložil lake, 19. Březen 2014 - 20:25

    Řádný hospodář ví, že hlavní vodoměr může mít poruchu. Ví také, že voda je dnes drahá. Pokud tazatelka nerozúčtuje CELÝ náklad vodného podle faktury, pak kterýkoliv z vlastníků jednotek může namítnout, že nerozúčtovaný zbytek je škoda, kterou právnické osobě způsobili členové výboru tím, že nekonali s péčí řádného hopodáře.

    Je velmi jednoduché a velmi rozumné zajít jednou měsíčně do sklepa a zkontrolovat, zda náměr předávacího vodoměru odpovídá průměrné měsíční spotřebě z předchozích let. Jakmile je na vodoměru zjištěna odchylka směrem nahoru, je třeba věc řešit.

    Jiný možný způsob: nechat namontovat za fakturační vodoměr vlastní vodoměr téže třídy přesnosti a kontrolovat měsíčně náměry obou. Řešit věc teprve až dojde roční vyúčtování zvýšené o 40% je poněkud pozdě.

    lake

    Vložil Krupp, 19. Březen 2014 - 21:13

    Pane lake, vy věšinou víte, co měl řádný hospodář udělat. Víte to ale vždycky dopředu? V tom případě se klaním. Takže, jestli vám dobře rozumím, tak poté, co přijedou vodárny a vymění vám vodoměr, tak zavoláte instalatéra, odmontujete svůj vodoměr, pošlete ho do cejchovny a až se vrátí, tak ho namontujete zpátky? Takže budete volat instalatéra znovu? Nebo budete mít dva vodoměry, abyste je mohl taky vyměňovat? Takže na každé místo tři? Zkuste se zamyslet a napsat opravdu polopatě, jak byste jako řádný hospodář postupoval? A co když vám to vlastníci neschválí? Máte další radu „z praxe“? Nám se dnes potvrdilo, že úřčednězjištěnou chybu vodoměru jsme odhadli předem tím, že jsme odtočili 10l do kýble a vodoměr natočil 14 resp. 12 litrů. Musíte mít ale možnost za měřící tratí a odpouštěcím ventilem uzavřít na chvilku vstup do domu. Jirka

    Vložil lake, 20. Březen 2014 - 1:05

    Pane Kruppe,
    o žádném „cejchování“ jsem se nezmínil. Ani o třech vodoměrech. Snad máte bludy, nebo slyšíte vnitřní hlasy. Dá se to léčit. Podružný vodoměr není používán v závazkových vztazích, takže „cejchování“ nikdo nepožaduje.

    Radu „z praxe“ mám a napsal jsem ji; pokud ji nechcete, nechte ji být. Nic jsem vám nevnucoval. Jako předseda jsem skutečně chodil zapisovat stavy každý měsíc, kvůli hlášení dodavateli vody. Podružný vodoměr jsme si nechali namontovat později, při výměně vodovodního rozvodu za měď, zároveň s vodním filtrem. Pokud Vás to zajímá, instalatér to udělal vše najednou.

    Otázku „A co když vám to vlastníci neschválí?“ položil neználek, který o SVJ nic neví. Běžné SVJ si může pořídit vodoměr kdykoliv se výboru zachce. Pokud snad máte nějaké paranoidní stanovy, které nepovolují výboru rozhodovat o výdajích ani do 4000 Kč, pak jste nikoliv běžné SVJ.

    lake

    Vložil Krupp, 20. Březen 2014 - 8:54

    Nic takovéo jste pochopitelně nepsal. Zřejmě nerozumíte otázce. Pokud já vaší odpovědi rozumím, chcete kontrolovat pravidelně ověřovaný vodoměr vodáren vlastním, nikdy neověřovaným vodoměrem. Skutečně zajímavé.

    Vložil MartinL (bez ověření), 19. Březen 2014 - 21:11

    No jistě :-) Řádný hospodář má také třeba také vědět, že na dům může spadnout UFO a proti tomu ho pojistit, že? „Je velmi jednoduché a velmi rozumné zajít jednou měsíčně do sklepa a zkontrolovat, zda náměr předávacího vodoměru odpovídá průměrné měsíční spotřebě z předchozích let“ Větší nesmysl snad ani nemůžete vyplodit. Víte vůbec, jak vypadá svět "za plotem? " Co když je to dům o 70ti bytech, kde se během roku vystřídají nájemníci např. v 20 bytech a tito nájemníci mají vždy jinou spotřebu? Jak už Vám zde psalo mnoho lidí, lepší než chrlit paragrafy a judiktáty, je lepší občas vyjít na procházku po reálném světě. pokud Vás tedy na zahradu ústavu v Dobřanech pustí.

    Vložil lake, 19. Březen 2014 - 23:01

    Martine,
    zkuste příště vyplnit předmět příspěvku ;-)
    Vy ani nevíte, že čím více je jednotek v domě, tím menší vliv má změna odběru jednoho bytu na celkovou spotřebu vody. Pokud vlastník odjede na Kanáry, sníží se spotřeba domu pouze o 1.4%. Pokud v některém bytě začne nájemce plýtvat vodou na dvojnásobek, na celkové spotřebě se to teoreticky projeví pouze zvýšením na 101.4%.

    A nejlepší je, že při 70 bytech je těch změn víc a navzájem se většinou vyruší. Čím víc bytů, tím menší výkyvy. Navíc je to zprůměrováno vždy za celý měsíc. Matematik-statistik by Vám řekl, že odběr má samozřejmě vždy náhodné fluktuace nahoru a dolů od průměru. Důležitý je ovšem celkový trend.

    Ale proč Vám to vlastně povídám? Vaši inteligenci je možno dobře odhadnout z Vašeho příspěvku, že.

    lake

    Vložil správce předseda (bez ověření), 19. Březen 2014 - 7:04

    Nelze. Michate jablka a hrušky.

    Vložil tazatelka (bez ověření), 19. Březen 2014 - 18:49

    tedy ani když s tim budou všichni souhlasit? nikomu se nechce najednou vytahnout z kapsy v prumeru 2500 na byt

    Vložil Lucinka (bez ověření), 19. Březen 2014 - 19:21

    Když to schválí shromáždění, tak lze.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".