Financování výměny oken

Vložil Konevova_UL, 19. Květen 2011 - 19:53 ::

Dobrý den, chtěli bych znát Váše zkušenosti ohledně možného řešení financování nových oken. Chystáme rekonstrukci domu a součástí rekonstrukce je i výměna starých oken, podotýkáme, že okna nejsou společnou částí domu a převážná část majitelů bytů si na vlastní náklady (celekem 12bytů, 4byty mají stará okna) v minulosti okna již vyměnila. Stará okna se vyměnit musí, pokud chceme splnit předepsané tepelně-technické vlastnosti domu po zateplení, a tím pádem čerpat fin. prostředky z programu Nový Panel. Na rekonstrukci budou čerp. fin. prostředky z poskytnutého úvěru, který bude schválen na nejbližší schůzi. Zajímalo by nás jak nejlépe vyřešit financování výměny starých výplní…ideální by bylo kdyby majitelé dotčených bytů (se starými okny) financovali předepsaný typ oken sami a uhradili konkrétní částku na účet SVJ, ale to se nedá očekávat… Děkujeme za Vaše podnětné odpovědi.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Ja-vo (bez ověření), 25. Červen 2011 - 17:32

  Dobrý den, mám byt 1+1 v os. vlastnictví a plastová okna jsem si musela nechat vyměnit na vlastní náklady (20 000).V našem domě také měnili na vlastní náklady okna ještě 3 sousedé v bytech 1+1. Nyní z fondu oprav probíhá rekonstrukce celých balkónů + zasklení balkónů. Byty 1+1 balkón nemají, tudíž bychom byli rádi, kdyby nám z FO zaplatili alespoň jedno okno. Není to prý možné. Zajímalo by mne, zda by opravdu nešlo nějak zařídit proplacení alespoň jednoho okna. J.

  Vložil lake, 20. Květen 2011 - 7:43

  Konevova UL,
  píšete, že okna patří k jednotkám, že ve čtyřech bytech nejsou dosud vyměněna za plastová a že „… se nedá očekávat, (že by) majitelé dotčených bytů (se starými okny) financovali předepsaný typ oken sami“. V popsaném případě máte čtyři možnosti:

  • Dosáhnete požadované úspory tepla jinak, například instalací rekuperace tepla z odsávání (digestoře), nebo silnější vrstvou tepelné izolace, atd.
  • Počkáte, až stará okna budou v havarijním stavu, který bude ohrožovat stavbu, a prostřednictvím Stavebního úřadu přinutíte vlastníky jednotek k opravě či výměně oken.
  • Všichni ostatní vlastníci jednotek se složí „do klobouku“ a z tohoto finančního daru pořídíte okna do čtyř bytů jako dárek k vánocům.
  • Dohodnete se, že okna se stávají společnou částí domu. Výměnu ve čtyřech zbývajících bytech pak uhradí SVJ z vybraných záloh na správu domu a pozemku. Ti, kdo si okna vyměnili dříve vlastním nákladem, pak vyzvou společenství k uhrazení částky odpovídající jejich zhodnocení společných částí domu. (Druhá varianta je, že se obrátí se svým nárokem přímo na čtyři spoluvlastníky z titulu jejich bezdůvodného obohacení).

  lake

  Vložil Konevova_UL, 22. Květen 2011 - 14:41

  Děkujeme za odpověď.

  • Vzhledem k tomu, že musíme respektovat výstupy z energ. auditu (ve kterém je uvedena výměna starých oken, a vypočtena tl. izolace, tak, aby byla splněna norma), varianta, která by znamenala změnu tl. izolací je nepřijatelná. Navíc chceme zateplit ostění oken a budoucí zásahy do zateplené fasády jsou pro nás rovněž nepřijatelné.
  • Pokud se okna stanou společnou částí domu a majitelé, které si okna vyměnili budou požadovat vyplacení, nebudou prostředky na rekonstrukci…
  • Zvyšování příspěvku do fondu oprav byla jedna z podmínek členů SVJ schválení rekonstrukce (tomu se nevyhnem, jen nechceme dráždit moc brzo).

  Rádi bychom konkrétním majitelům navrhli financování koupě nových oken např. zaúvěrováním, splátky budou hrazeny z budoucích úspor zateplením (ála EPC)…či podobné finanční modely…

  Vložil aki (bez ověření), 20. Květen 2011 - 7:44

  Nenuťte vlastníky k ničemu přes stavební úřad, nepřevádějte okna na společné části domu nebo budete mít ve společenství ze života peklo. To opravdu za to nestojí.

  Vložil lake, 20. Květen 2011 - 7:59

  Aki, Vaše rady jsou bezcenné pro praktický život.

  Jestliže se vlastník jednotky o majetek nestará a dům je poškozován zatékající vodou z jeho netěsných oken nebo jeho poškozené terasy, opravdu nezbývá nic než domáhat se nápravy buď přes Stavební úřad (který nařídí odstranění závady vlastníkovi stavby), nebo rovnou soudně. Je to naopak vlastník jednotky lhostejný ke správě vlastního majetku, kdo dělá ze života peklo VŠEM OSTATNÍM.

  Pokud jde o převedení oken pod společnou část domu, musí s tím samozřejmě souhlasit VŠICHNI. Nelze v této věci vlastníka jednotky přehlasovat. Takže jaké „peklo“ máte na mysli v tomto případě?

  lake

  Vložil aki (bez ověření), 20. Květen 2011 - 11:43

  lake, vy patrně bydlíte v ideálním společenství. Jako jeden z mála máte to štěstí.

  Vložil kalous (bez ověření), 20. Květen 2011 - 10:39

  Lake a kde berete jistotu že ona dotčená okna jsou v dezolatním stavu? Co když je to naopak a vlastník dřevěných oken se právě dobře staral a proto je nemusí měnit za hnusné plasťáky. U nás jednoho takového máme, ma ve svých původních dřevěných oknech vsazena termoskla a je na tom líp než my se svými platovými šmejdy. To jen tak na okraj a bez urážky.

  Kalous

  Vložil Konevova_UL, 20. Květen 2011 - 22:11

  To nelze paušalizovat (doma máme dřevo s trojslem), že plasty jsou šmejdy, záleží na vybraném profilu, neméně pak na skl. výplni a samozřejmě na montáži zvláště na utěsnění připojovací spáry. Pokud o výběru oken rozhodují laici bez dostatečných informací a hlavně s prioritou co nejnižší ceny, je těžké vybrat toho správného výrobce a realizační firmu.

  Vložil lake, 20. Květen 2011 - 17:08

  Kalousi, já netvrdím, že okna jsou v dezolátním stavu. Vy jste si zřejmě nepřečetl co jsem tazateli napsal:
  „Počkáte, až stará okna budou v havarijním stavu, …“

  Mimoto tazatel jasně sdělil, že kvůli dřevěným oknům ve čtyřech bytech nedosáhnou potřebnou úsporu tepla k získání dotace. Takže ta okna nejsou asi ve skvělém stavu, a nejspíše nebudou vybavena trojskly, není-liž pravda?

  lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".